Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ZDUŃSKA WOLA. MDK RATUSZ PROPONUJE

ZDUŃSKA WOLA. MDK RATUSZ PROPONUJE

W najbliższym czasie MDK w Zduńskiej Woli planuje wiele wydarzeń. Jakich i kiedy? O tym poniżej z informacji od Katarzyny Majewskiej.

 

Piknik przy Ratuszu, wystawa, koncerty i powrót do dawnych lat. Poczujecie się trochę, jak na dawnej wsi. Będziecie mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu etno oraz stworzyć zaprojektowaną przez siebie makatkę ludową. Nie zabraknie warsztatów międzypokoleniowych: sensoceramicznych, wicia wianków, zielarskich opowieści i koncertów. Na scenie plenerowej wystąpią: Zduńskowolanie, Łysa Góra, Kożuch i Czeremszyna. Wszystko to, w odcieniach tradycji.

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie – Etno Piknik „Odcienie tradycji” – 30 czerwca, teren zielony wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz.

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 15.00 w foyer mieszczącym się na I piętrze MDK Ratusz, gdzie zostanie otwarta wystawa rzeźby twórców ludowych z Sieradza- JÓZEFA BOGUSŁAWSKIEGO i PAWŁA OLEJNICZAKA.

Józef Bogusławski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ludowych z terenu ziemi sieradzkiej. Artysta ma w swym dorobku zarówno małe formy rzeźbiarskie, płaskorzeźby, jak prace wielkoformatowe. Inspiracją dla artysty stała się sieradzka wieś, którą zapamiętał z dzieciństwa: ludzie, obrzędy, tradycje, życie codzienne. Ubiera swoje postacie w pasiaste stroje sieradzkie. Bogusławski chętnie sięga również po tematykę religijną. Do cech charakterystycznych twórczości artysty należy: frontalne ujęcie przedstawianych postaci, osadzenie głowy bezpośrednio na korpusie, używanie barw charakterystycznych dla ziemi sieradzkiej. Rzeźbi głównie w lipie, topoli, kasztanie, olszynie. Prace Józefa Bogusławskiego znajdują się w wielu polskich muzeach i prywatnych kolekcjach. Artysta chętnie bierze udział w edukacji dzieci i młodzieży, prowadząc warsztaty w szkołach, placówkach kulturalnych, podczas imprez plenerowych. Swoje prace prezentuje na wystawach, festiwalach i konkursach.
Nagrody i odznaczenia:
1987 – I nagroda w dziedzinie zabawkarstwa w konkursie pt. „Sztukja ludowa regionu sieradzkiego”, II nagroda w konkursie plastycznym pt. „Pejzaże miłości”, zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu, II nagroda w kategorii szopek w ogólnopolskim konkursie pt. „Boże Narodzenie w ludowej plastyce zdobniczo – obrzędowej”, zorganizowanej przez Centralny Związek Cepelia w Warszawie,
1989 – nagroda specjalna w dziedzinie zabawkarstwa w konkursie pt. „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego”,
2004 – nagroda w dziedzinie rzeźby przyznana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu,
2006 – I nagroda w kategorii rzeźby w konkursie pt. „Sztuka ludowa i rękodzieło regionu sieradzkiego”, zorganizowanym przez Muzeum Okręgowym w Sieradzu,
2007 – wyróżnienie w konkursie na ozdobę choinkową podczas Sieradzkiego Jarmarku Adwentowego,
2008 – III nagroda w konkursie pt. „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim”, zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury,
2015 – I nagroda w konkursie „Sieradzka sztuka i rękodzieło ludowe”, zorganizowanym przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Muzeum Okręgowe w Sieradzu,
2016 – I nagroda w konkursie „Chrzest Polski w sztuce ludowej”, zorganizowanym przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Paweł Olejniczak jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem ludowym z terenu ziemi sieradzkiej.
Tworzy rzeźby sakralne oraz prace związane z życiem codziennym dawnej wsi. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym. Czasami używa olszyny, topoli czy tui. Bierze udział w wystawach, przeglądach i konkursach, w których zdobywa również nagrody.

