Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Licealiści z Sieradza na rzecz Szlaku Walk nad Wartą 1939 roku

Licealiści z Sieradza na rzecz Szlaku Walk nad Wartą 1939 roku

szlak_1_1024x683Dwoje sieradzkich licealistów pragnie odświeżyć pamięć o Szlaku Walk nad Wartą 1939 roku. - W rajdach, które organizowane są na tym szlaku uczestniczy coraz mniej osób. Schrony są zaniedbane. Sieradzanie mają niby wiedzę o tym, że ten szlak jest, ale z podaniem szczegółów jest już trudniej - przyznają Ewa Gawłowska i Patryk Kwiatkowski, uczniowie I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, którzy zabrali się za przygotowanie propozycji swego rodzaju "rewitalizacji" szlaku.

 

Ewa i Patryk starają się - jak podaje portal sieradz.eu - o możliwość zasiadania w ławie poselskiej podczas tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie zbiera się w gmachu parlamentu w Warszawie, zawsze 1 czerwca. Rekrutacja jego uczestników polega przede wszystkim na wykonaniu działań związanych z tematem przewodnim: "Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości". Uczniowie "Jagiellończyka" postanowili zainteresować się właśnie Szlakiem Walk nad Wartą. - Rozważaliśmy wiele tematów, między innymi rozstrzelanych zakładników czy stary szpital. Ze względu na odkrycie szczątków Teofila Jurka, które odnaleziono pod Mnichowem, podjęliśmy jednak decyzję, by zająć się śladami po kampanii wrześniowej 1939 roku - wyjaśnia Patryk Kwiatkowski.

Uczniowie postanowili więc przypomnieć o wydarzeniach i bohaterach, którzy są trochę zapomniane. - W rajdach, które organizowane są na szlaku uczestniczy coraz mniej osób. Schrony są zaniedbane. Sieradzanie mają niby bardzo dobrą wiedzę o tym, że ten szlak jest, ale z podaniem szczegółów jest już trudniej. Pojawiły się nawet problemy ze wskazaniem czy szlak dotyczy działań z okresu I czy II wojny światowej. Kto walczył? Jakie to były oddziały? - tłumaczy Ewa Gawłowska. W ramach realizowanego przez siebie projektu uczniowie zorganizowali akcję sprzątania schronów, rajd rowerowy dla swoich rówieśników, poprowadzony po miejscach pamięci. Ewa i Patryk są już też po rozmowach z miejscowym oddziałem PTTK i chcą stworzyć przy współpracy z Urzędem Miasta ścieżkę edukacyjną. Młodzi pasjonaci historii zorganizowali również spotkanie, w którym udział wzięli: Maciej Milak - jeden z odkrywców szczątków Teofila Jurka, historyk Dominik Dąbrowski oraz sieradzki historyk regionalista, Jan Pietrzak.

Mika S

Fot. sieradz.eu

Podobne: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/5173-szadkowscy-kandydaci-do-sejmu-dzieci-i-modziey

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u