Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Lepper 2.0 z Orzeżyna pod Sieradzem. Doprowadził do odwołania ministra Krzysztofa Jurgiela?

Lepper 2.0 z Orzeżyna pod Sieradzem. Doprowadził do odwołania ministra Krzysztofa Jurgiela?

kolodziejczak2Nazywany jest już w mediach "młodym Andrzejem Lepperem". Albo już tak netowo nazwany został wprost jako Lepper 2.0. Rozsypuje kapustę i ziemniaki przed politykami, porywa tłumy, a swoją siłę mierzy liczbą fanów na Facebooku, a tych ma wiele tysięcy! Chodzi o Michała Kołodziejczaka rolnika z Orzeżyna w gminie Błaszki. To 30-latek, założyciela i prezesa Unii Warzywno-Ziemniaczanej, nazywanej także w mediach Stowarzyszeniem Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw.

 

Michał Kołodziejczak to organizator kilkunastu protestów i blokad dróg producentów warzyw i ziemniaków, które miały miejsce w Sieradzkiem od zimy tego roku. Kolejne odbyły się w kwietniu, maju i czerwcu. Ostatni, jednak największy, najbardziej spektakularny z udziałem ponad tysiąca rolników z całego kraju miał miejsce teraz w lipcu, w ubiegłym tygodniu w Warszawie. We wspólnej manifestacji wraz z producentami ziemniaków z Sieradzkiego i Wielkopolski pojawili się w stolicy także sadownicy (https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/sadownicy-maja-noz-na-gardle-prosza-premiera-o-pomoc,5668.html ) i producenci wieprzowiny ( https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/kilogram-ziemniakow-za-20-groszy-rolnicy-protestuja-w-warszawie,5688.html). Razem chcieli zwrócić uwagę obecnego rządu PiS na zły stan polskiego rolnictwa: na rekordowo niskie ceny skupu i drożyznę w sklepach. Na to, że handlowcy przepakowują zagraniczne produkty i potem sprzedają je w marketach jako polskie! Kołodziejczak nie wygląda na rolnika. Jest niewysoki, szczupły, ale za to wygadany jak mało kto. - Wyrzućcie, wyrzućcie te ziemniaki - krzyczał na jednym ze spotkań z politykami.

Happeningi Michała Kołodziejczaka przybierały różne formy. Wyrzucano tony kapusty, czy ziemniaków pod urzędami. Na przykład w maju przed starostwem w Sieradzu! (https://www.youtube.com/watch?v=0x1awInDdaQ)
Prezes Unii Warzywno-Ziemniaczanej od kilku miesięcy walczy też z ministrem rolnictwa. Teraz twierdzi, że to dzięki jego akcjom odwołano m.in. poprzedniego ministra Krzysztofa Jurgiela. Dla niego to jednak mało. Młody rolnik doskonale zna moc mediów społecznościowych i to nimi chce obalać nie tylko ministra rolnictwa. Na pytanie fakt24.pl., jak zaczęła się jego walka o poprawienie losu rolników najpierw z okolic Błaszek, a potem już z całego kraju, Kołodziejczak odparł:
"- Pewnego wieczoru po prostu poczułem, że muszę coś zrobić. Założyłem wydarzenie w internecie i zaprosiłem na pierwsze spotkanie do Błaszek. Miało być kilkanaście osób - przyszło 120, na kolejne - 300. I tak się to wszystko rozwija, całkowicie oddolnie. Okazuje się, że problemy, o których mówimy, dotykają cały kraj. Chodzi nie tylko o rolnictwo, ale geneza problemów jest w różnych branżach taka sama. Okazało się, że ludzie czekali na tego rodzaju impuls. (...) Jedyna osoba, która angażowała się w realizację naszych postulatów, czyli wiceminister Jacek Bogucki, wyleciał. Minister rolnictwa zaprasza do rozmów Izby Rolnicze, do których ma sentyment, bo je tworzył i był ich pierwszym prezesem. A stowarzyszenie, które zrzesza rolników i zorganizowało protest, chyba największy, jaki ten kraj widział, nie jest do nich dopuszczone. W rozmowie prywatnej minister zapewniał, że będziemy rozmawiać, a potem się na nas wypiął. Na komisji rolnictwa, kiedy przedstawiałem mu nasze racje udawał, że rozmawia przez telefon, byle mnie upokorzyć. Zresztą, jeśli minister rolnictwa mówi, że jest dobrym politykiem, a dobry polityk, to nie musi być dobry gospodarz, to coś mu się chyba pomyliło. (..) Wierzę, że premier potrafi zachować się jak prawdziwy mężczyzna. Łatwo jest być Piotrusiem Panem i mówić o elektrycznych samochodach i o tym, że Polska ma być pionierem innowacji na świecie. Tymczasem szef rządu nie potrafi stworzyć w Polsce warunków do produkcji żywności. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski stoi pod znakiem zapytania."

