Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Odeszli do wieczności...

Odeszli do wieczności...

CMENTARZPrzed Dniem Wszystkich Świętych przypominamy tych, którzy zasłużyli się dla Sieradzkiego i których już z nami nie ma. Zapalmy na ich grobach znicze, a jeśli to nie jest możliwe, wspomnijmy...

W kwietniu pożegnaliśmy Tomasza Misiaka, zduńskowolskiego fotografika, dokumentalistę, fotoreportera, członka Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zmarł 2 kwietnia. Miał 64 lata. Tomasz Misiak urodził się 21 maja 1954 r. w Sieradzu. W roku 1975 ukończył Technikum Mechaniczne w Zduńskiej Woli. Jego zainteresowanie fotografią sięgają czasów szkoły średniej. Zapisał się wówczas do sekcji fotograficznej prowadzonej przez Tadeusza Jagielskiego w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Pierwsze zdjęcie wykonał w roku 1975 swojemu nauczycielowi, Feliksowi Rajczakowi. Właśnie dzięki niemu zdjęcia autorstwa T. Misiaka wypłynęły stały się znane, on również zauważył Jego talent do fotografii. Od 1979 r. Tomasz Misiak był pracownikiem Zakładowego Domu Kultury przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Zwoltex”. W latach 1982-2015 zatrudniony w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli. Na przełomie lat 70. i 80. fotografował dla Krajowej Agencji Wydawniczej. W listopadzie 1983 r. uzyskał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii. Nauczał fotografii w Domach Kultury w Łasku, Sieradzu i Zduńskiej Woli.
Za sprawą swoich fotografii relacjonował wydarzenia historyczne ze Zduńskiej Woli, Sieradza, a bywało że z całej Polski. Dokumentował między innymi powstanie i rozwój „Solidarności”. Był kronikarzem tych wydarzeń. Fotografował budowę pomnika ofiar „Grudnia '70” w Gdyni, uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, strajk studentów łódzkich, wmurowanie kamienia węgielnego pod ośrodek im. św. M.M. Kolbego w Zduńskiej Woli, Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie, posiedzenia Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Sieradzu, wizyty w Zduńskiej Woli: Edwarda Osóbki-Morawskiego, Jana Olszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Zygmunta Bujaka, Andrzeja Gwiazdy, Andrzeja Leppera, Mariusza Pudzianowskiego, Waldemara Pawlaka, Jarosława Kaczyńskiego i innych. Jego fotografie publikowane były w wielu gazetach, m. in.: w „Głosie Robotniczym”, w tygodnikach „Nad Wartą”, „Odgłosy”, „Życie Zduńskiej Woli”, „Kobieta i Życie”, „Katolik” oraz w „Dzienniku Łódzkim”, w „Przyjaciółce'' i „Książce Ziemi”, a także w pierwszym turystycznym przewodniku po Zduńskiej Woli autorstwa Ryszarda Poradowskiego, wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. W latach 1976-1990 Tomasz Misiak był członkiem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zaś od roku 1982 - członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. W grudniu 2016 r. w zduńskowolskim „Ratuszu”, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Miejski Dom Kultury zorganizowały ostatnią wystawę fotografii Tomasza Misiaka pt. „Twarze stanu wojennego Zduńskiej Woli”. - W lipcu pożegnaliśmy Barbarę Kabot. Zapadnie w naszej pamięci jako wspaniały dyrektor Zespołu Szkół Włókienniczych w Zduńskiej Woli, a następnie wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Przez wiele lat walczyła o to, aby ZSW jak najdłużej dla dobra przyszłych techników włókiennictwa /dawna szkoła przyzakładowa "Zwolteksu"/ działał przy ul. Opiesińskiej w Zduńskiej Woli. Kiedy technikum przeniesiono na ulicę Żeromskiego i do nowego lokum przeniosła się już jako wicedyrektorka, nadal kontynuowano tam studniówkowe pokazy mody, właśnie z klas włókienniczych. Wśród jej wychowanków jest wielu, którzy swą karierę rozwijają poza granicami kraju! Z sukcesem! Jak choćby stylista Sebastian Żak! Dbała także, aby nadal odbywały się takie pokazy. Wielokrotnie podkreślała, że zaczyna się od pokazów w szkole, w mieście, regionie, kraju, a potem można podbić nawet cały świat!
