Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dni Zapolic, Dni Złoczewa, Święto Chrzanu, Turniej Sołectw, dożynki i uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej, czy ostatni weekend wakacji w Sieradzkiem i nie tylko!

Dni Zapolic, Dni Złoczewa, Święto Chrzanu, Turniej Sołectw, dożynki i uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej, czy ostatni weekend wakacji w Sieradzkiem i nie tylko!

plakat_dozynki_2012zdwTo już dziewiąty i zarazem ostatni wakacyjny w tym roku weekend. Niemal we wszystkich miejscowościach odbywać się będą imprezy związane z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ale nie tylko! Już w piątek rodzinnie zrobi się w Parku Miejskim w Zduńskiej Woli. Od godz. 15. Trwać tam na zakończenie wakacji będzie Piknik Rodzinny "Dom Rodzinny Uśmiechem Malowany". W pobliskich Zapolicach wakacje żegnać będą na sportowo I Gminnym Marszem Nordic Walking (od godz. 15 na terenie GOKiS).

Ta impreza zainaguruje także 18. już Dni Zapolic, a te potrwają do niedzieli. 1 września w Beleniu oglądać będzie można wystawę sprzętu wojskowego, a o godz. 17 zaplanowano inscenizację walk obronnych z września 1939 roku. Podobnie jak w latach poprzednich widzowie będą mogli zobaczyć jak najwierniejsze odtworzenie walk I i II batalionu 30. pułku Strzelców Kaniowskich z niemieckim najeźdźcą, do jakich doszło na linii Strońsko-Beleń w dniach 4-5 września 1939 r. Niedziela to już zabawa na wesoło w Zapolicach. Od godz. 15 na terenie GOKiS odbywać się będą występy. M.in. kabaretu Sacreble i zespołu Thrudy.
Muzyczny akcent z górnej półki na zakończenie wakacji dla fanów blues'a przygotował zduńskowolski Klub Muzyczny "Centrala". W niedzielny wieczór wystąpi charyzmatyczny gitarzysta, wokalista i kompozytor Dave Herrero, który udziela się muzycznie od ukończenia 18 roku życia. Jak mówi, muzyka jest w jego rodzinie wielopokoleniową tradycją - już dziadek, mieszkający jeszcze nie w Stanach, a w Republice Dominikany (skąd pochodzi rodzina Herrero), prowadził orkiestrę, która zagrała na Światowych Targach w Nowym Jorku w 1939 roku. Choć pierwsze kroki stawiał mieszkając na Florydzie, z miłości do elektrycznej gitary szybko przeprowadził się do Austin w Teksasie, gdzie na dobre rozpoczęła się jego muzyczna "edukacja" - czyli granie z Marcią Ball, Sethem Walkerem, czy Lazy Lesterem.
Szybko przyszły zagraniczne angaże, dzięki którym Dave trafił do Bośni, Macedonii, Skandynawii i na Węgry. W 2004 r. zdecydował się na kolejną przeprowadzkę - tym razem do Chicago, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Jest nie tylko aktywnym członkiem tamtejszej sceny bluesowej, ale pracuje też dla potrzeb telewizji (komponuje i nagrywa muzykę dla programu "Oprah") i udziela się jako producent (ostatnio przy okazji płyty legendy chicagowskiej sceny bluesowej, Jimmy'eg Burnsa, "Stuck in the Middle").
Jego największy atut? Oprócz charakterystycznego, lekko zachrypniętego wokalu i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z publicznością - umiejętność wykorzystania znajomości bluesowej klasyki, i przełożenia jej na własny muzyczny język. Dzięki temu w czasie jego koncertów nie usłyszymy wyświechtanych bluesowych przebojów. Jeśli już gra materiał zapożyczony, są to zazwyczaj mniej znane kompozycje, co do zasady jednak jego występy składają się prawie w całości z autorskiego materiału. Ten też usłyszymy na najnowszej płycie, nad którą artysta właśnie pracuje.
Dave Herrero - gitary, śpiew
Felix Reyes - gitary
Ed Strohsahl - bas
Mark "Diff" Diffenderffer - perkusja
Więcej o występie na:
http://www.delta.art.pl/artysci.php?id=39
http://www.herobrothersband.com/herrero/HOME.html
http://centrala.co/info/Dave_Herrero.pdf
A co w regionie? Od 31 sierpnia do 2 września trwać będą XII Dni Złoczewa. Będzie marsz z nordic walking (piatek), II Złoczewski Bieg Po Węgiel (sobota) oraz złoczewskie niedzielne świętowanie pod chmurką. Gwiazdami Dni Złoczewa będą w niedzielę Norbi (godz. 19) i grupa Harlem (godz. 20.30).
Do Pajęczna 1 września powinni zjechać wszyscy, którzy kochają konie. Od świtu po raz kolejny trwać będą Ogólnopolskie Tragi Koni.
W Wieluniu w piątek odsłonięciem odrestaurowanego pomnika 21 żołnierzy z 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czechowskiego z Radomia zainagurowane zostaną obchody 73. rocznicy wubuchu II światowej. Przypomnijmy, że to właśnie Wieluń, a nie Westerplatte był pierwszym zbombardowanym miejscem w Polsce w 1939 roku. I to właśnie w sobotę o godzinie 4.42 na placu przed siedzibą II LO w Wieluniu odbędą się główne uroczystości rocznicowe.
Niedziela to w gminie Zduńska Wola czas dożynek. W tym roku w gościnnych Wojsławicach. Święto plonów rozpocznie się o godz. 12.30. W bogatym programie m.in. występy gwiazd: Warszawskiej Kapeli z Targówka oraz zespołu Baciary.
W Szadku niedziela to prezentacja sołectw z regionu na Regionalnym Turnieju Sołectw. Zacznie się o godz. 12 na terenie szadkowskiego amfiteaatru (tzw. Doły). Wystąpią m.in. Turnioki oraz Kapela Podwórkowa Szadkowiacy.
Nie mniej imponująco zapowiada się II Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie. I będzie nie tylko na ostro, jak to z chrzanem bywa. Będzie też muzycznie. Na stadionie o godz. 17.45 da koncert grupa Helou, a godzinę później Video. Zaplanowano także Chrzanowy Koncert Życzeń.
W Sieradzu w niedzielę, 2 września br., na Rynku odbędzie się 4. Piknik Europejski organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Sieradzu. Początek o godzinie 15. W programie znalazły się między innymi zabawy i animacje dla dzieci, turniej streetball, występ kabaretu DKD. Na scenie zobaczymy również Magdę Wasylik oraz jazzowy zespół Moonlight Walk Jazz Quartet. Szczegóły imprez i zaabaw na plakatach. Siewie.tv poleca!

 

Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u