Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uwaga kierowcy! 7 i 9 marca zablokowana będzie DK nr 12 w gminie Błaszki oraz we Wróblewie!

Uwaga kierowcy! 7 i 9 marca zablokowana będzie DK nr 12 w gminie Błaszki oraz we Wróblewie!

 

blokada-0coiagnikiW środę 7 marca oraz w piątek 9 marca rolnicy w gminy Błaszki, Wróblewa i Warty planują blokadę drogi krajowej nr 12.

 

 

Niewykluczone, że zablokowane będą też mniejsze drogi przylegające do "krajówki". Taką decyzję podjęli rolnicy z całego regionu sieradzkiego i Wielkopolski, którzy w Błaszkach 3 marca po raz kolejny zebrali się, by dyskutować o tragicznej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków. Rolnicy nie kryli zaniepokojenia obecną sytuacją i brakiem reakcji ze strony obecnie rządzących. Będą domagać się m.in. dymisji ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, większych kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski, unormowania stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia importu zbóż z krajów trzecich oraz wyrównania dopłat rolniczych do takich jakie maja rolnicy na zachodzie. Zdecydowano, że w najbliższą środę i piątek w godzinach od 10 do 12 w Błaszkach i Wróblewie zorganizowana zostanie blokada drogi krajowej nr 12.

 

Protest rolników oficjalnie wsparł również burmistrz Błaszek Karol Rajewski, który zaapelował o jedność i walkę ponad podziałami o poprawę sytuacji na polskiej wsi. W swoim krótkim wystąpieniu burmistrz krytycznie odniósł się do działań Izb Rolniczych, które organizują ważne dla rolników spotkania w gminie Błaszki w prywatnych posesjach przedsiębiorców, którzy jednocześnie importują ziemniaki z zagranicy i doprowadzają tym samym do trudnej sytuacji na rodzimym rynku. Burmistrz poinformował, że w związku z katastrofalnymi cenami skupu płodów rolnych i żywca zaprosił Ministra Rolnictwa do Błaszek i wspólnie z rolnikami wyjdzie na drogę w najbliższą środę. Ponadto poprosi do wzięcia udziału w środowym proteście Burmistrza Gminy i Miasta Warta, Wójta Gminy Wróblew oraz radnych z gminy Błaszki, Warta i Wróblew, których moralnym obowiązkiem jest wspierać ludzi, którzy ich wybrali. Organizatorem dzisiejszego spotkania było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw „Unia Warzywno Ziemniaczana”.

Oficjalny komunikat w tej sprawie ukazał się na stronie błaszkowskiego urzędu: Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 24 lipca 2015r. Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz.U.z roku 2018 poz. 408) udostępnia się informację o zamiarze zorganizowania zgromadzenia na terenie Błaszek według złożonego zawiadomienia:
Miejsce zgromadzenia: Błaszki, przy przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 12 przy Poczcie Polskiej, ul . Sieradzka 57
Termin zgromadzenia: 07.03.2018r. godz. 10.00-12.00 09.03.2018r. godz. 10.00-12.00

Przypomnijmy, że spotkanie w Błaszkach było kolejnym, na którym zgromadzili się rozgoryczeni rolnicy z regionu. Pierwsze odbyło się w Orzeżynie pod koniec lutego. Wówczas ponad stu rolników wystosowało list do premiera Mateusza Morawieckiego. Oto jego treść (pisownia oryginalna):

"Orzeżyn 22 luty 2018 r.
List Otwarty Do Premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

Na samym początku gratuluję Panu objęcia tak znamienitego stanowiska w czasie kiedy mamy przyjemność świętować stulecie odzyskania niepodległości kraju. To niesamowite, a zarazem napawające optymizmem, że premierem Polski jest patriota walczący o zmianę ustroju Polski w czasach dla niej bardzo trudnych. Doceniam Pańską obecną walkę dyplomatyczną nie tylko w Europie ale i na świecie o szanowanie Polski i Polaków. Doceniam pańską walkę o niezakłamywanie historii. Zdaję sobie sprawę, że bycie Premierem Polski to zadanie wyjątkowo trudne i wymaga stawienia czoła z dużą ilością przeciwności. Ale jak wielką przyjemnością jest rozwiązywanie problemów niecodziennych doskonale Pan wie, prawda ?

