Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 14 DO 20 MARCA

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 14 DO 20 MARCA

21IERADZI już prawie mamy wiosnę! Tę meteorologiczną, astronomiczną i w przyszłym tygodniu kalendarzową. Zapowiada się przyjemny weekend z temperaturą nawet powyżej 15 stopni Celsjusza. Co zapanowano na te dni do 20 marca włącznie? O tym poniżej. Szczegóły także na plakatach.

 

 

SIERADZ

14 - 20 marca. Kino Teatr. Repertuar na te dni na: --> http://www.scksieradz.pl/aktualnosci oraz na plakacie poniżej.

15 marca. Godz. 18. Promocja tomiku Krzysztofa Kielka pt. "Drobne" w Centrum Informacji Kulturalnej, Rynek 18.

16 marca. Godz. 18. Program kabaretowy „Spotkanie kolesiów” Zenon Laskowik & Zespół towarzyszący. Sieradzkie Centrum Kultury (Teatr Miejski). Bilety w cenie: 75 zł (do kupienia w kasie SCK lub online na www.scksieradz.pl)

16 marca. Klub Prorock. Retro Dancing. Hity z PRL i spod Lady pt: " Money Money Money ". Godz. 21. Szczegóły i rezerwacje na: --> https://www.facebook.com/events/2540417325988086/

19 marca. Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Godz. 16.30. Wykład regionalisty Jana Pietrzaka pt. „Wojciech Paszkiewicz, lotnik spod Sieradza”. Miejsce spotkania: ul. Zamkowa 1.

19 marca. I Sesja Wyjazdowa „FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI” Uniwersytetu Łódzkiego, Sieradzkie Centrum Kultury w Sieradzu ul. Dominikańska 19 (Teatr Miejski). Zapisy na poszczególne wykłady: tel. 43 677-72-16 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (ilość miejsc ograniczona).

Program:
- godz. 9:00 – 10:00, prof. UŁ dr hab. Piotr Czubla - Trzęsienia ziemi i tsunami w Polsce – mity a rzeczywistość – wykład, lekcja festiwalowa.
Na wykładzie i w trakcie dyskusji przedstawione zostaną najważniejsze zagrożenia związane z aktywnością sejsmiczną środkowej Europy i możliwości ograniczenia potencjalnych strat. Przeanalizowane zostaną trzęsienia ziemi, jakie miały miejsce na terenie naszego kraju. W świetle najnowszych badań spojrzymy na historyczne opisy tsunami na wybrzeżu Bałtyku. Zastanowimy się wspólnie, czy zagraża nam katastrofa na miarę Haiti lub Japonii. Spróbujemy ocenić wpływ działalności gospodarczej człowieka na generowanie trzęsień ziemi w Polsce i na świecie.
- godz. 10:15 – 11:00, mgr Malwina Kozek - Niszczycielska woda – ekstremalne powodzie: przyczyny, skutki, metody monitoringu – wykład, lekcja festiwalowa.
Woda, czyli jeden z czterech żywiołów, z jednej strony służy człowiekowi i przyrodzie, z drugiej zaś może przeistoczyć się w ogromną siłę niszczącą, czyli powódź. Zarówno w przeszłości, jak i teraz powodzie „nawiedzają” różne zakątki świata. Jedne z nich ustępują szybciej i nie powodują dużych szkód, a inne sieją spustoszenie w środowisku przyrodniczym oraz „zabierają” ludziom cały dorobek życia. Podczas wykładu przyjrzymy się tym najbardziej spektakularnym zdarzeniom spowodowanym zarówno obfitymi opadami deszczu, jak „powódź tysiąclecia” z 1997 roku oraz innym, np. powstałym w wyniku cyklonów tropikalnych, jak powódź w Nowym Orleanie z 2005 roku. Nie zabraknie również przykładów najbardziej ekstremalnych zdarzeń pod względem ilości ofiar i strat materialnych, jak np. powodzie w Chinach z 1931 i 1998 roku. Dodatkowo, opowiemy o przyczynach „niszczycielskiej wody” oraz o metodach monitoringu tego zjawiska.
- godz. 11:30 – 12:20, prof. UŁ dr hab. Włodzimierz Pawlak - Synoptyka wczoraj i dziś, czyli jak powstaje prognoza pogody? – wykład.
Synoptyka to dział meteorologii zajmujący się prognozowaniem pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do prognoz pogody nie stanowi problemu – wystarczy dostęp do Internetu. Zapraszam na wykład, którego celem jest wyjaśnienie, jak powstaje prognoza pogody. Jak prognozowano pogodę kiedyś, a jak robi się to dziś? Czy pogodę prognozuje człowiek czy komputer? Dlaczego prognoza nie zawsze jest dokładna?
- godz. 12:35 – 13:25, dr Łukasz Musiaka, dr Tomasz Figlus - Bajkał – święte morze Syberii – wykład, prezentacja multimedialna.
Bajkał należy do najbardziej fascynujących jezior świata. Od dawna rozpala wyobraźnię miejscowych mieszkańców, podróżników i naukowców. Nazywany jest syberyjskim morzem. Posiada genezę tektoniczną, głębokość 1642 m, a gdyby przyrównać go do granic Polski, jego południowe brzegi znalazłyby się w Sudetach a północne na Litwie! Wykład poświęcony będzie relacji z wizyty na Syberii w lipcu 2018 roku. Oprócz prezentacji głównych walorów przyrodniczych, ciekawostek i historii eksploracji Bajkału, autorzy przybliżą krajobrazy tradycyjnej zabudowy drewnianej syberyjskiej wsi, milionowego, przemysłowego miasta – Krasnojarska i udadzą się w historyczną podróż śladami polskimi w Irkucku.

