Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola odcina się od Związku Miast Polskich

Zduńska Wola odcina się od Związku Miast Polskich

logo_zwiazek_miast_polskichNa ostatniej majowej sesji (26 maja) radni ze Zduńskiej Woli zdecydowali większością głosów o wystąpieniu Zduńskiej Woli ze Związku Miast Polskich. Jako powód dalszego członkostwa w Związku, który obecnie zrzesza ponad 320 miast podano zbyt wielkie koszty i brak korzyści z tegoż członkostwa.

 

Miasto od czerwca postanowiło się zrzec członkostwa w organizacji, która ma stuletnią w Polsce historię. Bowiem ta organizacja powstała w roku 1917 i działała aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Związek miał wpływ przez lata do wybuchu II wojny światowej na proces legislacyjny, promował gospodarkę i kulturę miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz wymianę doświadczeń pomiędzy służbami miejskimi. Utrzymywał kontakty z podobnymi organizacjami w innych krajach. Podobnie czynił to po latach transformacji gospodarczej i jak można przeczytać na stronie ZMP cały czas czyni. Zduńska Wola była jego członkiem od 1991 roku, a więc po reaktywowaniu organizacji.

Ponad trzystu samorządowców wciąż wierzy w siłę ZMP i jej szeregów się nie wykreśla, jak choćby Sieradz, czy Wieruszów i Pajęczno, a nawet Błaszki. Jednak zduńskowolscy radni, większością głosów zgodzili się z pomysłem radnego z PiS Adama Synowca. Większością oczywiście radnych Klubu PiS. Inni radni mają mieszane odczucia. Uważają, że sam pomysł rezygnacji z członkostwa ma podłoże polityczne, bo PiS obawia się siły miast związkowych, które właśnie w tej organizacji mierzą się z poczynaniami rządu, które biją w samorządy miejskie. Jeden z radnych wyznał siewie.tv, że być może delegat Zduńskiej Woli na zjazdy ZMP jakim jest prezydent zaprzepaścił szansę na korzystanie z bogatej oferty tego zrzeszenia. Miasto nie skorzystało, bo prezydent - do czego się przyznał na sesji- na te zjazdy po prostu systematycznie nie jeździł... Czy była to dobra decyzja? Czas pokaże. Rzekomo powodem były związane z uczestnictwie w ZMP koszty. Na stronie Związku można przeczytać, że zgodnie z Uchwałą nr 5/2014 XXXV, Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Zabrzu uchwaliło składkę członkowską w ZMP w wysokości 0,30 zł od mieszkańca miasta rocznie. Wysokość składki członkowskiej w 2017 roku wynosi dokładnie 0,3091 zł od mieszkańca miasta rocznie. Biorąc pod uwagę dane statystyczne dla Zduńskiej Woli, podane na stronie miasta miasto liczy wg danych z Wikipedii 44.108 (na rok 2010). Dawało to zatem składkę roczną w wysokości 13. 633, 782 zł. Decyzja o wykreśleniu ze ZMP zapadła, ale już wielu mieszkańców i osób związanych z samorządem zastanawia się, czy przy wielu innych opłatach, jak udział w związku miast związanych ze świętym Maksymilianem, czy aby ta decyzja nie była pochopna. Czas pokaże...

Na koniec maja członkami ZMP z województwa łódzkiego były miasta (a bieżące oferty i propozycje sympozjów oraz problemów jakimi zajmuje się ZMP: ---> http://www.zmp.poznan.pl/):

1. Aleksandrów Łódzki
2. Bełchatów
3. Błaszki
4. Brzeziny
5.Głowno

6. Konstantynów Łódzki
7. Kutno
8. Łowicz
9. Łódź
10. Ozorków
11. Pajęczno
12. Piotrków Trybunalski
13. Przedbórz
14. Radomsko
15. Rawa Mazowiecka
16. Sieradz
17. Skierniewice
18. Tomaszów Mazowiecki
19. Uniejów
20. Wieruszów
21. Zduńska Wola
22. Zelów
23. Żychlin

ReKs

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDiabeł, kobieta i sukienka

- Grażynko, ta sukienka kosztowała kroci! Nie stać nas na takie wydatki! Dlaczego ją kupiłaś? - pyta mąż żony.
- Kochanie, tak jakoś wyszło... Diabeł mnie podkusił. Tak wyraźnie szeptał mi do ucha: kup ją, kup ją, wyglądasz w niej świetnie!
- Nie mogłaś mu powiedzieć, żeby sobie poszedł precz?
- Mówiłam, mówiła wiele razy. I nawet odszedł, ale...
- Jakie ale...?
- Odszedł kawałek, ale odwrócił się nagle i powiedział, że... z daleka wyglądam w niej jeszcze lepiej?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u