Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Już po sesji nadzwyczajnej w Zduńskiej Woli. Radni postanowili zaufać MPWiK i powierzyć spółce budowę krytej pływalni

Już po sesji nadzwyczajnej w Zduńskiej Woli. Radni postanowili zaufać MPWiK i powierzyć spółce budowę krytej pływalni

ZD_geotermiaW niespełna dwie godziny radni ze Zduńskiej Woli poradzili sobie z tematem budowy krytych basenów przy ul. Kobusiewicza. Starał się o takie poparcie szczególnie prezydent Piotr Niedźwiecki oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Komunikacji Grzegorz Szmyt (o tych staraniach więcej na: http://siewie.tv/component/content/article/7937-prezydent-zduskiej-woli-nie-odpuszcza-radnym-pis-chce-basenow-przy-ul-kobusiewicza-w-poniedziaek-kolejna-sesja-w-tej-sprawie).

 

W poniedziałek, 12 marca radni zdecydowali się w końcu powierzyć MPWiK budowę basenów krytych przy ul. Kobusiewicza, mając wiedzę, że ta spółka do końca marca złoży wniosek do ministerstwa sportu o dotację rzędu 6 mln zł. Radni zdecydowali także, że miasto zobowiąże się do udzielenia spółce rekompensaty w wysokości maksymalnie 26 mln zł, rozłożonej na maksymalnie 15 lat. Co daje kwotę ok. 1,74 mln zł rocznie! Jak zapowiedział na sesji prezes MPWiK Grzegorz Szmyt, spółka niezwłocznie złoży wniosek o dofinansowanie do ministerstwa. Ma już bowiem od roku gotową dokumentację na budowę krytej pływali oraz pozwolenie na budowę w tej lokalizacji. MPWiK zobowiązało się także na sesji, że do budowy basenu dołoży jeszcze około 6 mln zł z własnych funduszy. A jej całkowity koszt szacowany jest na około 36 mln zł. Przypomnijmy, że wcześniej prezes Szmyt i prezydent Niedźwiecki - podczas spotkań z mediami - zapewniali, że kryta pływalnia z basenami powstanie już w tym roku. Ale! Wciąż nie wiadomo, czy choć otworzyły się drzwi do budowy krytych basenów przy Kobusiewicza, czy te odkryte na RELAKSIE będą działały w tym roku. W sezonie wakacyjnym. Tym tematem radni mają się zająć ponownie. Ponoć już na zwykłej, marcowej sesji, pod koniec miesiąca. A przypomnijmy, że na ich naprawę trzeba znaleźć w miejskim budżecie co najmniej 1,5 mln zł! Za przyjęciem poniedziałkowej uchwały, aby MPWiK ostatecznie zajęło się budową krytych basenów zagłosowało 14 z obecnych .Jeden radny się wstrzymał od głosu.

Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie powierzenia spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli zadania własnego Miasta Zduńska Wola (pisownia oryginalna):

"Pomimo wielu wątpliwości co do przedstawionej nam na sesji Rady Miasta analizy kosztów budowy i eksploatacji krytej pływalni, zdecydowaliśmy się poprzeć Uchwałę w sprawie powierzenia spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zadania własnego Miasta Zduńska Wola w tym zakresie.
Nasze uzasadnione wątpliwości wzbudza przedstawiony montaż finansowy, który w sposób poważny obciąży budżet naszego miasta a tym samym w latach następnych zahamuje szereg inwestycji drogowych i mieszkaniowych tak oczekiwanych przez zduńskowolan. Kwota, która obciąży budżet w ramach rekompensaty na wykup obligacji to 26 mln złotych, środki te będą wydatkowane w ratach kwartalnych w wysokości 464 300 tys. zł od I kwartału 2020 r. do IV kwartału 2033r. Będzie to sankcjonowała umowa wykonawcza na budowę i utrzymanie krytej pływalni wraz z infrastrukturą, zgodna z zasadami Komisji Europejskiej. Zaznaczyć należy, że pomimo stosowanej narracji jakoby Rada Miasta była przeciwna tej inwestycji, nigdy taka sytuacja nie miała miejsca, a zasadniczy problem dotyczył wiarygodności osób mających realizować ten projekt. Troska o finanse Miasta jest głównym zadaniem Rady. Wszyscy wiemy jakie skutki ponosimy i jeszcze przez wiele lat będziemy ponosić przez budowę Ratusza. Ten obiekt jest przedmiotem kontroli komisji rewizyjnej ze względu na rosnące koszty eksploatacji i fatalny stan techniczny nowego budynku. Zastosowane rozwiązania sprawiają, iż ten ponoć nowoczesny stylem obiekt nadaje się do remontu. Brak spójnej wizji co do kluczowych inwestycji prowadzonych przez Urząd Miasta daję nam asumpt do szczególnej czujności i rzetelności w ocenie przedstawianych nam „pomysłów”, które w większości obliczone są na polityczne zamieszanie a nie na gospodarskie zarządzanie miastem. Podkreślić tu należy, iż brak właściwego nadzoru właścicielskiego przez Prezydenta Miasta spowodował nienaprawialne straty rozwojowe, zarówno po stronie modernizacji istniejącego majątku jak i po stronie pozyskania środków zewnętrznych, na które nasze miasto nie złożyło aplikacji. Z informacji medialnych wiemy, że w rozdaniu jesiennym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Łódzkiego będą prowadzone nabory wniosków na zadania z zakresu kultury fizycznej, turystyki i sportu, wierzymy, że tym razem nasze Miasto będzie aplikować o te środki.
Mamy nadzieję, że realizując zadania własne gminy, zgodnie z art.7 ust.1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym w zakresie sprzyjającym budowie i utrzymaniu infrastruktury sportowej zaspokoimy oczekiwania mieszkańców w tym zakresie, a planowana inwestycja będzie realizowana z należytą starannością. Oczekujemy od Pana Prezydenta pełnego zaangażowania przy realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych takich jak modernizacja kompleksu sportowego przy stadionie „Pogoni” czy zagospodarowanie zbiornika „Kępina”. "

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDlaczego panny są szczuplejsze niż mężatki?

Dlaczego panny są szczuplejsze niż mężatki?
Bo panna przychodzi do domu, patrzy co ma w lodówce i idzie do łóżka.
Mężatka przychodzi do domu, patrzy co ma w łóżku i idzie do lodówki...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u