Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W gminie Kiełczygłowie ekipa TVP odnalazła szczątki powstańca

W gminie Kiełczygłowie ekipa TVP odnalazła szczątki powstańca

17052018poszukiwania03Adam Sikorski i ekipa programu TVP Lublin, zatytułowanego „Było nie minęło” , prowadzą we wsi Lipie w gminie Kiełczygłów poszukiwania mogiły powstańca styczniowego z 1863 roku. Ekipę penetrującą okolice kapliczki na skraju lasu wsparł prof. Tadeusz Olejnik z Wielunia, autor książki „Powstanie Styczniowe na ziemi wieluńskiej”. Z powodzeniem, bowiem zlokalizowano miejsce pochówku powstańca.

 

W miejscu poszukiwań zebrało się ponad 150 osób, mieszkańców gminy, ale także miłośników historii z Pajęczna, Sieradza, Olesna i innych miejscowości. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, bowiem badania georadarem potwierdziły istnienie mogiły powstańczej i określiły jej miejsce.
- Najważniejsze, że cel został osiągnięty, a teraz naszą wspólną sprawą jest przywrócenie temu miejscu honoru i należnej pamięci - mówił w Radiu Ziemi Wieluńskiej Kazimierz Jędrzejski, wójt gminy Kiełczygłów. Poinformował też, że samorząd tej gminy chce odtworzyć mogiłę i uczcić bohatera styczniowego.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyMokra myszka i twardy ptak

Idzie sobie mała, biedna myszka, idzie aż dochodzi do rzeki. Rzeka była duża rzeka z bardzo mocnym prądem, więc myszka się wystraszyła, że nie przepłynie. Obok na krzaku siedział ptak. poproszę ptaka, pomyślała myszka.
- Ja taka mała biedna myszka, a ty taki wielki i silny, proszę złap mnie i przenieś na druga stronę..
- Nie - odpowiedział ptak.
- No proszę...
- Nie!
- No, ale błagam...
- NIE!
Ptak odleciał... Myszka tak się zdenerwował, że zebrała się na odwagę i wskoczyła do wody. Z trudem, ostatkiem sił przepłynęła na drugi brzeg.
Wychodzi cala mokra, zupełnie przemoczona.
A jaki z tego morał? Kiedy "ptak" jest twardy to "myszka" musi być mokra...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u