Na scenie plenerowej o godz. 16.00 – wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, który zaprezentuje tańce i przyśpiewki m.in. z regionu sieradzkiego oraz poprowadzi zabawę z publicznością.
Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie” działa przy Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Powstał on w 1950 roku z inicjatywy Zygmunta Wróblewskiego, folklorysty i animatora ruchu artystycznego na Ziemi Sieradzkiej. Obecnie instruktorami zespołu są Marlena Prusisz i Przemysław Ruta.
Zduńskowolanie Wielokrotnie odnosił sukcesy, zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach w Polsce oraz poza granicami kraju, m.in.:
– II miejsce – Festiwal „Zatańcz z nami” Częstochowa – (2008),
– I miejsce – XXIV Festiwal Piosenki i Tańca „Aleksandrowska Wiosna 2017”
W 2005 roku zespół otrzymał medal i tytuł „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”,
w 2009 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”,
a w 2016 roku „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego”.
W październiku 2018 r. zespół uhonorowano „Nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.” Wystąpili również na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku (2008) i wzieli udział w XI Międzynarodowym Festiwalu w San Remo /Italia (2009).

Grupa brała udział w wyjazdach promujących działalność artystyczną:
– Macedonia (2016),
– Rodzinny Sportowy Dzień Dziecka /Atlas Arena w Łodzi (2017)
– Węgry (2018)

Działa również młodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”. To dzieci w wieku 5-8 lat, które także odnoszą sukcesy.
Brały udział m. in. w Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej (Ozorków 2018) i w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” (Baranów Sandomierski 2017). Na tym ostatnim zajęły 3 miejsce.
Powiatowe Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli jest partnerem projektu Etno Piknik „Odcienie tradycji”.

Ok. godz. 16.45. zagra łódzki zespół Kożuch, który istnieje od 2011 roku. Kapela gra muzykę tradycyjną z okolic Łodzi, obfitującą w różnorodne muzycznie regiony: łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski i sieradzki. Przewodnikami w muzycznej wędrówce są dla Kożucha łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski, grający w kapeli Dobrzeliniacy. Nauki płynące od wiejskich mistrzów Kapela łączy ze swoją wrażliwością, spontanicznością i energią. Inspirację czerpią również z archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej.
Koncertowali nie tylko w Polsce, ale również w Estonii, Czechach i Rosji.
Kapela od lat współpracuje z festiwalem „Wszystkie Mazurki Świata”. Występuje na wielu festiwalach, na których zdobywa również nagrody, m.in. zajęli drugie miejsce na wspomnianym festiwalu (2012), otrzymali Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2012) oraz grand prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2016).
W 2016 roku została wydana ich debiutancka płyta „Idzie burza”.
Na Etno Pikniku razem z zespołem wystąpi syn słynnego skrzypka Tadeusza Kubiaka – ………………

Ok. godz. 18.00 wystąpi zespół Łysa Góra Akustycznie.
To projekt o akustycznym brzmieniu z wykorzystaniem takiego instrumentarium jak fidel płocka, saz, bęben sznurowy czy didgeridoo w połączeniu z białym śpiewem.
Łysa Góra to folkowa dusza mocno zakorzeniona w słowiańskiej ziemi, wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Czerpią zarówno z pieśni tradycyjnych, jak również tworzą własne teksty i melodie. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na białym głosie i śpiewie, przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Mają na swoim koncie dziesiątki koncertów, festiwali, turniejów, a także występy na żywo w telewizji i w radiu. Zespół jest znany nie tylko w akustycznym wydaniu, ale również w wersji holk metal. Pochodzą z Piaseczna.

WYDAWNICTWA
2015 – To i Hola
2017 – Siadaj, Nie Gadaj
2019 – Oj Dolo

Ok. godz. 19.30 wystąpi zespół Czeremszyna
Członkowie zespołu mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”. To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.
Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.
Przez ponad 30 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach.

WYDAWNICTWA
1996 – MC „Czom ty ne pryszow”,
1998 – MC i CD „Źródło”
2000 – MC i CD „…”
2003 – MC i CD „Hulaj póki czas”
2008 – CD „Uśmiechnij się”
2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”
2018 – CD „Tęsknoty”
2022 – CD/LP Czeremszyna/Cimbaliband „Świat=Muzyka”

Koncerty i wystawa to nie wszystko, co dla Was zaplanowaliśmy podczas Etno Pikniku. Wokół Ratusza znajdzie się również strefa relaksu, warsztaty dla dzieci, warsztaty wielopokoleniowe. Nie zabraknie również stoisk kół gospodyń wiejskich z regionalnymi smakołykami.

