Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Spichlerz z 1977 roku z nowym dachem

Spichlerz z 1977 roku z nowym dachem

pichkerzModrzewiowy spichlerz z 1777 roku ma nowe zadaszenie! Po pięciu latach starań udało się wreszcie zakończyć remont zabytkowej budowli w Skomlinie. Zadanie za blisko 130 tysięcy złotych wykonała firma „Marbud” z gminy Raba Wyżna w powiecie nowotarskim. Prawie polowa pieniędzy na remont dachu pochodziła z samorządu województwa łódzkiego.

To bardzo cieszy, że najważniejszą inwestycję udało się zakończyć. - Prowadziliśmy prace konserwatorskie i renowacyjne w dwóch zabytkowych budynkach: spichlerzu i kościele pw. św. Filipa i Jakuba. Prace w kościele były i są prowadzone pod nadzorem Komitetu Odbudowy Kościoła w Skomlinie. Dlatego na terenie naszej gminy konserwator zabytków miał pod kontrolę prace przy tych dwóch zabytkach. Ciężko było uzyskiwać podwójne dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dlatego tak czekaliśmy sprzyjający czas na remont tego spichlerza.

Pięć lat temu wykonaliśmy całą konstrukcję dachową. Poprawione zostały elementy nośne. A w tym roku położyliśmy gont na tym spichlerzu i już w tej chwili można powiedzieć, że nie będzie przecieków do wnętrza budynku. A sam zabytek z odnowionym dachem wygląda pięknie. Zachęcam do odwiedzenia Skomlina i zobaczenia tego zabytkowego obiektu - powiedział Radiu Ziemi Wieluńskiej Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin. Na przeciąganie się inwestycji miał także wpływ spór z konserwatorem zabytków o rodzaj drewna użytego na gont. Porozumienia nie było, a dach przeciekał. Wreszcie doszło jednak do ugody. Dach spichlerza został w końcu pokryty gontem świerkowym.

Warto przypomnieć, że osiemnastowieczny spichlerz, posadowiony na podmurówce, został wybudowany przez właściciela Skomlina Władysława Bartochowskiego. Na trzech kondygnacjach spichlerz może pomieścić 300 ton zboża. Posiada charakterystyczne niskie drzwi wejściowe nabijane żelaznymi ćwiekami, które miały utrudnić włamanie, powodując tępienie siekier w przypadku próby wyrąbania dziury. Spichlerz podworski zbudowany został z modrzewiowych bali drewnianych na planie wydłużonego prostokąta jako trójkondygnacyjna budowla o konstrukcji zrębowej. Dwie kondygnacje przedzielone są daszkiem, a całość pokryta gontowym dachem dwuspadowym. Budowla posiada okap wsparty na wystających belkach stropowych wokół całego budynku. W każdej z elewacji znajdują się małe okienka, przez które wentylowane są pomieszczenia, posiadają one ozdobne okucia pośrodku. W Polsce istnieją tylko dwa dobrze zachowane osiemnastowieczne spichlerze. Jeden z nich znajduje się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, drugi zaś w Skomlinie.

(opr. KJB)

foto: Radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u