Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wielka Księga Rodzin Zduńskowolskich XIX wieku na 200-lecie miasta

Wielka Księga Rodzin Zduńskowolskich XIX wieku na 200-lecie miasta

Rodziny_plakat800Z początkiem roku 2018 Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli zaprezentowało projekt, jakim jest Wielka Księga Rodzin Zduńskowolskich XIX wieku. Praca, która powstaje od kilku lat dzięki wysiłkowi działaczki Towarzystwa Elżbiety Nejman, ma na celu upamiętnienie tych rodów, które pracowały dla miasta Zduńska Wola od początków jego istnienia lub wydały ludzi zasłużonych i niezwyczajnych. Obecnie opracowano dane o ponad 650 rodach. W planach jest dotarcie do informacji o co najmniej kolejnych 400.

 

- Minie niedługo 200 lat od uzyskania przez Zduńską Wolę praw miejskich, co się przekłada na osiem pokoleń mieszkańców, a nadchodzący jubileusz będzie dobrą okazją dla takiego właśnie uczczenia zamieszkujących go rodzin - mówi Jarosław Stulczewski, prezes TPZW. Jak dodaje, zamierzeniem Towarzystwa jest wydanie Księgi w formie papierowej. - Takiej pozycji jeszcze w Zduńskiej Woli nie było. A dwustulecie miasta będzie zapewne okazją do spotkań zduńskowolan i byłych mieszkańców Zduńskiej Woli. A zatem doskonałą okazją, aby pozycja książkowa trafiła do jak najszerszego grona osób. Za siedem lat wypada także 50-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

- Rok 2025 będzie doskonałą okazją na wydanie takiej niezwykłej pozycji, która znajdzie się w domu każdego rodzimego zduńskowolanina. Ale nasza księga nie może powstać bez współpracy zainteresowanych rodzin, bo tylko ich członkowie mogą przybliżyć dzieje swoich przodków, opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, fotografiami, dokumentami. TPZW prosi zatem o włączenie się w trwające prace i wsparcie pomocą. Cenne będą wszelkie uwagi i uzupełnienia. Wszelkie materiały można przesyłać drogą elektroniczną na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Można także zgłaszać się bezpośrednio do siedziby TPZW przy ul. Mickiewicza 4. W każdy czwartek w godz. 17.30-18.30.

- Zachowanie pomięci o naszych przodkach i przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom jest przecież naszym wspólnym obowiązkiem - podkreśla Jarosław Stulczewski. To co już udało się zebrać i opracować opublikowano na stronie TPZW w specjalnej zakładce -->: http://194.242.107.10/~tpzw/?wielka-ksiega-rodzin-zdunskowolskich-xix-wieku,201. Tam też można sprawdzić pod kolejnymi literami alfabetu jakie rodziny doczekały się już opracowań i czy są one pełne..

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u