STREFA RELAKSU

Do sensoryczno – folkowej strefy relaksu zapraszamy dzieci i opiekunów w godzinach 16.00 – 19.00. Będziecie mogli się tu poczuć jak na dawnej wsi, wziąć udział w grach i zabawach w stylu Etno oraz stworzyć zaprojektowaną przez siebie makatkę ludową. Strefę poprowadzą animatorzy z Happy Kids. Poprowadzą również następujące warsztaty:
16.00-17.20 – słomiane koziołki i inne zabawki,
17.20-18.40 – chruściaki – patykowe zabawki,
18.40-20.00 – lalki motanki z tkanin i słomy.

Na dzieci w godzinach 17.00 – 19.00 będzie czekał rzeźbiarz – Józef Bogusławski, pod okiem którego najmłodsi wykonają rzeźby w mydle.

Ok. 16.45 (po koncercie zespołu Kożuch) rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i młodzieży pt. „Dawne zwyczaje i obrzędy”. Dla uczestników przewidzieliśmy nagrody.

Przewidzieliśmy również warsztaty międzypokoleniowe. Może w nich wziąć udział każdy, kto chciałby zgłębić swoją wiedzę i stworzyć własne prace. Oto jakie warsztaty zaplanowaliśmy:

„Glinofrajda” – warsztaty sensoceramiczne z Agnieszką Grabowską, kobietą o wielu talentach, która tworzy zarówno ceramikę, jak i unikalną biżuterię, kompozycje florystyczne, projektuje torby i ubrania, a także rysuje. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć niesamowity świat ceramiki i rozwijać swoją kreatywność. Glinofrajda to także doskonały trening ręki, który pomoże rozwijać precyzję i zdolności manualne. Wykonane prace zostaną wypalone na tzw. biskwit.

16.00 – 17.30 – I grupa
18.00 – 19.30 – II grupa

„Jak to z tymi wiankami było” – warsztaty wicia wianków i zielarskie opowieści z
Podczas warsztatów Pani od ziół Monika Woźniak opowiem o:
– rytuałach i tradycjach związanych z wyplataniem wianków (m.in. o obrzędach związanych z Nocą Świętojańską),
– o ziołach, których używano do wykonywania wianków – ich znaczeniu i zastosowaniu.
Warsztaty przepełnione będą zapachem ziół i kwiatów polnych. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać swój własny wianek.

16.00 – 17.30 – I grupa
17.30 – 19.00 – II grupa

Na Etno Pikniku znajdzie się również stoisko rękodzielnicze twórczyń ludowych Teresy Janakowskiej i Ireny Sapiejki, na którym znajdą się prace wykonane w technice haftu ręcznego ziemi sieradzkiej oraz prace szydełkowe. Panie swoje dzieła często pokazują na kiermaszach, jarmarkach i targach.
W godzinach 16.00 – 19.00 panie zaproszą do swojego stoiska na warsztaty rękodzielnicze.
Naukę haftu ręcznego poprowadzi pani Teresa, która jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie haftu. Od młodych lat szlifowała swoje umiejętności w dziedzinie haftu pod okiem babci, mamy i cioci. Haftuje na płótnie i lnie. Wykorzystuje techniki haftu białego i kolorowego. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
Sztukę koronki szydełkowej przybliży pani Irena. W jej rodzinie również umiejętności rękodzielnicze byłty przekazywane z pokolenia na pokolenie. W jej pracach dominuje technika siatkowa i filet. Prowadzi warsztaty i pokazy dla różnych grup zainteresowanych. Kontynuując tradycje sieradzkie, tworzy m.in. serwetki, obrusy, kołnierzyki, zazdrostki i wiele innych ozdób. Należy do Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz i do Koła Szydełkowego Kwadraty. Otrzymała m.in. I nagrodę w kategorii koronki szydełkowej w konkursie „Sieradzka Sztuka i Rękodzieło Ludowe 2015”.

Na Etno Pikniku „Odcienie tradycji” znajdą się również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu, na których znajdzie się zarówno rękodzieło, jak i regionalne przysmaki.

WSTĘP WOLNY!

Zadanie ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024″.

----------------------------------------

Spragnieni mocniejszego brzmienia? Świetnie się składa. Szykuje się kolejne niezapomniane muzyczne wydarzenie!

Już 4 lipca w Zduńskiej Woli zagra legendarna kapela z USA!

