Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sytuacja strajkowa w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli /foto/

Sytuacja strajkowa w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli /foto/

sp6strajkW poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się strajk nauczycieli w zduńskowolskich szkołach i przedszkolach (więcej o sytuacji strajkowej w regionie także na: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9661-czy-winie-i-krowy-z-dotacj-rzdu-wyksztac-dzieci-i-modzie-strajk-nauczycieli-sta-si-faktem). Lekcje odbywają się na razie tylko w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Parkowej, głównie na świetlicy, z udziałem nauczycieli niestrajkujących. Spośród przedszkoli pracuje tylko Publiczne Przedszkole nr 11 przy ul. Sieradzkiej. Wszystkie pozostałe placówki strajkują.

 

Sale szkół i przedszkoli świeciły w poniedziałek pustakami. Można mówić o "czarnym poniedziałku" w zduńskowolskiej oświacie. Rodzice wzięli sobie do serca wcześniejsze apele, aby we własnym zakresie zadbać o swe pociechy podczas nauczycielskiego strajku. I jak kto mógł, z pomocą babci, dziadka, biorąc urlop czy świadczenie wychowawcze próbował zająć się swoim dzieckiem, a czasem kilkorgiem dzieci. - U nas przedszkolu było dziś chyba siedmioro dzieci - mówi jedna z matek, której dziecko uczęszcza do PP nr 6 przy ul. Żytniej. - Ja musiałam zawieźć dziecko do placówki, bo pracodawca nie dał mi wolnego. Choć przy tej mikrej frekwencji wszystko było jak należy - dodaje. Normalnie pracowała w poniedziałek Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Parkowej, gdzie w czterech klasach uczy się jeszcze młodzież z wygaszanego Publicznego Gimnazjum nr 1. Gimnazjaliści powtarzali materiał z języka polskiego przed zaczynającymi się od środy testami, choć wcześniej przez dwie godziny przesiedzieli bez sensu - jak twierdzi jeden z nich - na świetlicy, a młodsze klasy miały opiekę w klasach.
Normalnie pracowała też w tej szkole stołówka. W sumie do tej placówki dotarło wczoraj 96 uczniów, głównie gimnazjalistów.
"Wolne" mieli za to uczniowie ze SP nr 12. Co martwi matkę 16-latka, który powinien w te dni poprawiać oceny w ostatniej klasie gimnazjum (dawne PG 5), by mieć więcej punktów w walce o miejsce w szkole średniej?
- Ja pracuję fizycznie za dużo mniejszą kasę niż nauczyciel początkujący nawet. Po 40 i więcej godzin tygodniowo, by utrzymać syna i siebie. Nie przemawia do mnie ten protest nauczycieli. I zastanawiam się, kiedy uczniowie nadrobią braki z dni objętych akcją strajkową. Chciałabym mieć nawet te dwa tysiące złotych za osiemnaście godzin pracy przez pięć dni w tygodniu i jeszcze dwa miesiące płatnych wakacji oraz płatne ferie i już nie wiem ile jeszcze innych dni w roku - mówi rozgoryczenia matka gimnazjalisty. W Zduńskiej Woli wśród rodziców zdania co do niemal powszechnego strajku zdania są podzielone. Popiera go mimo niedogodności wielu rodziców. Wielu także jest mu przeciwnych. Nauczyciele z godnością też znoszą tysiące hejtów od niezadowolonych akcją na portalach społecznościowych...
- Nie pozwólmy sobą manipulować. Nauczyciel, choć nie krowa, też swoje prawa ma. Smutne to bardzo. Miałam nadzieję, że do tego nie dojdzie - pisze na FB jedna z nauczycielek z wieloletnim stażem. Inna z 29-letnim stażem, która od wielu lat była związana z oświatową Solidarnością nie kryje słów rozgoryczenia na ,,Solidarność'', z którą związała się od lat 90. i który ją zawiódł w niedzielę - jak mówi - na całej linii.
