Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 10 MARCA?

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 10 MARCA?

31SIERADZW czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą w Ukrainie ma miejsce wojna, życie w naszym regionie idzie mimo to swoim tokiem. Najbliższe dni mają upłynąć pod znakiem przyjemnej aury, z temperaturą nawet 9-10 stopni Celsjusza, a jedynie rankami może wystąpić większe zachmurzenie. To wpływ wyżu znad wschodnich Niemiec. Wszystko wskazuje zatem, że do Sieradzkiego w końcu zmierza wiosna. Co zaplanowano na drugą dekadę marca? O tym tradycyjnie poniżej. Szczegóły także na plakatach organizatorów wydarzeń. Przypominamy, że w całym regionie trwają nieprzerwanie akcje pomocowe dla przybyłych już tu uchodźców oraz dla terenów objętych wojną w Ukrainie. Informacje na ten temat można sprawdzić na stronach samorządów, parafii oraz placówek kultury i sportu w swojej gminie. Pomagajmy, bo na naszych oczach w XXI wieku dzieje się wiele zła!

BŁASZKI

 

- 12 i 19 marca. Zajęcia z Hatha Jogi o godz.18 w sali w Centrum Kultury w Błaszkach. Wstęp bezpłatny.

WIERUSZÓW

- od 10 marca. Kino Słońce. Repertuar na: --> http://www.wdkwieruszow.pl/kup-bilet-do-kina.htm-

- 10 i 11 marca. Wieruszowski Dom Kultury. But, który pasuje na jedną stopę, uwiera inną. Nie ma jednego przepisu na wspaniałe życie, który odpowiada każdemu. WDK z okazji Dnia Kobiet, chce go uczcić spotkaniem z kobietami, które mają pasję, są sobą, inspirują i motywują. Co zaplanowano?

- 10 marca, godz. 18. JOGA I MEDYTACJA dla pokoju z MistyfJoga czyli Martą Ciszewską, nauczycielką jogi. "Celem zajęć jest odnalezienie spokoju i wyciszenie emocji. Asany pomogą nam otworzyć klatkę piersiową, biodra i rozluźnić ciało. Poprzez medytację prowadzoną spróbujemy uspokoić nasze myśli i ukoić serce, aby z nadzieją i większym spokojem odnaleźć się w trudnej sytuacji";

- 11 marca, godz. 16 - SPOTKANIE Z HISTORIĄ z Urszulą Szot. Pasjonatką lokalnej historii. Prowadzi stronę „Śladami wieruszowskich Żydów”, autorka wielu książek o Wieruszowie. Podczas wykładu opowie o trudnej historii Wieruszowa. " Jest jeden temat w historii miasta, który rzadko jest podejmowany, do niedawna był nawet tematem tabu. To temat wieruszowskich Żydów. A historia Wieruszowa bez historii żyjących tu niegdyś Żydów - jest niepełna, zafałszowana. W różnych okresach stanowili przecież 30-40% społeczności miasta....nie byli anonimowi....";
- Godz. 17, SPOTKANIE MOTYWACYJNE. Istnieje wiele powodów dla których unikamy działania, boimy się porażki. O swojej drodze opowie, porozmawia z Wami Agnieszka Staszak Szczęśliwa żona i mama. Bizneswoman. Właścicielka trzech salonów fryzjerskich Atelier Staszak oraz dwóch barber shopów. Prezeska Fundacji „O Mały Włos” wspierającej kobiety i dzieci, które trwale straciły włosy. Sama od dwudziestu sześciu lat walczy z taką chorobą. Jej fundacja obdarowuje podopiecznych perukami. Laureatka wielu ogólnopolskich i lokalnych nagród „Lwica biznesu” i „Człowiek roku”. Od niedawna założycielka marki modowej „Sensitive”, która zainspirowała ją do stworzenia postaci Rity. Marzy o tym, by kobiety w Polsce akceptowały siebie, kochały się i wspierały wzajemnie. Jej debiutancka powieść została okrzyknięta najgorętszym debiutem ubiegłego lata ! Rozpaliła zmysły setek tysięcy Polaków. WDK zaprasza na spotkanie przy ciastku 11.03 o godz. 16:00 i17:00. Na spotkania obowiązują zapisy.

