Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola w niezwykłym filmie. Już wkrótce!

Zduńska Wola w niezwykłym filmie. Już wkrótce!

22154448_1947939595473509_6194696953150389232_nWyjątkowa dbałość o szczegóły. Doskonały dobór miejsc, w których kręcono kolejne zdjęcia do filmu o Zduńskiej Woli (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7273-muzeum-to-ja-powstaje-film-o-zduskiej-woli ). Dzieło powstaje z projektu wspieranego przez Muzeum Historii Polski!

 

Realizatorom, a szczególnie Gabrieli Górskiej z MHM Zduńska Wola, pomysłodawczyni i scenarzystce oraz Andrzejowi Paszkiewiczowi należą się WIELKIE BRAWA! Za pomysł, za realizację, za pasję, za desperację. Za to, że do pomysłu przekonali inne, ważniejsze niż zduńskowolskie muzeum instytucje! A efekt ich pracy już wkrótce zobaczą zduńskowolanie i nie tylko! Trwają właśnie ostatnie prace, ostatnie klapsy przy filmie o Zduńskiej Woli. Nadzoruje je Muzeum Historii Miasta. W tych dniach filmowcy wraz ze statystami pojawiali się w wielu miejscach, które mogą współczesnym przybliżyć życie ich prapradziadków, dziadków i rodziców.

Uwieczniano m.in. życie na dawnych ulicach osady fabrycznej założonej przez Stefana Złotnickiego, na których wielokulturową mieszankę ludności uzupełniały osoby przybywające z okolicznych wsi oraz Szadku, Widawy i Łasku. Zdjęcia były realizowane w lesie na Frajszycy, gdzie stała gospoda Salingów, w której odbywały się imprezy plenerowe. Uwieczniano też pracę w pierwszych fabrykach włókienniczych, jakich niegdyś było bardzo wiele w Zduńskiej Woli. Te zdjęcia realizowano w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W filmie pojawi się też wątek z czasów budowy przez Francusko - Polskie Koleje szlaku węglowego w Karsznicach oraz działań grupy dywersyjno - sabotażowej ZWZ-AK. Widzowie zobaczą, jak to było żyć w czasach, w których czytanie i trzymanie polskich książek było czynem niemal bohaterskim. I oczywiście nie mogło zabraknąć też muzyki, starych dobrych klasyków przy których bawili się nasi pradziadkowie i przy której do dziś zdarza się bawić nam. Będzie też w filmie poruszany wątek historyczny z czerwca 1942 roku, kiedy zaczęła się likwidacja getta.Ofiary spędzono na cmentarz żydowski, gdzie przebywały trzy doby i co dla wielu skończyło się tragicznie... Będą też zduńskowolskie wątki z czasów I wojny światowej.

KaMi S

Fot. Zdjęcia realizowane w ramach projektu Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Muzeum to ja. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski.

FOTO: https://www.facebook.com/APKfilm/

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJakoś to załatwimy...

Taksówkarz wiezie ładną kobietę. Kiedy dojechali na miejsce okazuje się, że ta nie ma pieniędzy na opłacenie kursu. Taksówkarz na to: - Niech się pani nie martwi, jakoś to załatwimy...

Po czym zawraca auto, jedzie za miasto na sporą, zieloną łączkę. Zatrzymuje się, otwiera bagażnik, wyciąga koc i kładzie na trawie.

- Ależ proszę pana, ja na pewno oddam panu pieniądze! Proszę nic mi nie robić, mam dzieci i męża, którego bardzo kocham... - mówi kobieta prawie płacząc.

- A ja mam czterdzieści królików, więc rwij trawę i nie dyskutuj! - odpowiada taksówkarz.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u