Amerykański zespół punkrockowy Authority Zero wystąpi w ramach projektu ,,Alternatywna Zduńska Wola”!
Authority Zero to legendarna formacja z Mesa w Arizonie, założona w 1994 roku. Ich unikalny styl łączy w sobie energię punk rocka, rytmy reggae oraz elementy skate punku, wzbogacone hiszpańsko-portugalskimi wpływami. Zespół ma na swoim koncie siedem albumów, dwa DVD oraz dziewięć singli, a ich muzyka porusza serca fanów na całym świecie – od Ameryki Północnej, przez Europę, aż po Japonię.

Kiedy? 4 lipca 2024 roku, godzina 20:00
Gdzie? Miejski Dom Kultury Ratusz, Zduńska Wola (scena plenerowa przed MDK Ratusz, w przypadku niepogody, sala kameralna)
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Weź udział w tym niezapomnianym muzycznym wydarzeniu!

Zarezerwuj sobie czas, zabierz przyjaciół i dołącz do nas!

Czeka na Ciebie wieczór pełen muzycznych wrażeń, świetna zabawa i atmosfera rozgrzana do czerwoności!

Do zobaczenia!

-----------------------------------

Ponownie będziecie mogli znaleźć prawdziwe muzyczne perełki – unikatowe, oryginalne płyty winylowe i CD. Zapraszamy na drugą edycję

Giełda Winyli – Giełda Płytowa, to niepowtarzalna okazja dla miłośników muzyki, kolekcjonerów oraz entuzjastów klasycznych nośników dźwięku. To niepowtarzalna okazja do znalezienia unikatowych, oryginalnych płyt winylowych oraz płyt CD. Wystawcy przygotowują na ten dzień wydania z różnych gatunków muzycznych. Będą płyty fabrycznie nowe oraz stare wydawnictwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Istnieje także możliwość wymienienia się na płyty z innymi kolekcjonerami.

Podczas giełdy swoje zbiory zaprezentują kolekcjonerzy z Turku, z Koła oraz ze Sklepu Płytowego w Zduńskiej Woli przy ul. Łąkowej 45.

Dołączcie do nas!
4 lipca, godz. 16.00-20.00
MDK Ratusz Zduńska Wola


-------------------------------------------

Biegną przez całą Polskę, by 5 lipca wbiec na metę w Zduńskiej Woli.

W dniach od 30 czerwca do 5 lipca grupa sportowców-amatorów, podejmuje się wyzwania przebiegnięcia setek kilometrów w sześć dni. Będą biec przez swoje rodzinne miasta, niezależnie od warunków pogodowych, aby zebrać 100 000 zł na rozpraszacze bólu dla młodych pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Jest to miejsce, w którym leczone są dzieci z całej Polski, a celem biegaczy jest umożliwienie im, jak najlepszego leczenia i wsparcie w walce z chorobą.

– Rozpraszacze bólu, to narzędzia które mogę przynieść ulgę i radość, odwracając uwagę dziecka od bólu i strachu. Mogą sprawić, że trudne chwile w szpitalu staną się znośniejsze, a uśmiech wróci na twarze dzieci walczących z nowotworem. Rozpraszacze bólu to nie tylko technologia, to narzędzie emocjonalnego wsparcia, to chwila oddechu, której tak bardzo potrzebują dzieci podczas leczenia – mówi Małgorzata Hawel, Członek Zarządu Stowarzyszenia Przegoń Raka Dla Dzieciaka.

Dają one możliwość łagodzenia cierpienia, przynoszą ukojenie i pozwalają dzieciom zapomnieć, choć na chwilę, o trudach choroby.

– Chcemy zebrać 100 000 zł, aby stworzyć coś wyjątkowego, co pomoże przezwyciężyć strach i ból. Chodzi o to, aby dzieci miały coś, co odwróci ich uwagę od nieprzyjemnych badań, by każde dziecko, które walczy z chorobą,miało coś, co będzie jego symbolem siły i wytrwałości, co przypomni im, że są niezwykłymi bohaterami i że każdy krok na drodze do zdrowia jest ważny.
Wierzymy, że życie jest bezcenne i każde dziecko ma prawo do pełnej jego radości. Dlatego pragniemy wesprzeć je w walce z rakiem, wierząc, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć wielkie rzeczy – dodaje organizatorka akcji.

Stowarzyszenie ,,Przegoń raka dla dzieciaka”, to zduńskowolska organizacja non-profit, która działa na rzecz walki z chorobami nowotworowymi u dzieci.

