Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Cumulus Flammagenitus, chmury pyłu ze Zgierza docierają do Sieradzkiego

Cumulus Flammagenitus, chmury pyłu ze Zgierza docierają do Sieradzkiego

zgierzchmuraSzkodliwe pyły zawieszone, a ich ilość na bieżąco podaje urządzenie zamontowane w centrum Zduńskiej Woli, w okolicy pomnika Jana Pawła II przy alejkach Kościuszki (https://map.airly.eu/pl/#latitude=51.60061&longitude=18.93659&id=2659) 27 maja tuż przed północą wskazywało wysoki wskaźnik PM2.5 i PM 10. Ten pierwszy wynosił 24 μg/m3, czyli był o 96 procent wyższy od przewidywanej normy, a drugi PM10 wskazywał 34 μg/m3 , czyli o 68 procent wyższy od norm.

 

W Sieradzu wynosił odpowiednio: 80 i 58 procent! W Łasku 96 i 69 procent. Zwiększył się w tych trzech miastach też poziom ozonu! Zwiększył się także poziom tlenków azotu, tlenku węgla, tlenku siarki, dioksyny i furany. Te wskazania to wyraźne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkających w tych miastach ludzi! Podobne dane rejestrator pokazywał w Zduńskiej Woli w końcówce sezonu grzewczego na przełomie marca i kwietnia. A choćby w tym mieście już dawno zakończyło się palenie w piecach! Temperatura przecież w ciągu dnia przekracza ostatnio 25 stopni Celsjusza! Więc skąd takie wysokie wskazania?Idzie nad Sieradzkie chmura pyłu znad Zgierza! Bo tam się wciąż pali wysypisko odpadów!

"Wytworzona nad Zgierzem chmura to Cumulus Flammagenitus. Bardzo rzadkie zjawisko w Polsce. Do jego powstania konieczna jest wysoka temperatura i dużo pary wodnej w troposferze. Dodatkowo związki z pożarów są dobrymi jądrami kondensacji" - informuje na swoim profilu na Twitterze portal strażacki.pl. Zamieszcza też zdjęcie niezwykłego obłoku, który uformował się nad płonącym składowiskiem (poniżej). Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni pogodę słoneczną, ale wietrzną. Wiatr już był w okolicach Szadku i Zduńskiej Woli odczuwalny w niedzielny poranek. A może się wzmóc w poniedziałek. To może oznaczać, że przyniesie nad te miasta pyły znad Zgierza, gdzie w piątek 25 maja około godz. 23 doszło do pożaru na terenie dawnego zakładu Boruta, na wysypisku śmieci z kilkudziesięcioma tonami różnego rodzaju odpadów. Dodajmy, że od piątkowego wieczoru z ugaszeniem terenu walczy wciąż 250 strażaków. Zgierz spowity jest w kłębach dymu. Chmura jednak od soboty powoli przemieszcza się nad inne miasta i wsie. W kierunku Kwiatkowic, Rzepiszewa, Szadku. Wielkiej Wsi i Zduńskiej Woli, Łasku i nawet Sieradza! Mieszkańcy tych miejscowości już twierdzą, że smród palącego się w Zgierzu plastiku jest odczuwalny u nich, choć to daleko od źródła pożaru!

