Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Województwo Łódzkie z Kartą Seniora

Województwo Łódzkie z Kartą Seniora

lodzkieZarząd Województwa Łódzkiego wystąpił do Sejmiku Województwa Łódzkiego z propozycją uchwalenia programu, mającego na celu wsparcie osób starszych - po 60 roku życia - pod nazwą „Karta Seniora Województwa Łódzkiego”.

 

Karta miałaby uprawniać jej posiadaczy do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez wszystkie podmioty biorące udział w programie, będące jednostkami samorządu województwa łódzkiego lub podpisujące z Województwem Łódzkim stosowne porozumienie. Partnerzy programu otrzymają specjalne naklejki promujące Kartę, które będą zamieszczane w miejscach świadczenia usług. Jednostką koordynującą realizację programu ma być Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

- Wprowadzenie Karty ma być reakcją na zachodzące w województwie łódzkim procesy demograficzne - spadek liczby ludności oraz starzenie się społeczeństwa – podkreśla marszałek Witold Stępień. - Z jednej strony odnotowujemy ujemny przyrost naturalny i negatywne saldo migracji, z drugiej wydłuża się przeciętna trwania życia – dodaje marszałek. W 2013 r. województwo łódzkie zamieszkiwało 2513,1 tys. osób, a prognoza na rok 2035 przewiduje spadek liczby mieszkańców o 281,5 tys. Odsetek osób w wieku 65 lat i więcej wzrośnie z 16,6 proc. z 2013 r. do 26 proc. w 2035. Przewidywana przeciętna długość życia wydłuży się - w przypadku kobiet z 80 lat w 2013 r. do 84 lat w 2035 r., w przypadku mężczyzn z 70 lat do 76 lat. Województwo łódzkie odnotowuje także wysoki udział osób starszych w odniesieniu do ludności Polski ogółem - osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią 25,3 proc. mieszkańców województwa; dla porównania ich udział w ludności Polski ogółem to 22,9 proc. Projekt programu działań na rzecz wsparcia osób starszych w województwie łódzkim pod nazwą „Karta Seniora Województwa Łódzkiego" został skonsultowany z członkami Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego pod koniec września 2017 r.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZaskakujące powitanie...

Mąż wraca do domu z pracy później niż zwykle.
Po cichu otwiera drzwi i wchodzi do sypialni.
Co widzi? Spod kołdry wystają cztery nogi zamiast dwóch.
Zdenerwowany bierze kij bejsbolowy zza drzwi i wali nim w kołdrę.
Po tak wyczerpującym zadaniu idzie do kuchni, żeby się czegoś napić.
Wchodzi, patrzy a tam siedzi jego żona i czyta gazetę i mówi:
- Cześć kochanie, przyjechali dziś Twoi rodzice i położyłam ich w naszej sypialni. Mam nadzieję, że już się przywitałeś...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u