Dotychczasowe akcje stowarzyszenia pokazały, że połączenie pasji do sportu z zaangażowaniem społecznym i biznesowym może przynieść istotne korzyści dla potrzebujących. Wspólnie zdołali już zebrać 424 362,61 zł na leczenie onko bohaterów.
1. Edycja Zakopane – Hel 750 km w 5 dni – kwota 115 641, 50 zł
2. Edycja Bagdad – Rzym 900 km w 7 dni – kwota 100 747, 94 zł
3. Edycja Przenosimy góry, w 6 dni przebiegliśmy całe pasmo polskich gór (start Karpacz – meta Polańczyk) – kwota 105 141,00 zł
4. Edycja Przegonimy raka na Koniec Świata w 6 dni 1000 km, Start z Piekła meta Koniec Świata – kwota 102 832, 17 zł

Celem tegorocznej, piątej edycji ,,Przegonimy raka z Pompą” jest uzbieranie 100 000 zł na rozpraszacze bólu. Trasa biegu obejmie siedem miast, będą to: Wierzbna (start), Lubin, Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Toruń, Łódź, Zduńska Wola (meta).

Meta zaplanowana jest 5 lipca w Zduńskiej Woli, przy siedzibie Miejskiego Domu Kultury na pl. Wolności 26, gdzie ok. godziny 17.00 wbiegną sportowcy.
Od godziny 16.00 do 18.30 na najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji: malowanie twarzy, warkoczyki, strefa sensoryczna, strefa plastyczno-kreatywna, strefa malarska. Imprezę przy Ratuszu poprowadzi Dj Webster.

Zapraszamy do udziału!

-------------------------------------------

W wakacje będzie u nas w kinie gorąco. Także z tego względu, że szykuje się kolejne wyjątkowe wydarzenie.

6 lipca w Kinie Ratusz gościć będziemy Andrzeja Seweryna i obejrzymy film ,,Jestem postacią fikcyjną”. Początek: godzina 17.00. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Leszek Bonar.

Wejściówki wydawać będziemy w kasie MDK od 27 czerwca (czwartek).
Wydarzenie realizowane jest z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola, według projektu Klubu Filmowego ,,Między obrazami”.

Do zobaczenia!

---------------------------------------

,,Z Ratuszem letnie podróże” – wakacyjne warsztaty terenowe
Zabierzemy Was w wyjątkowe miejsca.  Zwiedzimy województwo łódzkie wzdłuż i wszerz. Odkryjemy najciekawsze i najdalsze zakątki. Zapraszamy na letnie warsztaty terenowe dla dzieci w wieku 7-13 lat ,,Z Ratuszem letnie podróże".

Zapisy na strefie zajęć  http://www.strefazajec.pl

Link do zapisów podajemy tutaj: https://tiny.pl/d5mzv

Deklaracje i oświadczenia do pobrania w sekretariacie MDK Ratusz (I piętro) oraz na www.mdk-zdunskawola.pl

Termin: 1 lipca
Program: LAWENDOWA BARĆ POD LASEM

• Warsztaty edukacyjne „Sekretne życie pszczół – lekcja w krainie miodu i lawendy”. Zajęcia dla dzieci poprowadzi mistrz pszczelarstwa Mieczysław Łabędzki. Dzieci poznają świat przyrody wszystkimi zmysłami w bezpośrednim kontakcie z pszczołami na polu uprawy ziół i roślin miododajnych. Rozpalą podkurzacz, poszukają królowej pszczół. Poobserwują zawartość ramki z ula (z pierzgą i miodem). Poznają wyposażenie pracowni pszczelarskiej. Spróbują miodów odmianowych i syropu lawendowego na wafelkach.
• W programie również warsztaty zawijania świec z węzy pszczelej. Dzieci mogą liczyć na aktywny wypoczynek na łonie natury.
Koszt: 70 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, warsztaty, zwiedzanie.
Co zabrać? Prowiant, picie, wygodne buty, nakrycie głowy.

