Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Filozofii i greka sieradzkim I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

Filozofii i greka sieradzkim I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

jagiellonNiczym w w 20-leciu międzywojennym i tuż po wojnie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu uczą się filozofii z elementami języka starogreckiego. "Jagiellończyk" jest jedną z kilku szkół w Polsce, w której w ten sposób realizuje się naukę tego przedmiotu. W drugim półroczu będzie także nauka współczesnego greckiego - informuje Adam Łużyński w Radiu Łódź Nad Wartą.

 

Uczniowie opanowali już odmienny od naszego, łacińskiego, alfabet grecki. Robią postępy. Uczą się płynnego czytania i budowania zdań. - Grecki jest ważny pod względem literatury, bo na przykład pierwszy dramat Jana Kochanowskiego był o tematyce antyku. Uważam te zajęcia za bardzo ciekawe. Bardzo dobrze się na nich bawię i opanowuję pismo - mówi Piotr Sobczyk z klasy 1B.
- Pomysł na te zajęcia zrodził się mniej więcej rok temu, kiedy wprowadzono do naszej szkoły filozofię. Wówczas zauważyłam, że uczniom sprawia trudność zapamiętywanie filozoficznych pojęć, które pochodzą z języka greckiego. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby zacząć od drugiej strony, czyli od nauki języka greckiego i w ten sposób wprowadzać delikatnie pojęcia filozoficzne. Postanowiłam to zrobić, ale miałam jedną obawę. Nie znałam języka greckiego tak dobrze, żeby móc go nauczać. Wtedy pojawił się pomysł, żeby zaprosić kogoś do współpracy. Zaprosiłam Koło Naukowe Klasyków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Żanetę Barską, która jest tłumaczką i autorką książki "Dogadaj się po grecku" - opowiadała w RŁNW Małgorzata Wiśniewska-Olejnik, nauczycielka języka polskiego i filozofii.
- Łączymy mnóstwo elementów, nie tylko język ale też kulturę, czyli mitologię, filozofię, historię. Nasze metody nauczania też są bardzo różne, bo wykorzystujemy dużo różnorodnych, nowych technik. Staramy się aktywizować uczniów. Pomimo, że ten przedmiot jest kojarzony z estymą dawnych lat, to jednak staramy się podawać go w sposób cywilizowany i nowoczesny - tłumaczył w RŁNW Wojciech Jakub Wilczyński, sekretarz Koła Naukowego Klasyków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia podzielone są dwa moduły. W pierwszym półroczu zgłębiany jest język starogrecki i pojęcia filozoficzne, w drugim półroczu rozpocznie się nauka współczesnego greckiego - wtedy dołączy do zajęć Zacharoula Antoniou, Greczynka mieszkająca w Polsce.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u