DZIAŁOSZYN

- 12 marca. Godz. 18, MGOK, Koncert z okazji Dnia Kobiet. Bilety w cenie 20 zł.

ZDUŃSKA WOLA

- od 10 marca, Kino Ratusz. Repertuar na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/kino-ratusz/repertuar/; https://www.kinoratusz.com/zapowiedzi.php

- 10 - 31 marca. Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz, Kawiarnia Literacka wystawa twórczości Natalii Lider.

- 10 marca. ZCI Ratusz. Ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę twórczości Ryszarda Wielowiejskiego.

- 10 - 16 marca. Eksponaty ze zbiorów Koła ,,Kolejarz” w filii MDK. Koło „Kolejarz” powstało w 1949 roku, a od 1950 roku weszło również w struktury Polskiego Związku Wędkarskiego. – Misją wędkarzy jest przywoływanie pamięci o organizatorach Koła. Wzmacnianie aktywności członków w działalność sportowo-wędkarską, popularyzacja wędkarstwa wśród młodzieży oraz wzmacnianie etyki i dyscypliny wędkarskiej nad wodami – podkreśla Joanna Sychniak-Paterek, zastępca dyrektora MDK. Będzie to wernisaż wystawy ,, Wędkarska pasja”. Wystawę będzie można odwiedzać w Galerii Pasji, wejście od ul. Okrzei.

- 10 - 31 marca. Godz. 19, filia MDK w Karsznicach. Wystawa fotograficzna „Maroko na moto” autorstwa Mariusza Kowalczyka. Szczegóły na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/maroko-ma-moto-wystawa-fotografii-mariusza-kowalczyka/

- 10 - 31 marca. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wystawa prac Angeliki Brzostowskiej-Pociechy. Angelika Brzostowska-Pociecha jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, (wydział Grafiki i Malarstwa), Uniwersytetu Łódzkiego, (katedra Filologii Słowiańskiej), a także absolwentką Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie ukończyła studia doktoranckie w ówczesnym Instytucie Historii Sztuki Bizantyńskiej i Postbizantyńskiej. Pracuje w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Współredaguje czasopismo naukowe Series Byzantina, Studies on Byzantine and Post-Byzantine Art, którego wydawcą jest Uniwersytet Ostrawski w Czechach. Jest członkiem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana w Łodzi, a także Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Uczestniczy w projektach międzynarodowego zespołu Scholi Węgajty praktykującego dawne tradycje dramatu i śpiewu liturgicznego. Śpiewa w chórze Katedralnej Cerkwi Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, wraz z udziałem w koncertach i międzynarodowych konkursach w kraju i za granicą. Aktywność zawodową popiera uczestnictwem w zbiorowych i indywidualnych wystawach malarstwa. Wystawa będzie eksponowana w dwóch łączących się salach. Motywem przewodnim ekspozycji jest psalm 43. W jednej z sal muzeum zobaczymy malarskie opracowanie psalmu w łacińskiej wersji językowej, jako cykl, wraz z łacińskimi napisami wplecionymi graficznie w niektóre obrazy. W drugiej sali będzie ten sam psalm opracowany w cerkiewnej wersji językowej, a dokładniej, redakcja z bułgarskiego zabytku piśmiennictwa, Psałterza Bolońskiego. Pięć obrazów z wkomponowanym tekstem. Do tego kilka uzupełniających prac już bez tekstu. Wystawa będzie eksponowana w dwóch łączących się salach. Motywem przewodnim ekspozycji jest psalm 43. W jednej z sal muzeum zobaczymy malarskie opracowanie psalmu w łacińskiej wersji językowej, jako cykl, wraz z łacińskimi napisami wplecionymi graficznie w niektóre obrazy. W drugiej sali będzie ten sam psalm opracowany w cerkiewnej wersji językowej, a dokładniej, redakcja z bułgarskiego zabytku piśmiennictwa, Psałterza Bolońskiego. Pięć obrazów z wkomponowanym tekstem. Do tego kilka uzupełniających prac już bez tekstu. - 11 marca, godz. 18. ZCI Ratusz. Otwarcie wystawy Bolesława Sysio "GDZIE SIĘ PODZIAŁY?".

