Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Prezydent Zduńskiej Woli o polityce mieszkaniowej miasta

Prezydent Zduńskiej Woli o polityce mieszkaniowej miasta

plansza_mieszkaniaPiotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli zamierza na najbliższej sesji powrócić do tematu budowy mieszkań komunalnych w tym mieście. Przed wakacjami pomysł został zablokowany przez zduńskowolskich radnych, głosami radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

 

Poniżej przedstawiamy stanowisko prezydenta Niedźwieckiego w tej sprawie: "Kilka miesięcy temu przedstawiłem Radzie Miasta projekt umożliwiający budowę nowych bloków na terenie Zduńskiej Woli. Dziś moglibyśmy już wbijać łopatę, ale niestety radni byli przeciw – mówi prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki - ale co było, to było. Chcę, żeby w Zduńskiej Woli powstawały nowe tanie mieszkania, żeby Zduńskowolanie nie musieli wyjeżdżać z Miasta, żeby stać ich była na własne M. Jestem również głęboko przekonany, że budowa mieszkań jest najbardziej miastotwórczym działaniem. Dlatego przedstawiam dziś państwu założenia nowej polityki mieszkaniowej naszego miasta, która opierać się będzie na 3 filarach: Po pierwsze zaproponuję Radzie Miasta wprowadzenie bonifikat przy wykupie miejskich lokali komunalnych, sięgających nawet 95 proc., dzięki czemu kilka tysięcy zduńskowolskich rodzin będzie mogło stać się właścicielami mieszkań, w których mieszkają od dziesięcioleci za 5 proc. ich wartości. To rozwiązanie stosowane jest w wielu miastach, m.in. w Łodzi. Jest to również szansa na poprawę stanu technicznego budynków, bo nikt nie zadba o nie lepiej niż właściciele. Szczegóły projektu mam nadzieję przedyskutować jeszcze z radnymi, którzy sami zgłaszali takie propozycje, po to aby na sesję najdalej w październiku trafił już uzgodniony, wspólny projekt.

Drugim filarem będzie tanie budownictwo realizowane przez nasz TBS. Mamy już przygotowaną działkę, mamy gotowy projekt. Ponieważ dwukrotnie nie udało mi się przekonać do tego pomysłu radnych, to inwestycje przeprowadzimy z wykorzystaniem środków należących do miejskich spółek. Trwają intensywne prace oraz konsultacje pomiędzy TBS a MPWiK na temat wspólnego zrealizowania tego projektu. W pierwszym etapie będzie to 1 blok z ok. 16 mieszkaniami, ale w budżecie na przyszły rok zamierzam zapisać środki na 2 kolejne. Co najważniejsze mieszkania budowane przez TBS będzie można wykupić, a czynsz z ratą za wykup wyniesie w nich około 17 zł za metr kwadratowy.

Trzecim filarem będzie budownictwo wspierane przez fundusze rządowe Mieszkanie + lub Fundusz Municypalny. W obu tych przypadkach bardzo blisko współpracujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Właśnie otrzymaliśmy pierwsze szacunkowe wyliczenia, dotyczące wysokości opłat za najem w tych blokach. Rządowe wyliczenia wskazują, że wysokość czynszu w Zduńskiej Woli, bez dojścia do własności wynosiłby ok. 20 zł za metr kwadratowy, a z wykupem ok. 28 zł. Dlatego chyba lepszym rozwiązaniem byłaby budowa mieszkań pod wynajem, z Funduszem Municypalnym, gdzie stawka wynosiłaby poniżej 10 zł za kwadratowy. W obu tych przypadkach liczę na zaangażowanie radnych oraz posłów i senatorów z PiS, którzy mogliby być naszymi sojusznikami w negocjacjach ze strona rządową. Liczę na współpracę i współdziałanie."

Jack

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJakoś to załatwimy...

Taksówkarz wiezie ładną kobietę. Kiedy dojechali na miejsce okazuje się, że ta nie ma pieniędzy na opłacenie kursu. Taksówkarz na to: - Niech się pani nie martwi, jakoś to załatwimy...

Po czym zawraca auto, jedzie za miasto na sporą, zieloną łączkę. Zatrzymuje się, otwiera bagażnik, wyciąga koc i kładzie na trawie.

- Ależ proszę pana, ja na pewno oddam panu pieniądze! Proszę nic mi nie robić, mam dzieci i męża, którego bardzo kocham... - mówi kobieta prawie płacząc.

- A ja mam czterdzieści królików, więc rwij trawę i nie dyskutuj! - odpowiada taksówkarz.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u