Okazuje się, że działania Michała Kołodziejczaka mają jednak wpływ na obecnego działania rządu. W czwartek 19 bm. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "Plan dla wsi", który będzie oparty na trzech filarach: ochronie, wsparciu i rozwoju. Rząd chce ponoć m.in. ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarstw, umożliwić większą sprzedaż bezpośrednią przez rolników. Szef rządu wyjaśnił, że filar "ochrony" miałby dotyczyć pomocy w trakcie wystąpienia klęsk żywiołowych, np. suszy; filar "wsparcia" działałby m.in. w przypadku klęski urodzaju, niskich cen za płody rolne, zaś filar "wsparcia" to wprowadzenie do produkcji rolnej nowoczesnej technologii. Morawiecki zapewnił, że nowy plan dla rolnictwa skierowany będzie do wszystkich rolników, gospodarujących ma małych i dużych areałach. Premier mówił, że rząd chce, aby gospodarze coraz śmielej i z sukcesem konkurowali z bogatymi koncernami zachodnimi. Jak przekonywał, do tego potrzebna jest aktywność instytucji i wsparcie w poszczególnych obszarach.

Polityk zapowiedział, że rząd zamierza skutecznie walczyć monopolami, zmowami cenowymi. Dlatego też, jak tłumaczył, będzie chciał wprowadzić kontrakty w poszczególnych okresach roku, tak by rolnicy "mieli względną przewidywalność", jeśli chodzi o ceny odbioru, skupu ich produktów. Kolejnym pomysłem rządu jest umożliwienie większej bezpośredniej sprzedaży płodów rolnych, produktów przetworzonych przez rolników, tak jak to jest w innych państwach europejskich. Zmieniona zostanie ustawa w tej sprawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy, którzy zarejestrowali działalność, mogą bezpośrednio, np. turystom sprzedawać takie produkty, jak szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser czy dżemy. Do 20 tys. zł obrotu taka sprzedaż jest nieopodatkowana. Po przekroczeniu tego progu rolnicy płacą 2-proc. podatek obrotowy. Morawiecki zapowiedział, że rząd podniesie ten próg do 40 tys. zł. (więcej na: --> https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/rzadowy-plan-dla-wsi-oparty-na-trzech-filarach-jakich,5730.html).

KaMi S

źródło: fakt.pl, money.pl, agropolska.pl

Fot. https://www.facebook.com/michal.kolodziejczak.UGiM/

Więcej o spotkaniach z ostatnich dni członków Unii z przedstawicielami rządu na: --> https://www.facebook.com/UniaWarzywnoZiemniaczana/

Więcej na:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/michal-kolodziejczak---oto-lepper-2-0,18,0,2410002.html
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7929-blokada-na-krajowce-ponowny-protest-w-pitek-9-marca
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7936-rolnicy-z-sieradzkiego-i-wielkopolski-chc-dymisji-ministra-rolnictwa-bd-kolejne-blokady-drog-15-i-16-marca
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7922-uwaga-kierowcy-7-i-9-marca-zablokowana-bdzie-dk-nr-12-w-gminie-baszki-oraz-we-wroblewie

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u