Setki wychowanków Barbary Kabot wspominają Ją jako Wspaniałego Pedagoga, Dyrektorkę przyjazną młodzieży. To smutna wiadomość z sierpnia br. dla rodziny i polskiej kinematografii. W wieku niespełna 57 lat zmarł pochodzący ze Zduńskiej Woli Piotr Śnieg. Filmy, w których był kierownikiem produkcji, bądź czuwał czy "spinał" na planie obrazy i ich budżety, na dobre wpisały się w historię współczesnej polskiej kinematografii. A miał ich w swoim dorobku, po skończeniu w 1991 roku Wyższego Studium Zawodowego Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, blisko setkę. Przyczynił się do realizacji takich filmów jak "Podejrzani zakochani", "Śniadanie do łóźka", "To, nie tak jak myślisz kotku", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", czy "Historia kina w Popielawach". Asystował przy obu częściach "Psów" Pasikowskiego oraz filmie "Cynga''" Swój wkład miał przy realizacji serialu "Pitbull" czy "Krew z krwi 2". Ostatnim filmem, przy którym pracował, był "Dywizjon 303".
O sobie mówił, kiedy dwa lata temu był w rodzinnym mieście gościem podsumowania konkursu "Pudełko moich marzeń": - Nie jestem celebrytą, nie jestem przyzwyczajony do występowania przed tak dużym gronem. To moja praca, którą lubię i jest dla mnie ważna, bo inaczej bym jej pewnie nie wykonywał. W wieku 66 lat zmarł we wrześniu ks. Marian Kilichowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach. Duchowny w tym roku świętował 40-lecie kapłaństwa.
Ks. Marian Kilichowski ur. 22 marca 1952 r., wyświęcony na kapłana w 1978 r. Pierwszy wikariat odbył w Kościelcu Kaliskim w latach 1978-1981, później były Charłupia Mała 1981-1985 i Konin - parafia św. Maksymiliana 1985-1989. Od 16 marca 1989 był proboszczem w Dzierżawach.
W tym czasie pełnił funkcję Rejonowego Moderatora Ruchu Światło Życie (Oaza) oraz - od 1992 do 2003 - Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło Życie. W dekanacie pełnił funkcję duszpasterza rolników i duszpasterza służby liturgicznej (ministrantów). W 2003 r. został odznaczony przywilejem Rokiety i Mantoletu. W 2009 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Uniejowskiej. Przez 10 lat pod szyldem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadził Szkołę Podstawową im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Sakowie. Stworzył pierwsze w powiecie poddębickim i jedno z nielicznych w kraju Parafialne, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Winnica".
21 października w wieku 78 lat zmarł Antoni Firlit, przewodniczący Oddziału Sieradzkiego Związku Sybiraków, nauczyciel, wieloletni dyrektor szkół podstawowych w Charłupi Małej i w Sieradzu. Urodził się 12 czerwca 1940 roku w Łukowie Żurowskim koło Stanisławowa, obecnie Ukraina. Przeżył z rodzicami wywózkę na Sybir. Także w październiku zmarł Wiesław Drygała, znany nie tylko w wieluńskiem entuzjasta, działacz i sędzia kolarstwa. Kibicom znany był z charakterystycznego głosu, bowiem od wielu lat był spikerem, prowadził zawody, między innymi wieluńskie kryterium kolarskie. Był postacią rozpoznawalną nie tylko w regionie. Imponował wiedzą o kolarstwie, uprawiał turystykę rowerową. Zmarł w wieku 77 lat po walce z ciężką chorobą.

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u