Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Internet w porze lunchu: jak nadmierne korzystanie z technologii cyfrowych wpływa na zdrowie dzieci

Internet w porze lunchu: jak nadmierne korzystanie z technologii cyfrowych wpływa na zdrowie dzieci

siewie.tv_2_photoNowoczesne technologie stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Jednak nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony i tablety, może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u dzieci. Rodzice często pozwalają dzieciom korzystać z technologii o każdej porze dnia, traktując to jako nagrodę. Polskie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że problem ten wymaga uwagi i środków ostrożności, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom dla zdrowia dzieci.

 

Jakie są niebezpieczeństwa związane z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów przez dzieci?

 

Oczywiście najbardziej oczywistym zagrożeniem jest silny negatywny wpływ na organizm. Brak aktywności, problemy z kręgosłupem i wzrokiem to tylko te szkodliwe skutki korzystania ze smartfonów czy komputerów, które od razu przychodzą na myśl. Równie ważne jest to, czego dokładnie dziecko szuka w Internecie. Oczywiście kasyn z bonusami bez depozytu może być całkiem dobrą rozrywką dla dorosłych, zwłaszcza tych, którzy nie mają problemów z zachowaniem w grach. Jednak dzieci powinny być trzymane z dala od takiej rozrywki. Podobnie jak od wielu innych treści w Internecie.

Jakie dane ujawniło badanie

Badanie ESPAD z 2019 r. dotyczyło ważnej kwestii uzależnienia od internetu wśród nastolatków. Jak się okazuje, wiele nastolatków spędza sporo czasu w mediach społecznościowych. Na przykład w ciągu dnia szkolnego większość badanych nastolatków (w wieku 15-16 lat) spędza do trzech godzin dziennie w sieciach komunikatorów. Niektórzy z nich spędzają nawet cztery do pięciu godzin. W weekendy sytuacja się zmienia: niektórzy nastolatkowie korzystają z sieci społecznościowych ponad 6 godzin dziennie, podczas gdy inni spędzają na nich tylko 2-3 godziny.
Jeśli chodzi o starszą grupę nastolatków, sytuacja jest podobna. Większość uczniów spędza w sieciach społecznościowych 2-3 godziny dziennie lub 4-5 godzin. W weekendy spędzają na komunikatorach tyle samo czasu co w dni powszednie lub nawet więcej. Badanie wykazało, że prawie połowa młodszych (15-16 lat) i starszych (17-18 lat) dzieci przyznała się do spędzania zbyt dużej ilości czasu w mediach społecznościowych. Analiza ujawniła również, że nastrój znacznej liczby nastolatków pogarsza się, gdy tracą dostęp do komunikatorów.
Ponadto, Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że dzieci zaczynają korzystać z Internetu na własną rękę (bez nadzoru rodziców) coraz wcześniej:
- Średni wiek rozpoczęcia korzystania z sieci wynosi 6 lat i 8 miesięcy;

- 5% dzieci zaczyna korzystać z Internetu już w wieku 4 lat.

Problematyczne korzystanie z Internetu (PIU) wśród nastolatków: rosnący problem

Problematyczne korzystanie z Internetu (PIU) to nadmierne lub dysfunkcyjne korzystanie z Internetu, które prowadzi do negatywnych konsekwencji. Ostatnie badania pokazują, że PIU jest rosnącym problemem wśród nastolatków.
Badanie przeprowadzone przez polskie Ministerstwo Zdrowia wykazało, że:
- 33,6% nieletnich ma objawy PUP;
- 3,2% nastolatków ma bardzo wysoki poziom IPP;
- 64,1% dzieci przyznało, że powinno rzadziej korzystać z telefonu;
- 50,2% zgłosiło, że korzysta ze smartfona dłużej niż zamierzało.

To powiedziawszy, IPP mogą mieć poważne konsekwencje dla nastolatków, w tym:
- problemy ze snem
- obniżone wyniki w nauce;
- izolacja od prawdziwego świata;
- problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk i depresja;
- uzależnienie od technologii cyfrowych.

Polski rząd podejmuje działania mające na celu walkę z uzależnieniem od Internetu wśród dzieci i młodzieży Polskie Ministerstwo Zdrowia dostrzegło powagę problemu uzależnienia od Internetu wśród dzieci i młodzieży i podejmuje kroki w celu jego rozwiązania. W związku z tym 7 grudnia 2021 r. wszedł w życie pilotażowy program oddziaływań terapeutycznych skierowany do dzieci i młodzieży doświadczających problemów z korzystaniem z nowych technologii cyfrowych.

Program ma dwa główne cele:
1. Opracowanie i przetestowanie ścieżki opieki nad dziećmi i młodzieżą nadużywającymi nowych technologii cyfrowych.
2. Zapewnienie odpowiednich świadczeń zdrowotnych dla tej grupy pacjentów.

Uzyskane wyniki zostaną wykorzystane do poprawy jakości i skuteczności leczenia dzieci i młodzieży uzależnionej od Internetu oraz ich rodzin, a także do poinformowania Ministerstwa Edukacji i Nauki o środkach, które można podjąć w szkołach w celu edukacji i zapobiegania uzależnieniu od Internetu.

 

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u