- 13 marca, w godz. 10 - 13, okolice Zbiornika Kępina. Biegi wokół zbiornika - jedno okrążenie to 1.500 metrów. Podczas wydarzenia zbierane będą datki na pomoc Ukrainie. Okrążać zbiornik można biegiem, pieszo oraz na rowerze.

- 13 marca. O godzinie 17 w Miejskim Domu Kultury Ratusz - koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Tradycjami Kolejowymi (więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/14709-jest-w-orkiestrach-dtych-jaka-sia-zduskowolska-te-ma-moc). Bilety po 10 zł są dostępne w kasie ZCI Ratusz przy pl. Wolności 26.

- 16 i 23 marca. O godzinie 17 w salce parafialnej przy ul. Juliusza Sylli 1 w Zduńskiej Woli Karsznicach - zajęcia szachowe. Fundacja Dzielnia zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia poprowadzi Lech Sopur, mistrz Polski w szachach, instruktor szachowy.

SIERADZ

- od 10 marca, kino, Teatr Miejski. Repertuar dostępny na: --> https://scksieradz.pl/aktualnosci

- 10 - 31 marca. Wystawa malarstwa Oliwii Stęsickiej - zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu ul. Kościuszki 3 do Galerii na Piętrze.

- 12 marca, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Godz. 10. Zabawy z nowoczesnymi planszówkami. Szczegóły na: --> https://pbp.sieradz.pl/zapraszamy-na-nowoczesne-planszowki,n2955.html

- 10 marca - 10 kwietnia. Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na wystawy zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi: - Zagłada Żydów europejskich. Zagłada Żydów jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln europejskich Żydów. Jej początek związany jest ze zdobyciem władzy w Rzeszy niemieckiej przez Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników, od początku realizującą program polityczny oparty na rasizmie. Proces Zagłady przebiegał czterema etapami, z których pierwsze dwa naziści wprowadzili w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny: zdefiniowanie obcego i pozbawienie go praw. Kolejne dwa – odizolowanie w gettach i mordowanie Niemcy i ich kolaboranci realizowali stopniowo wraz z toczonymi działaniami wojennymi w Europie. Bezprecedensowość Holokaustu jako nowoczesnego ludobójstwa polegała na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd. Autor wystawy: Magdalena Zapolska-Downar - Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie. Już w okresie wojny domowej w Rosji, bolszewicy umieszczali swoich przeciwników w obozach koncentracyjnych (z ros. koncłagry), aby chronić republikę rad przed jej „klasowymi wrogami”. Wiele z nich było obozami śmierci, w których mordowano więźniów politycznych. W 1930 r. powołano Główny Zarząd Obozów (GUŁag), który od 1934 r. podlegał NKWD – Ludowemu Komisariatowi Spraw Wewnętrznych. Liczne sowieckie zakłady penitencjarne znalazły się pod jednym zarządem. GUŁag stał się nie tylko narzędziem terroru, ale także istotnym elementem rozwoju gospodarczego. Więźniowie bowiem stanowili tanią siłę roboczą sowieckiej gospodarki. Łagry funkcjonowały także w czasie II wojny światowej, a jej koniec nie przyczynił się do ich zlikwidowania – wręcz przeciwnie – przyniósł apogeum potęgi sowieckiego imperium obozowego. Liczebność więźniów na przełomie lat 40. i 50. wzrosła do nienotowanej dotąd liczby 2,5 mln. Po śmierci Stalina w 1953 r. stabilność GUŁagu została zachwiana, a rozwiązano go 20 stycznia 1960 r. W rzeczywistości część z obozów funkcjonowała nadal. Przetrzymywano w nich m.in. dysydentów i obrońców praw człowieka. Dopiero Michaił Gorbaczow w 1986 r. podjął decyzję o ułaskawieniu więźniów politycznych w ZSSR. Autor wystawy: dr Aleksandra Rybińska-Bielecka.

