Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Muzeum Pamięci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej

Muzeum Pamięci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej

koncepcjamuzeumGmina Wieluń, której mieszkańcy byli pierwszymi ofiarami II wojny światowej, chce podjąć się wybudowania Muzeum Pamięci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej. Pomysł zrodził się w głowie burmistrza, Pawła Okrasy po tym, jak Prezydent RP, Andrzej Duda ufundował dzwon opatrzony inskrypcjami „Pamięć i przestroga” oraz „1 IX 1939 Wieluń''. Donosi o tym Alina Frejusz z Radia Ziemi Wieluńskiej.

 

O swoim pomyśle tak mówił w RZW burmistrz Wielunia Paweł Okrasa: - Jest zgoda pana Prezydenta, aby ten dzwon po obchodach warszawskich do Wielunia trafił i musieliśmy się zastanowić, jakie jest najlepsze miejsce, aby go umieścić. W naszej tradycji jest przyjęte, że dzwony najlepiej brzmią, jak są zawieszone na wieżach. I narodził się pomysł, aby odbudować wieżę kościoła farnego, który podczas wojny został zbombardowany, a potem wysadzony w powietrze, i umieścić tam ten dzwon. Później pomysł się rozszerzył, aby zrobić pomnik, czyli Muzeum Pamięci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej. Bo Wieluń jest symbolem ofiar cywilnych i takie częściowe odtworzenie tej fary byłoby pomnikiem nie tylko wojny sprzed 80 lat, ale współczesnych wojen, w których giną osoby cywilne. Aby był przestrogą, do czego może doprowadzić wojna, a jednocześnie przesłaniem pokoju i pojednania. Jest to teren kościelny, dlatego jestem po rozmowach z arcybiskupem Wacławem Depo i mam pełną jego zgodę co do tego pomysłu i pełną wolę jego współpracy. Szansa jest bardzo duża, aby to muzeum powstało. Widzimy wielką wolę współpracy ze strony Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Kultury i po 1 września będziemy prowadzić rozmowy na temat finansowania tej budowy z instytucjami polskimi i niemieckimi.
Czy to tylko koncepcja, czy już szansa na realizację tej inwestycji? Zobaczymy. Na razie jest wizja: Muzeum miałoby się składać z 30-metrowej dzwonnicy, pełniącej również funkcję wieży widokowej, odbudowanej południowej nawy kościoła, gdzie byłyby multimedialne wystawy stałe i czasowe, dotyczące historii wojennej Wielunia, kamiennej tablicy z nazwiskami wszystkich duchownych z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, poległych w walkach, bombardowaniach i zamordowanych w obozach zagłady, tabliczek z nazwiskami mieszkańców Wielunia poległych w pierwszych dniach wojny. Pozostałe ruiny wieluńskiej fary nadal pełniłyby funkcję miejsca związanego z kultem religijnym.

(opr. KJB)

foto: Radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u