Mieszkańcy SIERADZKIEGO nie ufają też zapewnieniom Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Łodzi, który jeszcze w sobotę podawał: "Ze względu na kierunek wiatru obszar miasta Zgierza (za wyjątkiem najbliższego otoczenia miejsca zdarzenia) nie jest zagrożony napływem substancji wyemitowanych w wyniku pożaru" - przeczytać można było w komunikacie WIOŚ. "Dym przemieszcza się na zachód i południowy zachód w kierunku południowozachodniej części Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Zgniłego Błota, Bełdowa, Orzechowa, Jerwonic, Puczniewa, Charbic Dolnych i Górnych. Reszta zależy od pogody, jeśli będzie burza, zanieczyszczenia spłyną na ziemię. Jeśli nie popada, będą rozsnuwać się na dalsze tereny" . W Zduńskiej Woli nawet w niedzielę zastanawiano się, czy ze względu na zdrowie dzieci i dorosłych nie odwołać Pikniku Rodzinnego przy parafii św. Pawła i miejskiego z licznym udziałem mieszkańców Marszu dla Życia i Rodziny! Obszerny komentarz WIOŚ wydał jednak ponownie po godz. 14 także w niedzielę 27 maja w sprawie ewentualnego zagrożenia dla regionu z powodu pożaru w Zgierzu w niedzielę, w drugim dniu akcji gaśniczej. A czytamy w nim:

"W związku z wystąpieniem w dniu 25.05.2018r. ok. godz. 23:00 pożaru na składowisku odpadów na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu, przy ul. Kwasowej doszło do uwolnienia do atmosfery dużej ilości substancji pochodzących ze spalania odpadów komunalnych. W nocy i nad ranem prędkość wiatru zmalała poniżej 1/ms, wystąpiły zamglenia związane ze zjawiskiem przygruntowej inwersji termicznej co powodowało osiadanie spalin do podłoża. Od godziny 10:00 dnia dzisiejszego zmiana warunków meteorologicznych spowodowała poprawę rozpraszania substancji w powietrzu, a co za tym idzie zmniejszenie stężenia substancji w powietrzu i mniejszą uciążliwość zapachową dla mieszkańców wschodniej części powiatu zgierskiego i obszarów sąsiednich Prędkość wiatru w godzinach 10:00 –11:00 na terenie najbardziej narażonej na napływ spalin znad miejsca zdarzenia gminy Aleksandrów Łódzki wynosiła 12m/s w porywach do 3m/s. Obecnie (ok. godz. 13:00 -14:00) prędkość wiatru zmalała do około 1m/s. O godzinie 13:00 temperatura pogorzeliska oceniana była na około 600-700°C co przy obecnych warunkach pogodowych umożliwia wyższy unos smugi spalin nad poziom terenu niż miało to miejsce w godzinach nocnych i nad ranem. Dzięki temu stężenie substancji w niższych warstwach powietrza na drodze smugi będzie stopniowo mniejsze, a spaliny będą rozpraszać się na większym obszarze. Obecnie w celu rozgarniania pogorzeliska używany jest ciężki sprzęt, co przyczyni się do szybszego wygaszenia ognisk ognia, a co za tym idzie stopniowej likwidacji źródła niezorganizowanej emisji substancji do powietrza. Biorąc pod uwagę dużą ilość tlących się odpadów, przy obecnym postępie prac likwidacja emisji może nastąpić w ciągu najbliższych 24 godzin. Teraz wiatr przenosi spaliny w kierunku zachodnim/południowo zachodnim. W ciągu najbliższych godzin może zmienić kierunek przenosząc smugę spalin w kierunku zachodnim/północno-zachodnim. Na szlaku smugi spalin znajdują się następujące miejscowości: Aleksandrów Łódzki, Brużyczka Mała, Kozie Bruzdy, Jastrzębia Góra, Księstwo, Stary Adamów, Chąśno, Sobień, Prawęcice, Dalików, Wola Grzymkowa, Izabelin, Babice, Zgniłe Błoto, Bełdów, Orzechów, Jerwonice, Puczniew, Charbice Dolne, Charbice Górne, Rąbień, Niesięcin, Konstantynów Łódzki . Na powyższym obszarze możliwe jest odczuwanie uciążliwości zapachowej, miejscowo zadymienie. Należy ograniczyć wietrzenie mieszkań oraz przebywanie na otwartej przestrzeni, zwłaszcza dzieci oraz osób chorych na choroby górnych dróg oddechowych, kobiet w ciąży i osób starszych. Przypominamy, że wyniku spalania odpadów komunalnych w tym dużych ilości tworzyw sztucznych do atmosfery wyemitowane mogą być następujące substancje: Tlenki azotu, tlenek węgla, tlenki siarki, dioksyny, furany, pył zawieszony PM10, PM2,5, pył opadający. W otoczeniu pożaru opadać mogą lżejsze fragmenty zwęglonych odpadów porwanych przez spaliny z obszaru składowiska."