- 12 marca. Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na prelekcję online o początkach polskiej fantastyki, którą przedstawi Kruszon z Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” w ramach cyklu „Z Sagittą przez wieki”. Prelekcja odbędzie się 12 marca (sobota) o godzinie 19.30 na kanale discordowym Szczegóły na: --> https://pbp.sieradz.pl/poczatki-polskiej-fantastyki-prelekcja-online,n2974.html

- 18 marca. Sto trzydzieste ósme spotkanie Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” – Czy Conan po latach się broni? Spotkanie odbędzie się w piątek, 18 marca 2022 r. o godz. 19.30 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, a dokładniej ONLINE na Discordzie

- 18 marca, godz. 18, Teatr Miejski. Występ Kabaretu SMILE. Bilety w cenie 70-80-90 zł. Więcej na: --> https://scksieradz.pl/node/3198

ZŁOCZEW

- 13 marca. Miejski Ośrodek Kultury, godz. 17. Koncert z okazji Dnia Kobiet. Wystąpi znany z Telewizji Silesia Jacek Silski. Wstęp wolny.

UNIEJÓW

- 10 - 24 marca. W siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie można zapoznać się z pracami studentów ASP. Część ekspozycji znajduje się w czytelni – te prace można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Resztę na zewnątrz, w witrynach okiennych książnicy, wzdłuż ul. Kościelnickiej 8/10. Studenci I roku studiów drugiego stopnia z Instytutu Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi studiują między innymi w Pracowni Działań Artystycznych dla Krajobrazu. W jednym z zadań zaproponowali koncepcję OGRODU EKSPERYMENTALNEGO. Prace wyeksponowano na sztalugach, w części udostępnionej dla odwiedzających czytelnię. Więcej szczegółów na: --> https://uniejow.pl/czas-wolny/wystawa-asp-w-bibliotece/

WIELUŃ

- od 3 marca, Kino Syrena. Repertuar na: --> https://kinosyrena.pl/

- 3 - 31 marca. Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wystawa "Rycerz, szlachcic, ziemianin... Podobieństwa i różnice."

ŁASK

- od 10 marca. KinoINO przy Łaskim Domu Kultury. Repertuar na: --> https://kinoino.pl/repertuar

- od 10 marca. Łaski Dom Kultury, Galeria z Fortepianem, wystawa MODELOVE ( https://laskidomkultury.com.pl/aktualnosci/modelove/). Prezentują się kolekcjonerzy modeli samochodów z regionu łaskiego i zduńskowolskiego. Stąd pomysł na nazwę wydarzenia – MODELOVE – od kolekcjonerów, dla kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. Modele udostępnią: Paweł Bobrowicz – Założyciel Klubu BMW Zduńska Wola | modele w skali: 1:43 do 1:18; Wojciech Gotwald | modele w skali 1:87; Artur Wdowiak | modele w skali 1:43 (Artur przygotuje od wystawy również modele LEGO), Wacław Oleszczak | modele w skali 1:8.

- 10 - 31 marca, godz. 18. Łaski Dom Kultury. Otwarcie wystawy grafik "List do Uważnych" Aleksego Nowaka. Więcej na: --> https://laskidomkultury.com.pl/aktualnosci/list-do-uwaznych-wystawa-grafiki-aleksego-nowaka/

- 11 marca. Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku. W bibliotece będzie gość, z którym porozmawiać będzie można o skutecznej strategii anti-aging, o tym, jak wzmocnić serce, poprawić koncentrację, skórę, włosy i paznokcie, by długo cieszyć się dobrą formą, odbędzie się także kolejny kiermasz biżuterii makramowej i szydełkowej! O godz. 17. To spotkanie w ramach obchodów Dnia Kobiet - BIBLIOTEKA JEST KOBIETĄ.

BUCZEK

- 13 marca. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu I wójt gminy Buczek zapraszają Panie na Dzień Kobiet do Gminnego Ośrodka Kultury o godzinie 16. Koncert odbędzie się w Hali sportowej SP w Buczku. Wstęp darmowy.

KaMi S

10UNIEJW

10wysatwy

11KWIET

11PAN

11WIELOWIEJSKI

12DZIALOSZYN

12KOBIET

12SIERADZ

13EZD

17RATUSZ

18sagitta

18sieradzu

20DZIECI

24WIERUSZOW

26RATUSZ

28EZD

31WYSTAWA

PTTK2022

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u