Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Grażyna Szapołowska będzie gościem wieluńskiej biblioteki

Grażyna Szapołowska będzie gościem wieluńskiej biblioteki

23wieluniuGrażyna Szapałowska, aktorka, dama polskiego kina będzie 23 kwietnia gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. To piękna kobieta, aktorka znana z wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Ale nie wszyscy wiedzą, że jest też autorką trzech książek.

 

Bohaterka spotkania w latach 1977–1984 i 2004–2011 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Orła za główną rolę kobiecą w filmie Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz". Jeszcze w czasie studiów grywała epizodyczne role w serialach telewizyjnych (m.in. w ,,Czterdziestolatku'' i w ,,Lalce''). Jej debiutem na wielkim ekranie była rola Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym ,,Zapach ziemi'' (1977 r.). Wybitną i odważną rolę lesbijki Livii (u boku nagrodzonej w Cannes Jadwigi Jankowskiej-Cieślak) zagrała w 1982 roku w węgierskim filmie ,,Egymásra nézve'' (,,Inne spojrzenie''). W tym samym roku zagrała obok Jana Nowickiego w filmie ,,Wielki Szu''. Przełom w jej karierze nastąpił jednak w 1983 roku, wraz z występem w popularnej komedii muzycznej ,,Lata dwudzieste... lata trzydzieste...'' w reżyserii Janusza Rzeszewskiego.

W latach 80. ograniczyła występy w teatrze i skupiła się na pracy w filmie. Współpracowała wówczas z Krzysztofem Kieślowskim, co zaowocowało rolami w filmach ,,Bez końca'' (1984 r.) oraz ,,Krótki filmie o miłości'' (1988 r.). Za kreację w tym ostatnim otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, została też laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W latach 90. aktorka stworzyła ważne kreacje m.in. jako matka w ,,Kronikach domowych'' Leszka Wosiewicza (1997 r.) oraz Telimena w ekranizacji ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza, w reżyserii Andrzeja Wajdy (1999 r.). Rola Telimeny została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową – Orłem za najlepszą rolę kobiecą w 2000 r. W 1997 roku podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Grażyna Szapałowska odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2003 roku została uhonorowana umieszczeniem tablicy z odlewem podpisu w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Aktorka występowała także za granicą, głównie w filmach węgierskich, włoskich i niemieckich. Z powodzeniem śpiewała również na scenie jako interpretatorka piosenki aktorskiej. W 2005 roku wydała zbiór opowiadań pt. „Pocałunki". Jest także autorką książek „Zapomniałam o Tobie", „Ścigając pamięć" i „Poza mną". Autorskie spotkanie z Grażyną Szapołowską odbędzie się w wieluńskiej bibliotece poniedziałek 23 kwietnia o godzinie 17, w programie obchodzonego w tym roku Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (http://www.bibliotekapubliczna.wielun.pl/index.php/376-ksiazka-niezmiennie-wazna). Wstęp jest bezpłatny. Spotkanie jest sfinansowanie ze środków Fundacji PZU.

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u