Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Do Urny... Nędzy! Samorządowcy nie chcą w gminach wyborów 10 maja. Do akcji włączył się burmistrz Wieruszowa

Do Urny... Nędzy! Samorządowcy nie chcą w gminach wyborów 10 maja. Do akcji włączył się burmistrz Wieruszowa

urnawyborczaJuż 117 miast i gmin z całego kraju, czyli niemal co dwudziesta (dane z 31 marca, więcej na: --> https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-mocny-glos-samorzadow-ws-wyborow-10-maja-nie-mozna-narazac-z,nId,4411403 ; https://www.wiesci24.pl/2020/03/31/juz-ponad-100-samorzadow-przeciw-narazaniu-zycia-i-zdrowia-ludzi-przez-wybory-prezydenckie-w-maju-powstala-mapa/) zapowiedziało, że 10 maja nie przeprowadzą u siebie wyborów, podczas których mieszkańcy mieliby wybierać Prezydenta RP. Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia dla członków komisji oraz głosujących w kraju opanowanym przez pandemię koronawirusa.

Zwłaszcza, że liczba zakażonych COVID-19, jak i liczba zgonów rośnie w Polsce z dnia na dzień (na wtorek 31 marca potwierdzonych testami zakażonych było 2.311, a 33 osoby zakażone COVID-19 zmarły - przyp. siewie.tv). Oznacza to, że samorządy nie udostępnią też lokali na przeprowadzenie wyborów, a są to głównie podlegające im siedziby szkół, domów kultury oraz szpitale. Wielu gminom odmówiło też udostępnienia lokali na siedziby komisji wyborczych, które są własnością prywatną. Niepubliczną. Nie ma też na razie zbyt wielu chętnych do pracy w komisjach, bo 500 zł czy 400 lub 350 zł diety w pierwszej turze nie jest zachętą nawet dla starych wyjadaczy. Zwłaszcza dla nich. Cenią sobie bowiem zdrowie i własne życie... Jedną z gmin, które są przeciwne wyborom majowym jest m.in. Wieruszów. Jej burmistrz Rafał Przybył nie kryje, że nie zgadza się na nie na swym terenie. Aby zaznaczyć, jak z wielkim niebezpieczeństwem zmierzą się zarówno ci, którzy zasiadać będą w komisjach wyborczych oraz głosujący przygotował w tym celu film. Skierowany jest do rządu oraz do potencjalnych wyborców. Burmistrz Przybył apeluje do nich w nieco kontrowersyjny sposób. Bo z... trumny. A film nosi tytuł "Do Urny... Nędzy". Film dostępny jest na: --> https://www.youtube.com/watch?v=C-eMAZWfL6g
Do wczoraj miał już ponad 53 tys. odsłon.
Wieruszów do majowych wyborów nie zamierza przyłożyć ręki. Jak twierdzi burmistrz Rafał Przybył, nie złamią go nawet ewentualne kary, ani - jak zapowiada rząd PiS ustami posła PiS Ryszarda Terleckiego - wprowadzenie do gmin komisarza wyborczego. Inne gminy z Sieradzkiego na swoich urzędowych stronach informują z kolei, że trwa nabór członków komisji wyborczych. I, że zgodnie z kalendarzem wyborczym dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja zgłoszeń kandydatów na członków Obwodowych Komisji Wyborczych na ich terenie można dokonywać do dnia 10 kwietnia.
Ale, w związku z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na terenie kraju zgłoszeń kandydatów można dokonywać w godzinach pracy urzędów od poniedziałku do piątku od 7:30 do 14:00 za pomocą Poczty Polskiej, bądź mailowo na właściwy dla danego urzędu adres elektroniczny. Żaden z samorządów nie podaje na razie, jak miałby się odbyć szkolenia członków komisji. Bo przecież zgodnie z obowiązującymi przepisami zgromadzenia dotyczą góra pięciu osób. Wiele samorządów też obawia się, że nie są w stanie przeprowadzić takich szkoleń zdalnie. A jeśli nawet zgłosi się odpowiednia liczba osób, by pracować w danej komisji, to musi:
- po pierwsze uczestniczyć w spotkaniu, na którym wybiera się przewodniczącego i jego zastępcę
- po drugie w szkoleniu ad. trybu wyborów
- po trzecie w liczeniu kart wyborczych
- po czwarte w odbiorze lokalu wyborczego
- po piąte w pracy podczas wyborów/ bezpośredni kontakt z wyborcami
- po szóste podczas liczenia kart z urny i sporządzeniu protokołów
- po siódme uczestniczyć podczas złożenia dokumentów i kart komisarzowi wyborczemu.
Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP, główna konkurentka ubiegającego się o reelekcję, wspieranego przez PiS Andrzeja Dudy, zawiesiła swoją kampanię wyborczą i stwierdziła: „Nie wolno narażać życia ludzkiego – z tą zasadą powinien zgodzić się każdy. Szczególnie ktoś, kto chce ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Nie wyobrażam sobie, jak można prosić ludzi o zaufanie i jednocześnie namawiać ich, aby ryzykowali swoim życiem i zdrowiem” . Napisała również na swoim profilu, że wybory zaplanowane na 10 maja nie mogą się odbyć, a rządzący, którzy nie chcą zmienić daty głosowania, będą odpowiedzialni za negatywne skutki dla zdrowia oraz życia obywateli. „W takiej sytuacji apeluję do wszystkich wyborców, aby nie uczestniczyli w wyborach 10 maja 2020 roku. Jeśli nie można inaczej, niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot” – podkreśliła. „Proszę wszystkich obywateli: zostańcie w domu! Zadbajcie o siebie i najbliższych. Jeśli możecie, pomóżcie sąsiadom i każdemu, kto tej pomocy potrzebuje” – dodała.

KaMi S

- W Polsce, według stanu z 1 stycznia 2019 roku jest 2.477 gmin – 1.537 gmin wiejskich, 638 gmin miejsko-wiejskich oraz 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin będących jednocześnie miastami na prawach powiatu.
- Diety z tytułu członkostwa w obwodowej komisji wyborczej 10 maja br. wynosić mają:
- Przewodniczący komisji – 500 zł,
- Zastępca Przewodniczącego – 400 zł,
- Członek komisji – 350 zł.
W przypadku konieczności przeprowadzenia II tury głosowania, w dniu 24 maja, diety przysługiwać będą w tej samej wysokości co w I turze.

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u