http://www.geo.uni.lodz.pl/19festiwal

ŁASK

14 marca - 19 kwietnia. Łaski Dom Kultury. Wystawa fotografii Mariusza Skiby - zduńskowolanina. Pracuje jako grafik reklamowy i fotograf - głównie muzyczny/koncertowy. Spotkanie z autorem prezentowanych zdjęć zaplanowano na 22 marca o godz. 18, w siedzibie ŁDK.
Dlaczego tytuł wystawy nosi tytuł "Street photo"? Odpowiada autor: "Zawsze lubiłem obserwować otaczający mnie świat i w końcu spróbowałem go "zatrzymać" dla siebie, uwiecznić chwile, które prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzą. W fotografii ulicznej tak jak w fotografii koncertowej chodzi o złapanie tej ulotnej chwili, uchwycenie danej sceny w innej perspektywie, pokazanie świata moimi oczami. Ten typ fotografii nie musi przedstawiać konkretnie ulicy, na zdjęciu może nie być ludzi. Często, kluczową rolę grają tutaj kompozycja i czas. Wykonanie dobrego zdjęcia ulicznego jest poniekąd kwestia szczęścia, ale obserwując, wychodząc na ulicę z aparatem i uwieczniając miejsca można sobie to szczęście wypracować. Czasami są złe warunki pogodowe, czasami przez długi czas nic się nie dzieje, ale zawsze świetnie się przy tym bawię. No i oczywiście mam pretekst do spaceru."

15 marca. Łaski Dom Kultury. Spotkanie z dietetykiem. Godz. 17.45. Więcej na: --> http://laskidomkultury.com.pl/index.php/dzieje-sie/437-spotkanie-z-dietetykiem

Inne wydarzenia w ŁDK także na: --> http://laskidomkultury.com.pl/images/download/informator_wiosenny.pdf

15 - 17 marca. KinoIno przy Łaskim Domu Kultury. 16 i 17 marca o godz. 13 m.in. projekcja filmu "Kler". Repertuar na afiszu poniżej.

15 marca - 30 kwietnia. Muzeum Historii Łasku. Wystawa "Życie i działalność Grzegorza Jana Zdziejewskiego z Łasku (1609 - 1685)".