Termin: 3 lipca
Program: DOLINA SKRZATÓW – PARK SKRZACICH OPOWIEŚCI I WIOSKA INDIAŃSKA TATANKA

• Zwiedzanie Doliny Skrzatów z przewodnikiem – Skrzatologiem, który przekaże wiedzę o słowiańskich tradycjach, kulturze i mitologii. W programie zwiedzanie doliny i warsztaty z głagolicą. Głagolica, to najstarsze znane pismo słowiańskie. Na warsztatach przyjrzymy się bliżej abecadłu naszych przodków. Zapoznamy się z podstawowymi literami głagolicy, dowiemy się, co oznacza każdy z jej symboli, porównamy ten starożytny alfabet Słowian z dobrze znanym nam alfabetem łacińskim. Nauczymy się rozpoznawać litery, pisać głagolicą i będziemy przy tym świetnie się bawić!
• Drugim punktem na trasie będzie Wioska Indiańska „Tatanka”. Przeniesiemy się w tajemniczy i kolorowy świat Indian Ameryki Północnej. W tym urokliwym miejscu, wśród kilkunastu indiańskich namiotów tipi można zobaczyć i doświadczyć, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indiańskie opowieści zabiorą nas w niezwykłą podróż życia. Pod czujnym okiem przewodników należących do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian zwiedzimy mini zoo, pokonamy indiański tor przeszkód ( m.in. strzelanie z łuku, rzuty włócznią i rzutkami do celu, wyścigi żółwi), odbędzie się nauka pieśni i tańców indiańskich oraz malowanie twarzy.
Koszt: 120 zł/os
Koszt obejmuje: przejazd, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie i warsztaty.
Co zabrać? Prowiant, picie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 5 lipca
Program: PAŁAC W NIEBOROWIE I OGRODY W ARKADII

• Zwiedzanie zabytkowego pałacu z przewodnikiem. Pałac, jest nie tylko pięknym miejscem, ale posiada również niezwykle interesującą historię, o której możemy dowiedzieć się w trakcie jego zwiedzania. Magnacka siedziba jest prawie całkowicie wyposażona w XVIII-wieczne meble, obrazy i inne cenne przedmioty i jako jedna z nielicznych rezydencji magnackich w Polsce zachowała się w niemal nienaruszonym stanie. Należy dodać, że przeniesiemy się na plan filmowy „Pana Kleska”.
• Warsztaty i lekcja muzealna „Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho”.
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca i niebywale ciekawa. Na lekcji odkryjemy jej tajniki a na warsztatach wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.
• Spacer po ogrodach w Arkadii. Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim), romantycznym. Zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w.
Koszt: 85 zł/os
Koszt obejmuje: przejazd, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie z przewodnikiem, materiały do warsztatów.
Co zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 8 lipca
Program: AGROTURYSTYKA FARM HOUSE – HODOWLA KONI I ALPAK

• Gra terenowa w lesie przygotowania w formie Escape Roomu. Dzieci zbudują szałas i wezmą udział w zadaniach sprawnościowych, sensorycznych i twórczych,
• Stworzymy leśną orkiestrę,
• Zabierzemy dzieci do agroturystyki gdzie w przemiłej atmosferze będą karmić alpaki, zapoznają się z hodowla koni, na koniec rozpalimy ognisko i zjemy kiełbaski.
Koszt: 115 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, kiełbaski, materiały do zajęć, karmienie alpak,
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne, sportowe buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 10 lipca
Program: GOTYCKI ZAMEK NA WODZIE W OPOROWIE

• Zwiedzanie zamku, który jest małą późnogotycką rezydencją obronną usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Obejrzymy ekspozycję wnętrz dworskich prezentującą kulturę szlachecką. Ekspozycja zawiera działa sztuki różnych epok obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego.
• Lekcja muzealna pt.: „Rycerz – historia i legenda” w formie wykładu ilustrowanego przezroczami, rolę rycerza i „rycerskości” w kulturze cywilizacji łacińskiej od średniowiecza do współczesności. Wykład składa się z części poświęconej uzbrojeniu rycerza oraz jego znaczeniu na polu walki i obyczajom rycerskim (pasowanie na rycerza, turnieje rycerskie, szacunek i miłość dla dam, honor rycerski) oraz części poświęconej rycerskości w legendach arturiańskich, literaturze średniowiecznej i współczesnej oraz sztukach plastycznych i filmie. Na zakończenie lekcji zostanie poruszone zagadnienie jakie zachowania dzisiaj możemy uznać za wywodzące się z europejskich tradycji etosu rycerskiego oraz czy dzisiaj są prawdziwi rycerze, a jeśli tak, to jak ich rozpoznać i czym się zajmują?
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie z przewodnikiem, materiały do warsztatów
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne obuwie.

