Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Tańsza energia cieplna w Sieradzu?

Tańsza energia cieplna w Sieradzu?

kominPrzedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu stara się o dofinansowanie na budowę modułu kogeneracyjnego. Dzięki inwestycji nie tylko ma się zmniejszyć wykorzystywanie węgla, ale także koszty zakupu energii.

 

Jak informuje Michał Sitarek z Referatu Promocji Urzędu Miasta w Sieradzu, kogeneracja to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Projekt sieradzkiej spółki obejmuje budowę modułu kogeneracyjny o mocy 0,9 MWe oraz cieplnej 1,1 MWt na gaz ziemny. Celem inwestycji jest także zmniejszenie emisyjności systemu ciepłowniczego w Sieradzu, co ma być efektem zmniejszenia wykorzystania obecnie stosowanych kotłów węglowych oraz zastosowanie sprawnej kogeneracji do zmniejszenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Ta ostatnia ma być wykorzystywana przez PEC na własne potrzeby.
Wartość projektu to około 4 mln zł z czego blisko 40 proc. może być sfinansowane ze środków unijnych. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności. Jest też korzystne pod względem ekologicznym – w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej. Warto też podkreślić, że budowa modułu kogeneracyjnego to element całościowego systemu rozbudowy ciepłowni przy ul. Zachodniej w kierunku tak zwanej ciepłowni geotermalno-biomasowej.

(opr. KJB)

foto: sieradz.eu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDiabeł, kobieta i sukienka

- Grażynko, ta sukienka kosztowała kroci! Nie stać nas na takie wydatki! Dlaczego ją kupiłaś? - pyta mąż żony.
- Kochanie, tak jakoś wyszło... Diabeł mnie podkusił. Tak wyraźnie szeptał mi do ucha: kup ją, kup ją, wyglądasz w niej świetnie!
- Nie mogłaś mu powiedzieć, żeby sobie poszedł precz?
- Mówiłam, mówiła wiele razy. I nawet odszedł, ale...
- Jakie ale...?
- Odszedł kawałek, ale odwrócił się nagle i powiedział, że... z daleka wyglądam w niej jeszcze lepiej?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u