- Ryszard Proksa nie zrobił dla nas nic. Przyjął podwyżkę, którą zobaczymy w 2023 roku i do tego zaakceptował większe pensum. Ja nie jestem jedyną w Zduńskiej Woli, która wyrzuca legitymację Solidarności do kosza. I nie są mi straszne konsekwencje, że jak poprę dalszy strajk, to czekać mnie mają kary. Niech sam Proksa się ukaże za swoją płochliwość i brak walki. Parafrazując Wałęsę "Nie o taką Polskę walczyłam" - mówi rozgoryczona nauczycielka. - Strajkować dalej będę, razem z ZNP. Bo jak się teraz poddamy, to już nigdy rząd, jaki by nie był, nie będzie nas traktował godnie i nie będzie respektował naszych żądań - dodaje. Także w szkołach podlegających Starostwu Powiatowemu w Zduńskiej Woli rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Przystąpiły do niego wszystkie jednostki podległe starostwu: szkoły średnie, szkoła specjalna przy ul. Zielonej w Zduńskiej Woli, jak również Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach z oddziałem gimnazjalnym.
- Odwiedziłam dzisiaj (poniedziałek 8 kwietnia - przyp. siewie.tv) I Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli. Rozmawiałam z dyrektorem oraz komitetem strajkowym. Szanuję konstytucyjne prawo nauczycieli do strajku. Powołałam sztab kryzysowy, który na bieżąco analizuje sytuację w szkołach. Mam już informacje, że egzaminy gimnazjalne w Szkole Specjalnej i w szkole w Wojsławicach odbędą się w zaplanowanym terminie - informuje Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolski. Urząd Miasta Zduńska Wola uruchomił specjalny numer telefonu 43 825 02 40, pod którym rodzice mogą uzyskać informacje o czasie trwania strajku w szkołach i przedszkolach. Zachęca również do śledzenia stron internetowych szkół i przedszkoli, gdzie publikowane są bieżące informacje. W każdej placówce pracuje jej dyrektor i jego zastępca. Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora zachęca też, aby rodzice w dni strajku korzystali z propozycji placówek kulturalnych i sportowych, jakie działają w mieście. Tam dzieci będą miały możliwość uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych. W poniedziałek, który zazwyczaj jest dniem zamkniętym w zduńskowolskim muzeum, nie zgłosił się nikt. Wielu rodziców za to z niesmakiem odniosło się do propozycji prezydenta Pokory, aby pójść z pociechami w czasie strajku np. do Kina Ratusz. Choć kino wprowadziło dodatkowe, dopołudniowe seanse, to wejście na nie kosztuje tyle samo, co zazwyczaj, a więc 12 złotych od osoby. Jedyną oszczędnością, jeśli strajk się przedłuży w tym tygodniu, będzie to, że poza tanimi poniedziałkami i wtorkami, które już są wpisane w cennik tej placówki, także za 12 zł zamiast za 15 zł będzie można obejrzeć projekcje w środę i czwartek. Do południa. Żadnych innych zniżek w kinie nie będzie!
Urząd Miasta Zduńska Wola podaje numery telefonów do placówek, z których usług można korzystać kiedy szkoły nie prowadzą zajęć lekcyjnych. Tam jednak na bieżąco trzeba sprawdzać, czy można i o której godzinie przyprowadzić, a potem odebrać dziecko:
- Miejski Dom Kultury 43 823 25 92
- Muzeum Historii Miasta 43 823 48 43
- Miejska Biblioteka Publiczna 43 823 30 62.
W najbliższych dniach w godzinach 9-13 otwarte mają być również oba miejskie "Orliki": przy ul. Zielonej 46A (przy SP nr 10) oraz na os. Karsznice przy ul. Stefana Okrzei 5. Gotowi do przeprowadzania zajęć z uczniami są też strażnicy miejscy. Prezydent Miasta osobiście rozmawiał w poniedziałek z dyrektorami wszystkich placówek. Spotkał się również z komitetem strajkowym w Zespole Szkół na ul. Złotej, w Szkole Podstawowej nr 11 oraz Publicznym Przedszkolu nr 4. W Zduńskiej Woli, w szkołach podstawowych i w wygaszanych gimnazjach mają się odbyć testy gimnazjalne oraz egzaminy dla uczniów klas ósmych. Choć jeszcze w poniedziałek w kilku szkołach dyrektorzy, na których spadł obowiązek przeprowadzenia tych sprawdzianów, nie mieli jeszcze skompletowanych wieloosobowych komisji. Aby ten skład pomniejszyć, dyrektor SP nr 5 postanowił przynajmniej na dwa pierwsze dni testów dla wygaszanego PG nr 2 wynająć wielką salę w I LO. Czy egzaminy klas ósmych też się odbędą w terminie w Zduńskiej Woli i powiecie zduńskowolskim? Te zaplanowano do 15 do 17 kwietnia. Zobaczymy.

KaMi S

Fot. KaMiS, UM Zduńska Wola

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u