20 marca, Łaski Dom Kultury, projekcja filmu "Koło zamachowe" - w cyklu "Film z krzyżykiem". Godz. 19.30.

UNIEJÓW

16 -17 marca, Turniej o Puchar Świata w Tańcu Sportowym International Dance Federation. Wszystkich miłośników nowoczesnego tańca sportowego zapraszamy w dniach 16-17 marca na porywającą imprezę taneczną. Od rana do wieczora w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Uniejowie odbywać się będą zawody Pucharu Świata w Tańcu Sportowym. Do Uniejowa przybędzie kilkuset tancerzy z całej Polski oraz z zagranicy. Dwudniowe zawody będą wyjątkową okazją dla młodych artystów na zaprezentowanie swoich talentów artystycznych oraz podzielenie się pasją i kreatywnością na profesjonalne przygotowanej scenie uniejowskiej Hali Sportowej. Zawodnicy będą mieli szansę pokazać swe umiejętności oraz zostać (d)ocenieni przez profesjonalne jury. Poza tym będzie to okazja do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy; obserwowanie zmagań kolegów może zaowocować wzajemną inspiracją do nowych kreatywnych działań. Na parkiecie zobaczymy występy solistek, solistów, duetów i formacji tanecznych, rywalizujących o prymat w różnych konkurencjach, m.in.: Free dance, Fit kid, Dance pop, Dance show, Disco dance, Disco slow, Jazz funk, Hip-hop. Podczas kilkunastogodzinnej rywalizacji uczestnicy wykonają blisko tysiąc prezentacji w czterech kategoriach wiekowych: młodzicy, kadeci, juniorzy, młodzieżowcy. Wystąpi również wielu utytułowanych tancerzy z kraju i zagranicy, medalistów międzynarodowych turniejów tańca sportowego. Prestiżowy turniej będzie rozegrany pod auspicjami Polskiego Związku Tańca Sportowego, który zrzesza kilkadziesiąt czołowych klubów tanecznych z terenu całej Polski i cieszy się wyłącznym prawem do prowadzenia Mistrzostw Polski oraz powoływania kadry narodowej do reprezentowania kraju na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w tańcu sportowym. Organizatorami wydarzenia są: Polski Związek Tańca Sportowego, łódzki klub sportowy „7Coma7”, promotor zawodów Dariusz Pigłowski, Gmina Uniejów reprezentowana przez burmistrza Józefa Kaczmarka, PGK „Termy Uniejów” oraz Szkoła Podstawowa w Uniejowie.

17 marca. Godz. 11.40, Kolegiata w Uniejowie. Uroczystości upamiętniające płk. pilota Szczepana Ścibiora. Szczegóły na: --> https://uniejow.pl/aktualnosci/uroczystosci-upamietniajace-plk-pil-szczepana-scibiora.html

ZDUŃSKA WOLA

14 - 20 marca. Kino Ratusz. Repertuar na te dni dostępny na: --> http://www.kinoratusz.com/repertuar.php

15 marca. Przełożone ze stycznia koncerty "Dla babci i dziadka". Godz. 16.30 i 19, ZCI Ratusz.

16 marca. Godz. 10 -13. I Liceum Ogólnokształcące "Dzień otwarty" skierowany do uczniów kończących gimnazja i klasy VIII szkół podstawowych.Więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9519-zduskowolskie-licea-i-technika-czekaj-na-gimnazjalistow-i-osmoklasistow

16 marca. "30 lat na scenie Akustycznie. A niech gadają". Godz. 19 - 22, sala widowiskowa Ratusza. Koncert Michała Wiśniewskiego i jego gości. Bilety w cenie 49 zł w kasie Kina Ratusz.

17 marca. ZCI Ratusz, Kino Ratusz - sala kameralna. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Między obrazami". Projekcja filmu "Szczęśliwy Lazzaro". Godz. 17.30. Bilety w cenie: 16 zł - normalny, 14 zł - ulgowy. Karnet na 3 filmy w ramach DKF - 35 zł.

