Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Program lepszy od "Kawki''?

Program lepszy od "Kawki''?

komindymTegoroczna zima uświadamia nam co i raz, co to jest i jak może być groźny dla zdrowia człowieka! Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi uruchomił program mający na celu poprawę czystości powietrza. Dzięki temu wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotacje na likwidację źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, celem nowego programu WFOSiGW w Łodzi, który miałby zastąpić program „Kawka”, jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 oraz emisji dwutlenku węgla w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. O pieniądze mogą starać się samorządy z całego województwa łódzkiego. Mówi prezes Funduszu, Tomasz Łysek:

- To są 22 mln zł w postaci czystej dotacji, czyli pomocy bezzwrotnej. Ta pomoc jest rozdzielona na 2 lata. Na rok 2017 przeznaczono 11 mln zł i na rok 2018 przewidziano taką sama kwotę. Abyy móc starać się o unijne pieniądze oraz dotacje z Funduszu, samorządy muszą posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej. Większość z nich w połowie ubiegłego roku stosowny dokument już posiadało. Tak było m.in. w gminie Mokrsko, tłumaczy tamtejszy wójt, Tomasz Kącki:

- Bo ten dokument umożliwiał nam wystartowanie w konkursie, w którym udało nam się uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji w 2017 roku budynku szkoły w Ożarowie oraz w Chotowie, w remizie. Rodzaje przedsięwzięć, których realizacja będzie dofinansowana w ramach Programu, to likwidacja lokalnych źródeł ciepła czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i zastąpienie ich przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła lub podłączenie do sieci ciepłowniczej Największe dofinansowanie z Funduszu można otrzymać przy wymianie ogrzewania, gdy źródło energii jest odnawialne np. z pomp ciepła, a najmniejsze dofinansowanie przewidziane jest do wymiany ogrzewania wykorzystującego węgiel lub energię elektryczną. Przewiduje się dofinansowanie do 40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Wnioskodawca na rozliczenie projektu ma czas do 15 października 2018 roku

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u