Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM? OD 31MARCA

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM? OD 31MARCA

ZDTo nie jest primaaprilisowy żart. Zapowiada się chłodny pierwszy, kwietniowy weekend. Może nawet popadać deszcz ze śniegiem, ale w końcu kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata... Jednak w regionie nie braknie wydarzeń kulturalnych i sportowych. Co zaplanowano? O tym poniżej i na plakatach organizatorów.

 

BŁASZKI

- od 31 marca, zajęcia gry w koszykówkę w każdy czwartek od godz. 18:00 do 19:30. Zajęcia odbywać się będą na sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach ul. Pomorska 6. Projekt finansowany jest z budżetu Gminy Błaszki.

- 2 kwietnia. Zajęcia z Hatha Jogi , o godz.18 w sali w Centrum Kultury w Błaszkach. Wstęp bezpłatny.

- 2 kwietnia. Błaszki dla Ukrainy - to hasło przewodnie koncertu, który zaplanowano na 2 kwietnia (sobota) w sali widowiskowej Centrum Kultury. Początek wydarzenia o 17. Wystąpią między innymi Gangsters Rock, Modest Project, Paradogs oraz Bewere. Podczas koncertu zbierane będą datki dla uchodźców z Ukrainy. Cały dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla nich.

WIERUSZÓW

- od 31 marca. Kino Słońce. Repertuar na: --> http://www.wdkwieruszow.pl/kup-bilet-do-kina.htm-

- od 31 marca, w poniedziałki, środy i czwartki w Wieruszowskim Domu Kultury odbywać się będą lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Oddzielnie dla dzieci i dorosłych. Szczegóły na http://www.wdkwieruszow.pl/.

- 9 kwietnia. Jarmark Wielkanocny. Wieruszowski Dom Kultury, w godz. 10-14. WDK. chętnych wystawców prosi o wysyłanie zgłoszeń na CLOAKING lub o kontakt telefoniczny tel: 628941080.

DZIAŁOSZYN

- 9 kwietnia. XIX REGIONALNY FESTIWAL WOKALNY "WARTA SONG". Towarzyszyć mu będzie Kiermasz Wielkanocny.

ZDUŃSKA WOLA

- od 31 marca, Kino Ratusz. Repertuar na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/kino-ratusz/repertuar/; https://www.kinoratusz.com/zapowiedzi.php

- od 31 marca. Dom Kultury LOKATOR, rozpoczął nabór dzieci uchodźców z Ukrainy na zajęcia w swojej placówce. "Jeśli znacie osoby, które chciałyby skorzystać z opieki i zajęć to powiedzcie im o tym. W sprawie szczegółów zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 43 823 33 28/" - informuje DKL.

- 31 marca. Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz, Kawiarnia Literacka - wystawa twórczości Natalii Lider.

- 31 marca. filia MDK w Karsznicach. Wystawa fotograficzna „Maroko na moto” autorstwa Mariusza Kowalczyka. Szczegóły na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/maroko-ma-moto-wystawa-fotografii-mariusza-kowalczyka/

- 31 marca. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wystawa prac Angeliki Brzostowskiej-Pociechy. Angelika Brzostowska-Pociecha jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, (wydział Grafiki i Malarstwa), Uniwersytetu Łódzkiego, (katedra Filologii Słowiańskiej), a także absolwentką Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie ukończyła studia doktoranckie w ówczesnym Instytucie Historii Sztuki Bizantyńskiej i Postbizantyńskiej. Pracuje w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Współredaguje czasopismo naukowe Series Byzantina, Studies on Byzantine and Post-Byzantine Art, którego wydawcą jest Uniwersytet Ostrawski w Czechach. Jest członkiem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana w Łodzi, a także Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Uczestniczy w projektach międzynarodowego zespołu Scholi Węgajty praktykującego dawne tradycje dramatu i śpiewu liturgicznego. Śpiewa w chórze Katedralnej Cerkwi Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, wraz z udziałem w koncertach i międzynarodowych konkursach w kraju i za granicą. Aktywność zawodową popiera uczestnictwem w zbiorowych i indywidualnych wystawach malarstwa. Wystawa będzie eksponowana w dwóch łączących się salach. Motywem przewodnim ekspozycji jest psalm 43. W jednej z sal muzeum zobaczymy malarskie opracowanie psalmu w łacińskiej wersji językowej, jako cykl, wraz z łacińskimi napisami wplecionymi graficznie w niektóre obrazy. W drugiej sali będzie ten sam psalm opracowany w cerkiewnej wersji językowej, a dokładniej, redakcja z bułgarskiego zabytku piśmiennictwa, Psałterza Bolońskiego. Pięć obrazów z wkomponowanym tekstem. Do tego kilka uzupełniających prac już bez tekstu. Wystawa będzie eksponowana w dwóch łączących się salach. Motywem przewodnim ekspozycji jest psalm 43. W jednej z sal muzeum zobaczymy malarskie opracowanie psalmu w łacińskiej wersji językowej, jako cykl, wraz z łacińskimi napisami wplecionymi graficznie w niektóre obrazy. W drugiej sali będzie ten sam psalm opracowany w cerkiewnej wersji językowej, a dokładniej, redakcja z bułgarskiego zabytku piśmiennictwa, Psałterza Bolońskiego. Pięć obrazów z wkomponowanym tekstem. Do tego kilka uzupełniających prac już bez tekstu.

