Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży

szadekPo raz 22. Kancelaria Sejmu ogłosiła projekt edukacyjny Sejm Dzieci i Młodzieży, którego celem jest kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich oraz poszerzanie wiedzy na temat funkcjonowania Sejmu RP i demokracji parlamentarnej. Uczestnicy projektu muszą wykonać zadania będące podstawą rekrutacji młodych posłów. Tegorocznym hasłem przewodnim są lokalne miejsca pamięci będące materialnym świadectwem szczególnym dla lokalnej i narodowej tożsamości.

 

Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiła dwójka uczniów szadkowskiego gimnazjum – Małgorzata Sójka oraz Mateusz Kowalczyk. Na lokalne miejsce pamięci wybrali znajdującą się na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku zbiorową mogiłę trzynastu powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Szadkowicami w październiku 1863 roku.
- Chwalebnym jest zginąć za Ojczyznę – takie hasło nadaliśmy wszystkim naszym działaniom w ramach projektu. Zaczerpnęliśmy je z nagrobnej tablicy poległych powstańców pochowanych na szadkowskim cmentarzu. W ten sposób chcemy przypomnieć ludziom o tych szadkowianach, którzy mimo swojego młodego wieku chwycili za broń aby walczyć o niepodległą Ojczyznę. Być może któryś z tych trzynastu poległych to przodek któregoś z naszych kolegów, znajomych, sąsiadów – mówią młodzi kandydaci na parlamentarzystów.

Ważnym elementem realizacji zadania było zbadanie przez uczestników czy wybrane miejsce funkcjonuje w świadomości lokalnej społeczności. W tym celu opracowali ankietę, którą przeprowadzili wśród osób korzystających z szadkowskiej biblioteki. Wyniki badania wykazały, że większość ankietowanych wie o istnieniu miejsca. Dlatego też Małgosia i Mateusz postanowili podjąć kroki, aby przybliżyć mieszkańcom historię tego miejsca, a osobom zamieszkującym poza Szadkiem uświadomić fakt istnienia powstańczej mogiły w miasteczku. Przygotowali oni materiały informacyjne o miejscu pochówku poległych w powstańczej potyczce.
- Aby odkurzyć pamięć lokalnej społeczności o mogile przygotowaliśmy film, prezentację multimedialną. Materiały te można obejrzeć na stronie internetowej szkoły czy też urzędu gminy. Dodatkowo zainteresowane osoby zapraszamy do obejrzenia gazetki ściennej w naszej szkole. To tylko niektóre nasze działania w ramach projektu. Chcemy też w najbliższych dniach przeprowadzić specjalną audycję przez szkolny radiowęzeł, rozdawać ulotki podczas pobytu w szkole uczestników VI Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka - opowiadają o swoim projekcie gimnazjaliści z Szadku.

Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży liczą, że ich praca przyczyni się do poszerzenia wiedzy oraz zainteresowania okolicznych mieszkańców losami powstańczej mogiły. Jak mówią: Chcielibyśmy aby osoby przechodzące obok mogiły wiedziały kto tam spoczywa, że tym osobom należy się pamięć, bo mimo swojego młodego wieku zdecydowały się wystąpić przeciwko zaborcy i w efekcie oddać swoje życie za Ojczyznę. Chcemy uświadomić, że ten skromny nagrobek, obok którego wielu z nas przechodzi często obojętnie jest świadectwem wielkiej rzeczy czyli walki o wolną ojczyznę, za którą ci młodzi ludzie zapłacili najwyższą cenę – oddali swoje życie.

Mika S

FOTO: We wspomnianej mogile zostali pochowani:
Jan Sztorch, poległ 06.10.1863
Wincenty Żelisławski, lat 21, garncarz z Szadka, poległ 06.10.1863
Franciszek Łukaszewicz, l. 21, lokaj, zm. z ran 06.10.1863
Kacper Pawlikowski, poległ 06.10.1863
Władysław Kolasiński, lat 20, z Sieradza, poległ 06.10.1863
Ferdynand Wicens, zm. z ran 06.10.1863
Józef Mikulski, zm. z ran 06.10.1863
Stanisław Zeżnicki, zm. z ran 06.10.1863
Julian Gierlitz [Geblic], poległ 08.10.1863 [06.10.1863]
Nepomucen Suliński, lat 25, zm. z ran 20.10.1863
oraz trzej nieznani z nazwiska

Fot. Piotr Stępnik

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u