PAJĘCZNO

17 marca. Godz. 9. Sześć piłkarskich drużyn zagra w niedzielę w Pajęcznie w III Ogólnopolskim Turnieju Młodzików o puchar burmistrza Pajęczna i prezesa Zawiszy Pajęczno. Wystąpią zespoły chłopców z rocznika 2007. W hali przy Szkole Podstawowej nr 2 powalczą: GKS Katowice, Gwarek Zabrze, GKS Bełchatów, RAP Radomsko, Czarni Rząśnia i gospodarze z Zawiszy.

WIELUŃ

14 - 20 marca. Kino SYRENA. Repertuar na te dni na: --> http://wdkwielun.pl/wydarzenia/2019/01/repertuar-syreny/

17 marca. Godz. 12. Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego o Puchar Burmistrza Wielunia. Na scenie w hali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Częstochowskiej dzieci, młodzież oraz dorośli zaprezentują między innymi mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka. Do oceny liczyć się będzie muzykalność, technika taneczna, ogólny wyraz artystyczny i estetyczny wygląd pary. Więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9516-w-wieluniu-ogolnopolski-turniej-taca-narodowego

WIERUSZÓW

14 - 20 marca. Kino SŁOŃCE. Repertuar wraz z możliwością rezerwacji miejsc na te dni na: --> http://kinoslonce.pl/repertuar

14 marca, godz.19.30, Wieruszowski Dom Kultury, zajęcia z yogi.

18 marca, godz. 20. Wieruszowski Dom Kultury, Latino Dance tylko dla kobiet. Zajęcia są bezpłatne.

SZADEK

15 marca. Godz. 16, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Widawskiej. Warsztaty z decoupage. Szczegóły na plakacie.

A JUŻ NIEBAWEM W SIERADZKIEM:

- SIERADZ, 21 marca. Inne Horyzonty Kina. Bilety już do nabycia. Godz. 19.30. Projekcja filmu "Mój piękny syn" w Teatrze Miejskim. Bilety w cenie 15 zł. Więcej na: --> http://www.scksieradz.pl/node/2270

- SIERADZ, 21 marca. Otwarcie wystawy prac Oliwi Bulzackiej, godz. 18, CIK, Rynek 18.

- SIERADZ. 22 marca, Powiatowa Biblioteka Publiczna, 77. spotkanie KMF SAGITTA. godz. 17.30.

- SIERADZ. 23 marca. Usłyszeć taniec - mistrzowie stepowania. Godz. 18, Sieradzkie Centrum Kultury (Teatr Miejski), ul. Dominikańska 19. Bilety w cenie 40/50 zł. USŁYSZEĆ TANIEC to widowisko różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec jest częścią muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA. Od premiery w 2014r. odbyło się blisko 150 spektakli, pokazów i warsztatów w największych salach widowiskowych w całej Polsce. Taniec: - Karol Drzewoszewki – step amerykański, - Agata Teodorczyk – flamenco, - Mateusz Wójcik – choreografia, reżyseria, taniec irlandzki, Muzyka: -Tomasz Biela – kierownictwo muzyczne, gitara, akustyczna, elektryczna, jazzowa, - Ewelina Grygier – drewniany flet poprzeczny, - Małgorzata Mycek – wokal, bodhran, cajon, perkusjonalia, - Jakub Wagner – gitara flamenco, cajon, https://www.youtube.com/watch?v=gsH_C6CLlyI . Wydarzenie można śledzić na Facebook'u: --> https://www.facebook.com/events/411946489551939/

- SIERADZ, 24 marca. Teatr Miejski. Godz. 16, spektakl dla dzieci "Kot w butach. Bilety w cenie 15 zł - normalny, 10 zł ulgowy (http://www.scksieradz.pl/node/2247 ).