- 31 marca, ZCI Ratusz. Wystawa prac Bolesława Sysio "GDZIE SIĘ PODZIAŁY?".

- 31 marca. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego. Wystawa prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, powstałych pod kierunkiem nauczycielki rysunku i malarstwa – Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk, w latach 2014- 2018. Szczegóły na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/14810-mozaika-uczniow-liceum-plastycznego-w-zduskiej-woli

- 31 marca, ZCI Ratusz, godz. 19, WIECZÓR Z WAWRZYNEM - PIOSENKI MOICH MISTRZÓW. W programie utwory Zbigniewa Wodeckiego. Bilety w cenie 25 zł.

- 1 kwietnia, godz. 18, Dom Kultury LOKATOR. Koncert Miłosza Paprockiego i PARAQUEL. Wstęp wolny.

- 2 kwietnia. MĘSKI RÓŻANIEC ulicami miasta. Początek o godz. 15 w Bazylice WMNP Mszą Świętą, następnie procesja różańcowa ulicami miasta do parafii św. Pawła.

- 3 kwietnia. W niedzielę 3 kwietnia pamiętając o kolejnej rocznicy śmierci Jana Pawła II Amatorki teatr CULTUS zaprasza o godz. 18 do parafii św. Pawła Apostoła na spektakl „Przed sklepem Jubilerskim”. Autorem sztuki jest Karol Wojtyła.

- 6 kwietnia. O godzinie 17 w salce parafialnej przy ul. Juliusza Sylli 1 w Zduńskiej Woli Karsznicach - zajęcia szachowe. Fundacja Dzielnia zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia poprowadzi Lech Sopur, mistrz Polski w szachach, instruktor szachowy.

- 7 kwietnia. Warsztaty Wielkanocne ,,Zieloni mi". Godz. 17, ZCI Ratusz. Koszt 30 zł. Szczegóły na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/warsztaty-wielkanocne-zielono-mi/

- 8 kwietnia. Godz. 18, ZCI Ratusz. Spektakl zespołu teatralnego z I LO w Zduńskiej Woli - ,,Bunt w piekle", ,,Poczekalnia", ,,Mojry" i ,,Nie-przypadkowe spotkanie", te cztery jednoaktówki zobaczycie w Miejskim Domu Kultury. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie MDK Ratusz. Więcej na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/spektakle-zespolu-teatralnego-z-i-liceum-ogolnoksztalcacego-w-zdunskiej-woli/

SIERADZ

- od 31 marca, kino, Teatr Miejski. Repertuar dostępny na: --> https://scksieradz.pl/aktualnosci

- 31 marca. Wystawa malarstwa Oliwii Stęsickiej - zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu ul. Kościuszki 3 do Galerii na Piętrze.

- 2 kwietnia, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Godz. 10. Zabawy z nowoczesnymi planszówkami. Szczegóły na: --> https://pbp.sieradz.pl/zapraszamy-na-nowoczesne-planszowki,n2955.html

- 31 marca - 10 kwietnia. Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na wystawy zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi: - Zagłada Żydów europejskich.
Zagłada Żydów jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln europejskich Żydów. Jej początek związany jest ze zdobyciem władzy w Rzeszy niemieckiej przez Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników, od początku realizującą program polityczny oparty na rasizmie. Proces Zagłady przebiegał czterema etapami, z których pierwsze dwa naziści wprowadzili w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny: zdefiniowanie obcego i pozbawienie go praw. Kolejne dwa – odizolowanie w gettach i mordowanie Niemcy i ich kolaboranci realizowali stopniowo wraz z toczonymi działaniami wojennymi w Europie. Bezprecedensowość Holokaustu jako nowoczesnego ludobójstwa polegała na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd. Autor wystawy: Magdalena Zapolska-Downar

- Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie. Już w okresie wojny domowej w Rosji, bolszewicy umieszczali swoich przeciwników w obozach koncentracyjnych (z ros. koncłagry), aby chronić republikę rad przed jej „klasowymi wrogami”. Wiele z nich było obozami śmierci, w których mordowano więźniów politycznych. W 1930 r. powołano Główny Zarząd Obozów (GUŁag), który od 1934 r. podlegał NKWD – Ludowemu Komisariatowi Spraw Wewnętrznych. Liczne sowieckie zakłady penitencjarne znalazły się pod jednym zarządem. GUŁag stał się nie tylko narzędziem terroru, ale także istotnym elementem rozwoju gospodarczego. Więźniowie bowiem stanowili tanią siłę roboczą sowieckiej gospodarki. Łagry funkcjonowały także w czasie II wojny światowej, a jej koniec nie przyczynił się do ich zlikwidowania – wręcz przeciwnie – przyniósł apogeum potęgi sowieckiego imperium obozowego. Liczebność więźniów na przełomie lat 40. i 50. wzrosła do nienotowanej dotąd liczby 2,5 mln. Po śmierci Stalina w 1953 r. stabilność GUŁagu została zachwiana, a rozwiązano go 20 stycznia 1960 r. W rzeczywistości część z obozów funkcjonowała nadal. Przetrzymywano w nich m.in. dysydentów i obrońców praw człowieka. Dopiero Michaił Gorbaczow w 1986 r. podjął decyzję o ułaskawieniu więźniów politycznych w ZSSR. Autor wystawy: dr Aleksandra Rybińska-Bielecka.

- 1 kwietnia. Sto trzydzieste dziewiąte spotkanie Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” – Przepowiednie – Nostradamus, Baba Wanga itp. Spotkanie odbędzie się w piątek, o godz. 19.30 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, a dokładniej ONLINE. Szczegóły na: --> https://www.pbp.sieradz.pl/139-spotkanie-klubu-milosnikow-fantastyki-sagitta,n3004.html

- 3 kwietnia. Teatr Miejski w Sieradzu, godz. 18. Bilety w cenie 90 zł. Show taneczno-muzyczne Un treno per l'Italia czyli "Pociąg do Włoch".

- 6 kwietnia. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. 135. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się o godz. 17 w bibliotece. Będą rozmowy o książce "Małe kobietki" Louisy May Alcott.

UNIEJÓW

- od 31 marca, w czwartki i środy. Biblioteka Miejska zaprasza dzieci na zajęcia z jogi z elementami mindfulness, czyli treningu uważności. Trening ma sprawić, że jesteśmy „tu i teraz”, czyli nie wybiegamy w przyszłość ani w przeszłość. Dzięki treningowi uważności można: nauczyć się sztuki koncentracji, zmniejszyć napięcie nerwowe, osiągnąć równowagę emocjonalną, wypracować umiejętność uspokajania się. Zajęcia w środy odbywać się będą o godz. 13.30 dla dzieci w wieku 7-10 lat oraz o godz. 15 dla dzieci w wieku 4-6 lat. Zaś w czwartki o godz. 14.45 dla dzieci w wieku 11-14 lat. Bezpłatne zajęcia wystartowały w środę, czyli 16 marca. Wymagane jest zabranie ze sobą maty do jogi. Praktykowanie jogi przez dzieci to odpowiedź na wiele problemów. Dzieci i młodzież często ulegają stresom i napięciom psychicznym. Stres ten najlepiej zneutralizować poprzez ruch i wysiłek fizyczny. Praktykowanie jogi pozwala dzieciom pozbyć się napięcia, rozluźnić się i nabrać dystansu do stresujących sytuacji. Jest to wyjątkowe narzędzie, które skutecznie wspiera dziecko w budowaniu zdrowej relacji z samym sobą i wzmacnianiu pewności siebie. Dla dzieci joga to zabawa. Naśladowanie pozycji roślin, zwierząt i przedmiotów może sprawić wiele radości. W jodze wyeliminowany jest element rywalizacji z rówieśnikami.

WIELUŃ

- od 31 marca, Kino Syrena. Repertuar na: --> https://kinosyrena.pl/

- 31 marca. Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wystawa "Rycerz, szlachcic, ziemianin... Podobieństwa i różnice."

- 31 marca. Wystawa pt. „Wieluń na starych pocztówkach i fotografiach” w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

- 3 kwietnia. Godz. 19. W najbliższą niedzielę kościół św. Barbary w Wieluniu wypełni się piękną muzyką przygotowaną przez dzieci, młodzież i nauczycieli z regionu wieluńskiego. Tytuł koncertu w obliczu trwającej wojny w Ukrainie jest wymowny: „Modlitwa o pokój”. Na koncert zaprasza Jakub Jurdziński, dyrygent i nauczyciel. Szczegóły na plakacie.

