Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Gang oszustów „One Penny” w areszcie. Na "złote" pensy wyłudzili 1,5 mln zł!

Gang oszustów „One Penny” w areszcie. Na "złote" pensy wyłudzili 1,5 mln zł!

onepennyW ostatnich 10 latach, w różnych miejscowościach na terenie całego kraju, także w regionie sieradzkim m.in. w Łasku i Zduńskiej Woli działała zorganizowana grupa oszustów. Dokonywała przestępstw metodą „One Penny”.

One penny to wycofane z obiegu angielskie monety o nominale jednego pensa, które od kilku lat wykorzystywane są przez oszustów do wyłudzania pieniędzy. Policja rozbiła właśnie szajkę, zajmującą się od 10 lat niechlubnym procederem. W tym czasie zdołała wyłudzić od naiwnych ponad 1,5 miliona złotych oraz 15 tysięcy euro i funtów brytyjskich. W sprawie zatrzymano siedem osób. 28 listopada, niemalże o tej samej godzinie, szesnaście grup policjantów, tzw. grup realizacyjnych dotarło do miejsc zamieszkania ośmiu podejrzewanych w wieku od 38 do 69 lat, przebywających na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i pomorskiego. Łódzkich policjantów i funkcjonariuszy z Łasku wspierali miejscowi policjanci.

Jeden z podejrzewanych próbował ukryć monety służące do wyłudzeń, przerzucając je na balkon sąsiada, ale policjanci to odkryli. Rozbita przez funkcjonariuszy grupa działała w okresie od 2006 do 2016 roku na terenie Polski. Sprawcy działali w zmiennych, kilkuosobowych grupach. Kamuflowali się zmieniając wygląd. Schemat, według którego działali, był zawsze podobny. Oszuści obserwowali klientów banków, typując spośród nich najbardziej podatne w ich przekonaniu jednostki. Najczęściej ich ofiarami stawały się starsze, zamożne osoby. Oszust, który udawał obcokrajowca, podchodzili do takiej osoby i pytał czy wie może, gdzie w pobliżu znajduje się bank, bo chciałby sprzedać wartościowe złote monety angielskie z 1967 roku. W trakcie rozmowy do konwersujących podchodził inny oszust, odgrywający rolę klienta bardzo zainteresowanego zakupem złota.
- Sprawca, odgrywający rolę przypadkowego przechodnia, przedstawiał się jako lekarz lub adwokat i okazywał zainteresowanie kupnem złotych monet. Kupował na próbę jedną monetę i szedł rzekomo do kantoru sprzedać ją i ustalić jej wartość. Po kilku minutach wracał i okazywał dowód sprzedaży monety z ceną przewyższającą zapłaconą obcokrajowcowi oraz informacją, że moneta była złota. Sprawca umożliwiał też kontakt pokrzywdzonemu z fałszywym jubilerem, który potwierdzał wartość monety i zapewniał, że jest możliwość sprzedaży dużej ilości takich monet - informuje Jolanta Szkilnik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.
- Pokrzywdzony, skuszony możliwością szybkiego zarobku, wyrażał chęć zakupu monet i do transakcji dochodziło od razu, gdy pokrzywdzony miał przy sobie gotówkę, bądź po wypłaceniu przez niego w banku pieniędzy. Niestety, złote „One Penny” były bezwartościowe - dodaje rzeczniczka. Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Sieradzu obejmuje aktualnie 55 przestępstw - oszustw, w połączonych 52 postępowaniach przygotowawczych Prokuratur i jednostek Policji z terenu całego kraju. Łączna wartość szkody wynosi 1.565.300 złotych i łącznie 15.400 Euro i Funtów brytyjskich. Najmniejsza kwota jaką sprawcy uzyskali w wyniku jednego przestępstwa to 200 złotych, zaś najwyższa to 150.000 złotych. Wykonana przez analityka Prokuratury analiza kryminalna pozwoliła na wytypowanie czynów, które mogły zostać popełnione przez te same osoby oraz ustalenie wzajemnych powiązań pomiędzy sprawcami. Dzięki intensywnej współpracy Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz grupy funkcjonariuszy śledczych i kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Komendy Powiatowej Policji w Łasku wytypowano krąg podejrzanych.

Wspólne narady i ostateczna odprawa dała efekt w postaci jednocześnie wykonanych czynności przez funkcjonariuszy Policji szesnaście grup realizacyjnych na terenie całego kraju i zatrzymanie członków grupy przestępczej. Wobec sześciu podejrzanych Sąd zastosował tymczasowy areszt. Prokurator dokonał zabezpieczenia majątku podejrzanych w łącznej kwocie ponad 600.000 zł. Sprawa ma rozwojowy charakter. Zaplanowano liczne okazania podejrzanych pokrzywdzonym oraz badania biologiczne, osmologiczne i daktyloskopijne. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje jednoznacznie, że podejrzani uczynili z popełnienia przestępstw stałe źródło dochodów. Przestępcza działalność traktowana była przez nich jako praca, z której osiągali znaczne korzyści majątkowe. Wiele z przestępstw zarzucanych podejrzanym popełnionych zostało w warunkach recydywy.

APEL: do wszystkich Obywateli o ostrożność i rozwagę, szczególnie w okresie przedświątecznym, przy zawieraniu transakcji „SUPERZYSKOWNYCH”, w tym zakupu monet „ONE PENNY”, których zdjęcia zamieszczono poniżej.

Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u