Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ,,W takiej Polsce chcę żyć''. Jurek Owsiak w zduńskowolskim szpitalu!

,,W takiej Polsce chcę żyć''. Jurek Owsiak w zduńskowolskim szpitalu!

44326109_2021928584525036_7225800812117622784_nW środę 17 bm. w Szpitalu Powiatowym w Zduńskiej Woli otwarto Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej. Z udziałem m.in. Jerzego Owsiaka, prezesa zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, członka zarządu i dyrektora ds. medycznych WOŚP. Powstanie Ośrodka związane jest z osobą prof. dr hab. nauk med. Bogdana Kałużewskiego. Wykład na temat nowoczesnych metod wykrywania i leczenia chorób nowotworowych wygłosił prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Ośrodek został wsparty przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupem specjalistycznego sprzętu medycznego. Uroczyste otwarcie Ośrodka miało miejsce najpierw w Zduńskowolskim Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz potem już w jego siedzibie przy zduńskowolskim szpitalu. Gość honorowy Jurek Owsiak po wizycie w zduńskowolskiej lecznicy napisał na swoim profilu na FB:
"W takiej Polsce chcę żyć, jaką dzisiaj poczułem w Zduńskiej Woli. Pomknęliśmy autostradą i w słonecznym klimacie przyjechaliśmy na miejsce, by otworzyć Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej, prowadzony przez prof. Bogdana Kałużewskiego. To absolutnie milowy krok w dziedzinie diagnostyki genetycznej nowotworów, w której my, Polacy, możemy pochwalić się ogromnymi osiągnięciami. Udowodniło to wystąpienie prof. Jana Lubińskiego, którego dobrze przygotowany wykład w brawurowym stylu, trzymając wszystkich we wspaniałym napięciu, udowodnił, że dobrze przeprowadzona wstępna diagnostyka i profilaktyka jest niezwykle ważna w skutecznym leczeniu raka piersi, macicy i pęcherza moczowego.
Na szczęście w przypadku tych schorzeń prowadzonych jest w Polsce najwięcej badań profilaktycznych, że wspomnę chociażby program badań mammograficznych. Pan Profesor jednak wykazał grupy chorób, które, jeśli się je jak najwcześniej „rozszyfruje” na poziomie poszczególnych genów, można bardzo, bardzo skutecznie leczyć. Oprócz leków w leczeniu bardzo ważny jest także element diety, ruchu, czyli stylu życia. To wszystko powinno być obecne w życiu każdej kobiety. Jak nikt na świecie, Polacy zrobili ogromną ilość naukowych badań, które w rękach specjalistów i ludzi znających temat, pozwalają bardzo skutecznie walczyć z nowotworami. Między innymi temu służą takie ośrodki, jak ten w Zduńskiej Woli. W Polsce powinno być ich dużo więcej i nad tym na pewno Fundacja będzie się jeszcze pochylała. Dzięki temu polskie kobiety będą mogły w jak największym stopniu korzystać z ogromnej wiedzy lekarzy specjalistów. Jeszcze raz podkreślę – polscy naukowcy mają tutaj ogromne osiągnięcia!
Za skonstruowanie tego ośrodka dziękowaliśmy sobie nawzajem w niewielkiej salce w Zduńskowolskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Jego powstanie to także efekt ogromnej siły samorządów i wszystkich ludzi związanych z regionalną pracą u podstaw. A to wszystko bezpośrednio trafia do mieszkańców! To oni będą korzystali z tego ośrodka. Stąd nasze plany, aby takich miejsc było w Polsce dużo, dużo więcej. Kiedy dziękowaliśmy za bukiety kwiatów, pozwoliłem sobie na słowa radości w kierunku zebranych na uroczystości słuchaczy. Tej radości, za którą stoi wspaniały efekt pracy ludzi mądrych, zgodnych, przyjacielskich, ludzi, którzy wiedzą, że robią coś dla innych i gdzie nie ma miejsca na żadną politykę czy balansowanie między zyskami i stratami. Uroczystość przebiegłą w fantastycznej, ciepłej i miłej atmosferze. Przekazany przez Fundację WOŚP sprzęt o wartości 1 300 000 zł już hula, już bada. A to dopiero początek.
Wczoraj ogłosiliśmy temat 27 Finału. Ogłosiliśmy go podczas Światowego Dnia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Miało to miejsce na przepięknej urody Placu Europejskim. Ludzie! Tam można kręcić filmy, których akcja toczy się w Hong Kongu! Tymczasem wczoraj przez pół godziny resuscytację krążeniowo-oddechową prowadziły dzieciaki z wielu szkół, strażacy z OSP i prawie 120 000 ludzi w całej Polsce, którzy przyłączyli się do bicia tego rekordu.
I ważna obserwacja. Do tego, że przy ogłoszeniu tematu brakuje publicznego radia czy publicznej telewizji, już się przyzwyczailiśmy. Chociaż oczywiście załamuję ręce, że Program 2 TVP, gdzie Orkiestra powstała, czy Program III Polskiego Radia, który także współtworzył WOŚP, spuściły na to piekielnie czarną zasłonę. Wstyd! Ale, że tak ogromnym wydarzeniem społecznym nie była zainteresowana Polska Agencja Prasowa? Powiem krótko: jej psim obowiązkiem jest komunikowanie ważnych w polskim życiu społecznym wydarzeń! Jej milczenie oznacza, że wszystkie te instytucje, które ogólnie ubieramy w pojęcie szeroko pojętych mediów publicznych, są nieprawdziwe. Mają tylko jednego pana, a przez to, powtórzę raz jeszcze, są nieprawdziwe. W najbliższą niedzielę idźcie na wybory i wybierajcie, w jakiej Polsce chcecie żyć. Ja o swojej Wam opowiadam."

Opr. KaMi S

Fot. P. Pacelt, SP w Zduńskiej Woli. Jurek Owsiak/FB

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u