Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie Tylko muzyka?

Tylko muzyka?

Wielki kompozytor Ludwig van Beethoven powiedział kiedyś „Muzyka potrzebą narodów”. Czy faktycznie w dzisiejszych czasach, kiedy to komputery, telefony komórkowe i inne elektroniczne gadżety podbijają świat, a zajęcia takie jak czytanie książek zanikają w ogromnym tempie, znajdzie się miejsce na muzykę?

Muzyka w życiu to bardzo ważny aspekt, Niestety, niewiele osób na Ziemi zdaje sobie sprawę, że muzyka jest bardzo potrzebna w naszym życiu., Na szczęście, nieświadomie z niej korzystają, uwarunkowując się jej czynnikom. Niestety, dla wielu z nas muzyka to nie mające żadnego przekazu kawałki puszczane w dyskotekach. Oczywiście nie potępiam tego rodzaju muzyki. Wręcz przeciwnie, uważam, że jest potrzebna pewnej grupie naszego społeczeństwa. Jednakże fakt, iż ludzie nie znają utworów nagranych przez takie sławy jak zespół Roxette, The Beatles, Queen, czy Elvis Presley, strasznie boli w szczególności ludzi, którzy muzyką żyją. Niewielu wie, że Queen na czele z Freediem Mercurym jako pierwsi zrealizowali klip muzyczny, który został uznany za pierwszy teledysk w historii muzyki – Bohemian Rhapsody. Warto również wspomnieć o zespole Roxette. Piosenki tego duetu "It must have been love" oraz "Listen to you heart" dostąpiły zaszczytu otrzymania nagrody ,,Million-Air'' za najczęściej grane utwory w stacjach radiowych w USA. Obie piosenki zostały wyemitowane w latach 1990 - 2008 po cztery miliony razy, co daje 400 razy dziennie! Oczywiście nie brakuje artystów z Polski, którzy podbijali światowe sceny. Choćby Violleta Villas, która we wczesnych latach swojej kariery osiągnęła bardzo wiele, podbijając swoim niesamowitym głosem publiczność Francji i USA.

Wielu ludzi leczy się za pomocą tak zwanej muzykoterapii, czyli krótko mówiąc za pomocą muzyki. Wielu ludziom kilka dźwięków przynosi ukojenie, dla innych kilka dźwięków to cały świat. Do czego zmierzam? Większa część młodzieży uwielbia słuchać techno czy hip-hopu, które – moim zdaniem - nie mają żadnego konkretnego przesłania. Wydaje mi się…, ba, jestem wręcz pewny, że muzyka powinna mieć przesłanie. Każdy z nas słuchając muzyki i zamykając przy tym oczy powinien poczuć, jak rytm jego serca gwałtownie przyspiesza, a on sam zapomina o wszystkich problemach i rozkoszuje się każdą nutą. Muzyka towarzyszy ludziom od wielu pokoleń, ale warto zadać sobie pytanie: Czy potrafię żyć bez muzyki? Czy gdyby nagle zniknęła to nie poczułbym pustki?

Ja sam bardzo potrzebuję muzyki do rozładowania emocji, do opisania tego, co czuję, do powiedzenia komuś tego, czego nie umiem wyrazić słowami, do zabawy i do odpoczynku, do tańca i do zasypiania. Dla każdego mojego nastroju potrafię znaleźć odpowiednią muzykę - by go podtrzymać lub zmienić.. Kiedy jestem zmęczony czy smutny, słucham wtedy muzyki relaksującej, która opowiada o czymś np: Dido, Sade, Vangelis - Conquest of Paradise. Gdy jestem podminowany i potrzebuję wyżyć się na czymś, włączam szybkie agresywne rytmy, na przykład Ramstein i... idę wyszorować piekarnik. Natomiast gdy chcę komuś coś powiedzieć, włączam polskie stare piosenki naszych klasyków: Magdy Umer, Agnieszki Osieckiej, Seweryna Krajewskiego, Zbigniewa Wodeckiego i wielu wielu innych... Wymieniać mógłbym pół nocy! Muzyka to coś, czym oddycham. Nie wyobrażam sobie bez niej mojego życia.

Na pytanie, czy muzyka jest nam w życiu potrzebna, odpowiedzieć jednoznacznie nie potrafię. Dla mnie bez muzyki nie ma życia, ale - jak wiadomo - każdy z nas czuje inaczej, więc również każdy z nas musi indywidualnie zadać sobie to pytanie. No i sam na nie odpowiedzieć.


Marek Wagner
II LO w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u