Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Mity TRIANONU - Węgierskie cele na Ukrainie

Mity TRIANONU - Węgierskie cele na Ukrainie

wegryukrAktualna węgierska polityka narodowa aktywnie używa faktów i mitów Trianonu w celu osiągnięcia swoich celów geopolitycznych. Za pomocą mediów władze Węgier popierają, rozwijają i głoszą tezę powstania „wspólnego nieszczęścia, bólu i cierpień” w wyniku podpisania Traktatu w Trianon (spowodowanego przez Traktat rozpadu Cesarstwa Austro-Węgierskiego). Jednocześnie konsekwentnie kształtują obraz, z którego wynika, że moralnym obowiązkiem każdego prawdziwego Węgra w kraju i poza jego granicami jest prawidłowy odbiór wydarzeń z Trianonu, które należy postrzegać wyłącznie jako główną tragedię XX stulecia dla Europy Centralnej.

 

Co ciekawe, w Rosji do rangi takiej głównej tragedii XX wieku urósł rozpad Związku Radzieckiego. Polityka Budapesztu w stosunku do Ukrainy świadczy bezpośrednio o bezgranicznym przytakiwaniu Moskwie. Węgry są de facto po stronie Kremla w rosyjskiej wojnie hybrydowej z Zachodem. Imperialistyczne podobieństwo władzy Putina i Orbana, a w szczególności wykorzystanie podsycania rewanżowych nastrojów nacjonalistycznych jest narzędziem ideologicznego wzmocnienia autorytarnej władzy Budapesztu. Węgry powadzą destrukcyjną i podstępną politykę wobec Ukrainy, usiłując aktywnie zaburzać prozachodni kierunek rozwoju oficjalnej polityki Kijowa. Węgry nadal blokują posiedzenie komisji Ukraina-NATO, oskarżając Kijów o dyskryminację praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.
Budapeszt planuje wykorzystać sytuację na Ukrainie zaistniałą w wyniku reformy administracyjno-terytorialnej w celu konsekwentnego tworzenia „Węgierskiego okręgu oświatowego” z jego dalszym przekształceniem w „węgierski” okręg wyborczy, który w perspektywie powinien uzyskać status węgierskiej autonomii narodowo-kulturalnej. Zamysł węgierskiej strony polega na tym, że społeczność terytorialna z przeważającym przedstawicielstwem węgierskiej mniejszości narodowej w dalszej perspektywie powinna stworzyć „Zjednoczenie węgierskich społeczności terytorialnych” i wybrać prezydenta takiego zjednoczenia.
Węgry rozpoczęły już intensywne przygotowania do przyszłych wyborów władz samorządowych na Ukrainie (25 października 2020 roku), w których Budapeszt bierze udział zarówno finansowo, jak i poprzez udzielenie porad technologów politycznych. Cała działalność przedwyborcza będzie prowadzona w warunkach ścisłej koordynacji i uzgodnienia wszystkich kroków z Budapesztem. Pomiędzy kierownictwem Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia i Demokratycznym Związkiem Węgier zostało osiągnięte porozumienie (pod naciskiem ze strony Węgier) dotyczące połączenia sił podczas wyborów samorządowych na Ukrainie. W ten sposób Węgry na podstawie wyników wyborów do władz samorządowych na Ukrainie spróbują utworzyć węgierską enklawę w obwodzie zakarpackim.

Kazimierz Andrzejewski

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u