- ŁASK, 29 marca. Godz. 18. W Łaskim Domu Kultury zagra MIKROMUSIC Acoustic Trio. Zespół Mikromusic powstał w 2002 r. we Wrocławiu. W skład zespołu wchodzą:
- Natalia Grosiak – śpiew
- Dawid Korbaczyński – gitara
- Robert Szydło – gitara basowa
- Adam Lepka – trąbka
- Robert Jarmużek – instrumenty klawiszowe
- Łukasz Sobolak – perkusja
- Piotr Pluta – realizacja dźwięku.
Od 17 lat realizują swoją wizję muzyki. Przemierzają artystyczną ścieżkę, którą cechuje wysoka jakość i oryginalny styl. Każda kolejna płyta to sukces. Ostatnia: "Tak mi się nie chce" została wydana w 2017 r. Mikromusic Acoustic Trio to projekt, który został stworzony z przyczyn praktycznych - jak mówi sama wokalistka: " Gramy i występujemy w miejscach, gdzie cały skład się po prostu nie mieści, takich jak kluby z ograniczoną ilością miejsc, małe ośrodki kultury" ( Fragment wywiadu z Natalią Grosiak, którego udzieliła specjalnie dla nas do łaskiego wybryku kulturalnego "RampaPam", którego najnowszy numer możecie znaleźć w ŁDK. ). Zapraszamy serdecznie na dawkę akustycznej, "mikromuzycznej" przyjemności. Bilety: 45 zł. Można dokonywać rezerwacji pod nr tel. 43 675 37 13.

- WIELUŃ, 21 marca. Godz. 17. Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w ramach spotkań z cyklu „Ludzie i ich pasje” w przeciągu kilkunastu lat odwiedziło wielu znanych i mniej znanych artystów. Byli profesorowie prawa, ekonomii, nauk medycznych, krytyk mody czy artysta plastyk. Tym razem gościem książnicy będzie eseista, tybetolog i tłumacz, pochodzący z Wielunia Ireneusz Kania.

- WIELUŃ. 22 marca, godz. 18. Wernisaż wystawy Krzysztofa Jackiewicza w Stacji Kulturalnej Wieluń – Dąbrowa. Wszystkie wydarzenia na tej stacji są bezpłatne!

- WIELUŃ. 22 marca, godz. 18.30, Zielona Weranda. Spotkanie dla kobiet "Babski świat" poświęcone problemom onkologicznym.

- WIELUŃ, 23 marca. VI Festiwal Muzyczny Rockowanie. Godz. 15 w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 5.
Poniżej kolejność występów:
1. 15.30 – Walczak Band – Wieluń
2. 16.00 – Hydra – Wieluń
3. 16.30 – ATME – Wrocław
4. 17.00 – The King – Wieluń & Polska
5. 17.30 – The Gentleman – Wieruszów
6. 18.00 – Watch the Fire – Opole

- OŻARÓW, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, 21 marca, audycja muzyczna pt. "Granie na ekranie": - dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w godzinach: 9.00 - 9.50, 10.00 - 10.50; 11.00 - 11.50. W audycji muzyka ze ścieżek dźwiękowych popularnych produkcji filmowych. Po audycjach MWD zaprasza grupy słuchaczy na obrzęd pt. „Żegnaj zimo”. Dla każdej z grup przygotowane zostaną w Muzeum udekorowane gaiki oraz kukły Marzanny. Słuchacze audycji będą mogli zapoznać się ze zwyczajem chodzenia z gaikiem i uczestniczyć w pokazie obrzędu topienia Marzanny.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzygoda księdza z nastolatką

Przez miasto jedzie zatłoczony tramwaj.
Nagle motorniczy gwałtownie hamuje. Atrakcyjna nastolatka traci równowagę i z impetem wpada na księdza, który siedzi obok niej.
Tak niefortunnie, że siada mu na kolanach.
Po chwili zdumiona spogląda na kapłana i z podziwem i mówi:
- Ho, ho, ho, proszę księdza...!
- To nie jest żadne ho ho ho, tylko klucz od zakrystii..

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u