Więc rozwiązywanie problemów Polaków musi być nie tylko trudne ale i satysfakcjonujące. W poczucia społecznego obowiązku zmuszony jestem opisać Panu sytuacje polskich producentów warzyw i ziemniaków. W naszym kraju nastał bardzo trudny czas dla producentów rolnych. Obecny sezon jest kolejnym, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Niestety nie jest to tylko kolejny bardzo zły sezon ale jest on najgorszy do tej pory. Można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli Pan ze swoim zespołem nie podejmie odpowiednich decyzji będzie to ostatni sezon w tej branży dla wielu z nas.

Ceny, które oferowane są nam za nasze produkty nie starczają na pokrycie kosztów produkcji. Na obecną chwile problemem jest nie tylko cena ale możliwość jakiejkolwiek sprzedaży – bardzo często graniczy to z cudem. Strach myśleć o tym czy większość z nas będzie miała jakiekolwiek środki finansowe na rozpoczęcie nowego sezonu. Prawda jest taka, że większość rolników żyje 'z dnia na dzień' i stara się nie wybiegać w przyszłość. Wielu z nas musi wyjeżdżać za granicę by dorobić na utrzymanie rodzin bo w przeciwnym razie nie mieliby za co żyć. Niestety Polska stała się krajem skolonizowanym przez zachodnie markety i teraz jesteśmy śmietniskiem Europy.

Dla krajów zachodnich staliśmy się bardzo dobrym rynkiem zbytu a ceny w marketach są kilkukrotnie, a często kilkudziesięciokrotnie wyższe niż ceny wypłacane producentom. Przykład cen kapusty białej: producent dostaje 0,15zł/kg, a w markecie 2 zł/kg ! Cena kapusty pekińskiej: producent dostaje 0.6 zł/kg a w markecie 3 zł/ka lub 4 zł/kg. Cena ziemniaków: producent 0.2 zł/kg a w markecie 2 zł/kg. Marże naliczane przez markety powodują, że polskie warzywa nie są produktami pożądanym przez Polaków. Ich ceny nie są już tak konkurencyjne jak dawniej i przyczyniają się do mniejszego spożycia. Najbardziej negatywny wpływ na sytuacje Polskich rolników ma niestety EMBARGO nałożone przez naszego sąsiada jakim jest Rosja. Wiele polskich gospodarstw jeszcze do niedawna bardzo dobrze prosperowała właśnie dlatego, że miało możliwość handlować z odbiorcami zza wschodniej granicy. Niestety ten szlak handlowy został zamknięty, a państwo polskie nie zrobiło i nie robi nic by tą sytuacje zmienić. Trzeba to w końcu głośno powiedzieć, że największą cenę za nieodpowiedzialną politykę wschodnią płaci polski rolnik ! Ani Pański rząd, ani poprzedni, ani jeszcze wcześniejszy nawet trochę nie starał się rozwiązać tej sytuacji. Nie boję się powiedzieć, że każdy z dotychczasowych rządów prześciga się w tym jak jeszcze bardziej zaognić konflikt z naszymi wschodnimi sąsiadami. Żaden kraj Europy o takim potencjale rolniczym będąc w naszym położeniu geograficznym nie pozwoliłby sobie na takie działania jakich dopuszczają się nasi rządzący. Odrzuciliście największego partnera handlowego dla polskich producentów warzyw i owoców nie oferując im nic w zamian. W obecnej chwili to właśnie my płacimy cenę za waszą politykę, Każdy mieszkaniec wsi doskonale zdaje sobie sprawę ile kosztuje choćby najmniejszy konflikt z sąsiadem.