Termin 12 lipca
Program: ZAGRODA EDUKACYJNA PLANTACJA WIKLINY i WARSZTATY Z CERAMIKI

• W zagrodzie edukacyjnej dzieci wezmą udział w warsztatach pn. „Zanikający zawód – wikliniarstwo” , na których samodzielnie będą wyplatały proste formy wiklinowe, które zabiorą ze sobą do domu.
• Dodatkowo wybiorą się na plantację, by poznać sadzenie i uprawą wikliny. Na spacerze zostanie omówione również rzemiosło artystyczne. Odbędzie się pokaz form i narzędzi w mini muzeum wikliniarstwa.
• Warsztaty ceramiczne, na których samodzielnie wykonają ceramikę ozdobioną motywem roślinnym.
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, materiały do zajęć, materiały do warsztatów
Co zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, nakrycie głowy, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 29 lipca
Program: ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

• Wspinaczka na Górę św. Genowefy (nie musi być obuwie trekkingowe) na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę doliny Warty. Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. Legenda głosi, że skała ta o północy jest miejscem sabatów czarownic.
• Żabi staw i słuchanie chóralnego odgłosu płazów
• Przejazd do kamieniołomu w Lisowicach – szukanie skamieniałości.
• Ognisko nad rzeką Wartą w Lisowicach
Koszt: 60 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
Co zabrać? Sportowe, wygodne obuwie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, jedzenie (kiełbaski z pieczywem), picie, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 31 lipca
Program: MIKROKOSMOS

• Zwiedzanie ekspozycji entomologiczno-botanicznej z usługą przewodników
• Zwiedzanie ekspozycji mykologicznej
• Spacer po kilometrowej ścieżce edukacyjnej
• Zwiedzanie ekspozycji żywych ptaków egzotycznych m.in. czarne łabędzie, mandarynki, bażanty azjatyckie
Koszt: 75 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co zabrać? Wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy.

Termin 2 sierpnia
LEŚNA WIOSKA – ZIMNA WODA – WARSZTATY PRZYRODNICZE

• leśna gra terenowa i zabawa na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki
• leśna majsterka i krzesanie ognia pod okiem trenerki
• dzieci skosztują dzikiej kuchni (uczestnicy przygotują podpłomyki)
Koszt: 70 zł /os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, opiekę leśniczek, materiały do zajęć, produkty do dzikiej kuchni
Co zabrać? Dzieci należy wyposażyć w ubiór nadający się na leśne warunki i wędrówkę poza ścieżkami, które może ubrudzić lub zniszczyć (zalecamy ubiór na cebulkę). Buty trekkingowe lub kalosze, jedzenie, picie, nakrycie głowy.

Termin: 5 sierpnia
Program: KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Koszt: 105 zł

Termin 7 sierpnia

ZAMEK W ŁĘCZYCY, GRODZISKO W TUMIE I SKANSEN W KWIATKÓWKU

SKANSEN W KWIATKÓWKU
Skansen etnograficzny w Kwiatkówku to dość nowy element w krajobrazie Łęczycy, który zdążył już trwale wpisać się w obraz tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.

GRODZISKO W TUMIE
Grodzisko w Tumie, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego, od wielu lat przyciągało uwagę. Ponieważ przez wieki zatarła się pamięć o jego pierwotnym wyglądzie i funkcji, ten tajemniczy obiekt wzbudzał żywą ciekawość. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę z jego starodawnego charakteru, łączyła go z zamierzchłymi już dla niej czasami potopu szwedzkiego. Nazwa Szwedzka Góra utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.

Koszt: 95 zł

Termin: 9 sierpnia
Program: DINOPARK W KOŁACINKU

Spacer z przewodnikiem po ścieżce mezozoicznej
Na ścieżce spotkasz naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiesz się, jak wyglądało ich życie. Musisz uważać, bo czasami z wody wynurza się… niespodzianka!

Zwiedzanie wystawy geologiczno-paleontologicznej
Poznawanie autentycznych skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takich jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki.  Dodatkowo można obejrzeć ogromny okruch minerału – HALITU  z kopalni soli „Kłodawa”.

Hala 3D
Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej wystawy „Świata Prehistorii”. Przejście przez tunel z kąsającymi dinozaurami, zobacz wybuchający wulkan, gniazdo pteranodonów oraz narodziny dinozaura.

Folwark Kołaciński
Możliwość obejrzenia stylizowanych chat krytych strzechą oraz zabytkowych maszyn, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu.

Aleja ciekawostek o dinozaurach
Obejrzyj wystawę ciekawostek o Dinozaurach. Dowiedz się, jak rodziły się dinozaury, co jadły, gdzie i kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły. Poza tym poznasz pracę paleontologa, dowiesz się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy użyto słowa „dinozaur”.