Niestety szadkowianie, zduńskowolanie, łaskowianie oraz mieszkańcy miejscowości między tymi miastami, a nawet sieradzanie już mówią od soboty o smrodzie. I pyłach, które nad ranem w niedzielę wdzierały się przy otwartych oknach do ich domów. Swoim spostrzeżeniem w tej sprawie podzielił się na FB (pisownia oryginalna - przyp. siewie.tv) przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola Witold Gwiazda (PiS). Uważa, z czym zgadza się wielu internautów, że złe od sobotniego wieczora i w niedzielę powietrze w tym mieście to wynik docierającej do miasta chmury Cumulus Flammagenitus ze Zgierza, gdzie doszło do pożaru wysypiska śmieci: "Co wisi w powietrzu? Nad Zduńską Wolą unosi się dym i smród nadciągający z kierunku Zgierza. Tam wciąż nie jest opanowany pożar wysypiska odpadów na terenie byłych zakładów chemicznych Boruty. Od 25 maja br. powoduje poważne zanieczyszczenie powietrza. Powstałe spaliny są toksyczne i się przemieszczają. Na zachód i południowy zachód w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego oraz dalej. Substancje powstałe w wyniku pożaru dotarły do naszego miasta. Zgłaszają to zduńskowolanie. Dzisiaj w Aleksandrowie Łódzkim pyły zawieszone PM 2,5 przekraczają normę i sięgają już 216 proc, a PM 10 – 148 proc. Natomiast w Zduńskiej Woli PM 2,5 ma już 148 proc., a PM 10 – 116 proc, co podają miejskie sensory.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi bezradnie przyznaje, że „skład spalin jest trudny do ustalenia ze względu na aktualnie brak dokładnych informacji odnośnie zawartości odpadów, które uległy spaleniu”. W takim samym tonie wypowiada się o rozprzestrzenianiu spalin: „Określenie odległości osiadania wyemitowanych substancji jest obecnie trudne do ustalenia”. Gdzie są sztaby kryzysowe w naszym mieście i powiecie? Jak działa prezydent Zduńskiej Woli, starosta? Gdzie środki zaradcze dla mieszkańców narażonych na wdychanie trucizn?

Warto wiedzieć, że do Zgierza zwożone były odpady niebezpieczne: medyczne, elektroniczne i odczynniki chemiczne. Były też tu składowane miliony ton śmieci z Włoch i Niemiec. Teren jest tykającą bombą ekologiczną.Panie Prezydencie!!! Panie Starosto!!! Czas kończyć weekend i ustalić jak najszybciej, co wdychają mieszkańcy naszego miasta. W śmierdzącym dymie, który czuć od wczoraj nad Zduńską Wolą mogą być trujące substancje: dioksyny, furany, tlenki: azotu, węgla i siarki oraz pył zawieszony PM10 i PM2,5. Trzeba przygotować ochronę mieszkańców, by zminimalizować zagrożenia, skoro w Zgierzu płoną odpady niebezpieczne. Oby w poniedziałek nie było za późno."

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTakie tam gadki przy ognisku...

Siedzi sobie Puchatek przy ognisku i zajada pieczyste.
Widzi go Tygrysek i postanawia się przyłączyć.
Po kilku piwach i kawałkach pieczystego, Tygrysek z żalem mówi do Puchatka:
- Wiesz Puchatku, ale Prosiaczka to nie bardzo lubię.
- Jak ci nie smakuje, to nie jedz - odparł Kubuś Puchatek.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u