Dlatego mądrość polskiego chłopa nakazuje, żyć w zgodnie z sąsiadami bo jedynie takie działanie może służyć obu stronom. Konflikty nie służą nikomu. Kolejnym problemem jest nadmierny import warzyw i ziemniaków z krajów Europy i Afryki. Polski system nie wykazuje się w dziale kontroli produktów przyjeżdżających do nas zza granicy. Nikt nie mówi o tym, że w krajach zachodnich dopuszczone są do obrotu i używania środki chemiczne zakazane w Polsce. My mimo zakazu używania wielu substancji aktywnych znajdujących się w opryskach jesteśmy narażeni na spożywanie ich w produktach z obcych krajów. Wielu naszych klientów zza wschodniej granicy już dziś zaopatrują rolnicy z Ukrainy i Białorusi, a my jedynie możemy się temu bezradnie przyglądać. Nasze serca pękają kiedy w okresie żniw do Polski przywożone jest ziarno głównie z Ukrainy. W ten sposób ceny pszenicy i innych zbóż drastycznie spadają wraz z początkiem żniw na Ukrainie.

Czy rząd, który wybrali Polacy naprawdę nie potrafi zadbać o interes mieszkańców własnego kraju ? Czy myśli Pan, że gdyby któryś z naszych sąsiadów anektował integralną część Polski to rząd Ukrainy wstawiłby się za nami narażając się na konflikt ze swoim ważnym partnerem politycznym ? Traktowanie rolnictwa od wielu lat po macoszemu przynosi obecnie bardzo negatywne konsekwencje i przyczynia się do upadku branży rolniczej. Niestety wygląda to na działanie zamierzone choć nadal chcę wierzyć, że tak nie jest. Nie może być tak, że jedynym sukcesem ministra rolnictwa jest terminowe wypłacenie ciągle o wiele za niskich dopłat dla rolników. W Polsce w temacie dopłatach dla rolników mówi się tylko o tym, że są.

Jednak już wstyd mówić na jakim poziomie są i o ile mniej dostaje polski rolnik o rolnika niemieckiego. Koszty ponoszone przez polskich rolników są dziś na takim samym poziomie jak rolników niemieckich więc dopłaty w Polsce nie powinny być kolejny rok zaniżane. Obecnie jesteśmy w czasie planowania czym obsiać i obsadzić nasze pola. Sytuacja jest wyjątkowo trudna. Ilość gospodarstw, które nie posiadają środków na rozpoczęcie sezonu jest ogromna. Sytuacja staje się bez wyjścia. Polski producent warzyw i ziemniaków bez odpowiedniej polityki nie tylko rolnej ale i opartej o odpowiednią dyplomacje nie jest w stanie przetrwać. Nasza duma nie pozwala nam prosić o nic innego jak tyko o poszanowanie naszej pracy. Kończąc pragnę zaprosić Pana i pańskiego ministra rolnictwa na wieś. To na wsi zaczynają się problemy rolników. Wy ciągle pozostajecie zamknięci na wiejskiej w Warszawie –tyle z wsią macie wspólnego. Niestety jestem zmuszony poinformować Pana o sytuacji polskiego rolnika nie tylko w liście ale jeśli sytuacja zmusi także działaniami strajkowymi. Pragnę podkreślić, że bez błyskawicznych działań całego rządu, a przede wszystkim ministerstwa rolnictwa działania rolników przyjmą formę uciążliwego strajku. My nie mamy już nic do stracenia. Duma nie pozwala, ale sytuacja zmusza."

KaMi S

Fot. blaszki.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRiposta menela

Menel spotyka kobietę na ulicy i uprzejmie zagaduje:
- Szanowna Pani taka miła! Da mi pani, proszę, złotówkę?
- Owszem, dam. Ale nie wyda jej pan na alkohol?
- Ależ skądże! Domek sobie kupię...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u