Planetarium
Poznaj gwiazdozbiory, zobacz konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaj z gier rozwijających umysł. I wiele innych atrakcji
Koszt: 115 zł /os

-----------------------------------------

Święto Kwiatów – zgłoszenia wystawców
Pod koniec lipca odbędzie się szesnasta edycja imprezy plenerowej ,,Święto Kwiatów”. Tradycyjnie spotkamy się z Wami  na os. Karsznice w Zduńskiej Woli.

Wydarzenie, poza walorami rekreacyjnymi i rozrywkowymi, skupia się przede wszystkim na prezentacji roślin, kwiatów i tego, co jest związane z ich uprawą oraz hodowlą.

Z roku na rok popularność imprezy, zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających rośnie.

Dlatego również w tym roku zapraszamy producentów i hodowców roślin, a w szczególności: kwiatów, ziół, drzewek, nasion, krzewów, kosmetyków na bazie ziół i olejów naturalnych, stoiska z artykułami związanymi z pielęgnacją roślin a także firmy zajmujące się  architekturą ogrodową i wyposażeniem ogrodów, produkcją miodów, wyposażeniem pasiek, naturalnych przypraw i herbat ziołowych, do zaprezentowania swojego asortymentu.

Część handlowo-kwiatowa odbędzie się 28 lipca (niedziela) w godzinach 8:00-15:00 na terenie zielonym, przy zbiegu ulic: Leśmiana i Okrzei (przy górce).

Wszystkich  zainteresowanych naszą ofertą prosimy o rezerwację stoisk. Zgłoszenia można dokonać do 15 lipca drogą elektroniczną na adres: CLOAKING
Kartę zgłoszenia można pobrać tutaj: Karta zgłoszenia ,,Święto Kwiatów 2024”

Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest wypełnienie i przesłanie karty zgłoszenia oraz dokonanie wpłaty na konto organizatora!

Szczegóły tutaj: Zaproszenie dla wystawców ,,Święto Kwiatów 2024 r.”

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

----------------------------------------

Koncert ,,Alternatywna Zduńska Wola. D.R.I. + The Corpse”
W te wakacje nie zabraknie mocnych brzmień. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, będziecie mogli bawić się na koncertach w ramach sceny alternatywnej w MDK Ratusz.

Koncert ,,Alternatywna Zduńska Wola. D.R.I. + The Corpse” już 4 sierpnia.

D.R.I.– prekursorzy gatunku crossover thrash z Houston -Teksas (U.S.A.)
Zespół D.R.I. (Dirty Rotten Imbeciles) powstał w 1981 roku w Huston.Jego skład zasilili Spike Cassidy (gitara), Kurt Brecht (śpiew), Eric Brecht (perkusja) oraz Dennis Johanson (gitara basowa). W tym samym roku powstało 1000 sztuk mini albumu zatytułowanego 'Dirty Rotten EP’, zawierający 18 minut muzyki w 22 utworach!! 'Crossover’ – trzeci album formacji – to krążek, na którym słychać coraz wyraźniej kształtujący się styl muzyków. Kariera D.R.I. nabrała rozpędu. Artyści koncertują nie tylko w USA, ale i w Europie. W latach 90-tych ukazują się kompilacje koncertowe, oraz DVD. W 2002 roku,, w 20 rocznicę powstania grupy, ukazały się reedycje wszystkich albumów zespołu plus nowe CD i DVD. D.R.I. wyruszyli w jubileuszową trasę koncertową po Europie, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej. Muzycy podjęli również prace nad reedycją albumu 'Crossover’, ale ze względu na problemy zdrowotne Spike’a Cassidy musieli odłożyć projekt i działalność koncertową na później.

The Corpse – polski zespół muzyczny, który reprezentuje gatunek muzyczny hardcore.
Wiosną 1985 „The Corpse” zagrał swój pierwszy koncert na pabianickim „Rock Masters”. W prawie niezmienionym składzie zespół grał do 1989 roku. Do tego czasu zagrał kilkadziesiąt większych i mniejszych koncertów w całej Polsce m.in. na festiwalu Jarocin ’88 na małej scenie i rok później na dużej scenie Jarocin ’89.

4 sierpnia, godzina 20.00, MDK Ratusz, sala kameralna.

Bilety: przedsprzedaż 109 zł / w dniu koncertu 125 zł dostępne w kasie MDK i online: http://tiny.pl/d

 

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u