Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rozprawa z azbestem trwa...

Rozprawa z azbestem trwa...

azbestAzbest to niezmiernie niebezpieczna izolacja. Pochłonęła już wiele ofiar. Jedną z nich był w 1980 roku wspaniały aktor amerykański Steve McQeen, który przez wiele lat ścigał się na motocyklach i samochodami ubrany zwykle w naszpikowany azbestem kombinezon. Z tego powodu zmarł na raka... Niestety, Polska jest jednym z krajów, w których azbest nadal może mieć kontakt z człowiekiem. A to zazwyczaj oznacza śmierć!

 

Tylko w tym roku w gminie Ostrówek usunięto prawie 300 ton azbestu. Demontaż a potem utylizacja wyrobów zawierających azbest zakończyły się we wrześniu. Było to możliwe dzięki temu, że gmina bierze udział w programie usuwania tego trującego izolatora. W programie dofinansowywanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który refunduje samorządom 80 procent kosztów tych prac. Pozostałą część pokrywają budżety gminy. Mówi wójt, Ryszard Turek:
- Już wiosną złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. I w czerwcu dostaliśmy dofinansowanie na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest w kwocie prawie 92 tys. zł, co stanowiło oczywiście 80 proc. kosztów całej zbiórki. Podpisaliśmy tutaj umowę z firmą Renovo, która do końca września miała zebrać azbest. Wcześniej prowadziła demontaż na kilku budynkach, bo to też było zapisane w tej umowie. Teraz foliuje ten azbest i zbiera. W sumie mamy zebrać około 300 ton. Myślę, że raz na parę lat taka akcja dobrze robi mieszkańcom i gminie. - mówił w Radiu Ziemi Wieluńskiej wójt gminy Ostrówek, Ryszard Turek.

Dodajmy, że program finansuje tylko demontaż i wywiezienie wyrobów z azbestu, a dach właściciele domów muszą odbudować na własny koszt. Warto jednak skorzystać z dofinansowania i uczestniczyć w programie, bo nie wiadomo, jak długo jeszcze można będzie korzystać z tak liczącego się dofinansowania.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJakoś to załatwimy...

Taksówkarz wiezie ładną kobietę. Kiedy dojechali na miejsce okazuje się, że ta nie ma pieniędzy na opłacenie kursu. Taksówkarz na to: - Niech się pani nie martwi, jakoś to załatwimy...

Po czym zawraca auto, jedzie za miasto na sporą, zieloną łączkę. Zatrzymuje się, otwiera bagażnik, wyciąga koc i kładzie na trawie.

- Ależ proszę pana, ja na pewno oddam panu pieniądze! Proszę nic mi nie robić, mam dzieci i męża, którego bardzo kocham... - mówi kobieta prawie płacząc.

- A ja mam czterdzieści królików, więc rwij trawę i nie dyskutuj! - odpowiada taksówkarz.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u