Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Plac Piłsudskiego w Sieradzu wyróżniony w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich

Plac Piłsudskiego w Sieradzu wyróżniony w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich

plac_pilsudskiego_lutyPlac przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sieradzu z wyróżnieniem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w roku 2016.

 

 

Nagrody przyznano w czterech kategoriach:
- Nowo wykreowana przestrzeń publiczna
- Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna.
- Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni.
- Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

W kategorii przestrzeń zrewitalizowana Łódzki Oddział Towarzystwa Urbanistów wyróżnił Plac Piłsudskiego w Sieradzu i Plac Reymonta w Tuszynie. Nagrodę główną w kategorii: Przestrzeń w zieleni, Towarzystwo przyznało za Park im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach. Oceny i wyboru najlepszych opracowań dokonało Jury, w składzie którego, poza władzami Towarzystwa, zasiadali: Radosław Górecki (Ministerstwo Rozwoju, Departament Strategii Rozwoju), Ryszard Gruda (Prezes Izby Architektów) oraz Kamil Kowalski (Stowarzyszenie Integracja). Honorowy patronat nad X edycją Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda. - Sieradzanie zyskali nową, estetyczną przestrzeń, w której zadbaliśmy nie tylko o oświetlenie i zieleń ale też miejsce wypoczynku. Dotychczas plac nie miał tylu ławek, teraz stał się miejscem spacerów. Jednocześnie zadbaliśmy o to by uroczystości, które odbywają się na placu miały godną dla tego miejsca estetykę. Mieszkańcy polubili nową wersję Placu Marszalka Piłsudskiego, jeśli jeszcze docenili to fachowcy, to tylko się cieszyć – mówi Prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Jak nas poinformował Michał Sitarek z Referatu Promocji UM w Sieradzu, zadaniem przedsięwzięcia było przyciągnięcie i zatrzymanie przechodnia, stworzenie miejsca, charakterystycznego, z którym mieszkańcy utożsamialiby się, chcieliby to miejsce odwiedzać. Są tam nowe nasadzenia i nawierzchnia. Nowa posadzka ma regularne podziały geometryczne, wykorzystano także różne jej odcienie. Ze względu na reprezentacyjną funkcję placu i potrzebę przeprowadzania na nim imprez plenerowych z udziałem gości, orkiestry, reprezentacyjnych służb mundurowych, prowadzących i widzów, układ posadzki został dostosowany do procedury, przebiegu i właściwego porządku zajmowania przeznaczonych miejsc. W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika jest miejsce na mównicę, w postaci wzniesienia na planie kwadratu. Elementami dopełniającymi są: oświetlenie, meble miejskie i maszt flagowy. Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich odbędzie się w maju.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u