- 6 kwietnia. Wieluński Dom Kultury rusza z integracyjnymi zajęciami artystycznymi. Będą to wyjątkowe zajęcia integrujące dzieci polskie i ukraińskie. Zaprasza dzieci w wieku 8-14 lat na Dworzec Kulturalny Wieluń – Dąbrowa. Spotkania będą oparte na zabawach twórczych. Zajęcia będą odbywały się w każdą środę o godzinie 15 i będą one nieodpłatne. Jeżeli będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwiększona zostanie ilość godzin. Zapisy pod numerem telefonu Dworca 42 656 44 88 – zaprasza Paulina Szkudlarek-Skotnicka z Wieluńskiego Domu.

ŁASK

- od 31 marca. KinoINO przy Łaskim Domu Kultury. Repertuar na: --> https://kinoino.pl/repertuar

- 31 marca, Łaski Dom Kultury, wystawa grafik "List do Uważnych" Aleksego Nowaka. Więcej na: --> https://laskidomkultury.com.pl/aktualnosci/list-do-uwaznych-wystawa-grafiki-aleksego-nowaka/

- 1 kwietnia, Łaski Dom Kultury, Galeria z Fortepianem, godz. 18. Wernisaż prac Marcina Dybalskiego, fotografa uwieczniającego koncerty, polski Woodstock oraz łaską Kolumnę. Więcej na: --> https://laskidomkultury.com.pl/aktualnosci/polandrock-2018-2021/

- 2 i 3 kwietnia. Półfinał Mistrzostw Polski Młodziczek w Siatkówce. Już w najbliższy weekend łaskie MŁODZICZKI powalczą o awans do najlepszej ósemki w Polsce! Serdecznie zapraszamy do dopingowania siatkarek! Harmonogram gier:
Sobota, 2 kwietnia:
10:00, SMS ZSM-T w Ostrowie Łaskovia Łask - UKS Jagiellończyk Biała Podlaska
11:30, UKS Szamotulanin Szamotuły - UKS SG Kożuchów
16:30, UKS Jagiellończyk Biała Podlaska - UKS SG Kożuchów
18:00, SMS Ostrów Łaskovia Łask - UKS Szamotulanin Szamotuły

Niedziela, 3 kwietnia:
10:00, UKS Szamotulanin Szamotuły - UKS Jagiellończyk Biała Podlaska
11:30, UKS SG Kożuchów - SMS Ostrów Łaskovia Łask
13:00, uroczyste zakończenie turnieju
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków siatkówki do hali sportowej na Osiedlu Batorego przy ul. Inki - Danuty Siedzikówny 1! Na turniej wspólnie z nami zapraszają: Gmina Łask, Powiat Łaski oraz Łódzki Związek Piłki Siatkowej

- 6 kwietnia, Łaski Dom Kultury, godz. 19. PODWIECZOREK Z GWIAZDĄ. Gościem będzie aktor Zbigniew Zamachowski. Spotkanie poprowadzi Leszek Bonar. Bilety na koncert w cenie 40 zł. Więcej na: --> https://laskidomkultury.com.pl/aktualnosci/podwieczorek-z-gwiazda-zbigniew-zamachowski/

- 10 kwietnia, Łaski Dom Kultury, godz. 15, Galeria z Fortepianem - Warsztaty wielkanocne. Ruszyły zapisy na adres email: CLOAKING lub telefonicznie : 43 675 37 13.

SZADEK

- od 31 marca. Dary dla Ukrainy będą przyjmowane w dwa dni w tygodniu - środy i piątki w godz. 15-19, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Szadku.

PAJĘCZNO

- 9 kwietnia. Burmistrz Pajęczna i Miejski Ośrodek Kultury w Pajęcznie serdecznie zapraszają na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się 9 kwietnia – sobota w godzinach od 10 do 16 w Parku Miejskim w Pajęcznie. Na stoiskach będzie można znaleźć przysmaki wielkanocne oraz wszystko co niezbędne do udekorowania domu i stołu na święta.

KaMi S

20SIATKOWKA

0esi

mi

tecza-nabor-2022

WIERUSZOW

20PATRZYKOW

14

25.03-31.03-repertuar

SI

0WIELUN

20sieradz

0PRZENIESIONY

20EZD

20SIER

0ESI

20PAJECZNY

20lask

20PRZENIESIONY

20BLASZKI

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u